enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Rusya İle Ticari Hedef 100 Milyar Dolar…

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan “Bodrum Rusya ve Rusça Konuşan Ülkeler Kültür Günleri” kapsamında, “2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı İşbirliğinin Geliştirilmesi” konulu İş Konferansı gerçekleştirildi.

Bodrum Gündem Haber

Konferansa Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Rusya Bilim ve Kültür Merkezi Ankara Temsilcisi Enver Şeyhov, Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı (TÜROFED) Mehmet İşler, Rusya Restorancılar ve Otelciler Federasyonu Başkanı İgor Buharov, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Borum Oda Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri, Türkiye ve Rusya’dan konaklama tesisleri ile seyahat acentaları, turizm yatırımcıları, Rusya’dan Bodrum’a turist gönderen tur operatörlerinin genel müdürleri ve deniz turizmini temsil eden üst düzey konuşmacılar katıldı.

Geniş bir katılımla gerçekleşen konferans açılış konuşmaları ile başladı. BOTAV Genel Sekreteri Cemil Bayraktar yaptığı konuşmada “Bodrum’a gelecek Rus turist sayısının arttırılması ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi açasından 5 yıldır düzenliyoruz ve önemli gelişmeler kaydediyoruz” dedi.

Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin dünü, bugünü ve geleceğinin konuşulduğu konferansta konuşan Başkan Aras, bu geniş katılımlı toplantının fitilinin, Sergey Klyuev ve beraberindekilerinin kendisini ziyaretiyle ateşlendiğini ifade ederek şunları söyledi:“Özellikle son 15 yıl içinde Türkiye ve Rusya ilişkileri güven ve saygı temelinde gelişmeye devam etti ve bunda iki ülkenin devlet başkanlarının da etkisi çok büyük. Her geçen yıl artan bir profille ticaret ve turizm ilişkilerimiz sürüyor. Bugün iki ülkenin kültürü Bodrum’da buluşuyor. Rusya ve Rusça Konuşan Ülkeler Kültür Günleri’ni bu yıl 5’inci kez düzenliyoruz. Ancak bu yıl ki etkinlikler benim için ayrı bir önem taşıyor. Rusya’daki dostlarımızı, kardeşlerimizi sadece turizm sezonunda değil, yılın her günü Bodrum’da görmek istiyoruz. Bodrum’u, Rusya’nın Türkiye’ye açılan kapısı yapmak için çalışıyoruz.”

Bodrum’un Kapıları Herkese Açık

Her iki ülkenin insanlarının rahat rahat ziyaretler gerçekleştirip şehirler arasında rahat rahat dolaşabilmesi gerektiğini belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Rusya’dan akademisyenler, iş insanları, kültür sanat elçileri Bodrum’a sanki kendi Rusya içinde seyahat ediyormuş gibi gidip gelebilmeli. Biz Bodrum’u böyle görmek istiyoruz. Bunun için ilişkileri çok daha fazla geliştireceğiz. Bizim çok acil bir şekilde Bodrum’un bütün güçleriyle yani yatırımcı gücü, turizmci gücü ve diğer tüm güçleriyle, Moskova’daki Bodrum Tanıtım Ofisi’ne bir çıkarma yaparak Moskova’yı da yine Bodrum’un bir kardeş kenti gibi, Türkiye’nin içersinde bir yermiş gibi ziyaret etmesini çok önemsiyoruz. Bundan sonraki ilk adımımız da Moskova’da olacak. Bodrum yirmi dört saat yaşayan canlı bir kent oteliyle, konaklamasıyla, deniziyle, gemisiyle, deniz turizmiyle, mavi yolculuğuyla, gece eğlencesiyle yine kültür ve sanat faaliyetleriyle, sıcak samimi Egeli insanlarıyla Bodrum çok daha farklı bir profil çiziyor Türkiye’de. Biz ama biraz bu konuda tanıtımda eksik kalmış olabiliriz,  şimdi de işte o açığımızı kapatmak için yola çıktık. Yani Bodrum, Ruslar için sadece deniz, güneş, kum ve konaklama değil aynı zamanda iki kültürün ortak birleşebildiği, yaşayabildiği bir kent.” Dedi.

Bodrum’un Türkiye’nin en güvenli şehirlerinin başında geldiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Aras, Bodrum’un her anlamda güvenli bir liman olduğunu dile getirerek konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bizim Rusya Federasyonu’na kapımız sonuna kadar açıktır. Biz, Rusya Federasyonu’ndan dostlarımızı, misafirlerimizi burada yaşayan insanları ağırlamaktan, onlarla birlikte olmaktan, birlikte yaşamaktan son derece memnunuz ve mutluyuz. Bundan sonra da bu ilişkileri geliştirmek için her türlü adım atacağız ve bize destek olmasını da hem ticaret hayatından, hem turizm hayatından hem yine merkezi hükümetimizden ve yine diğer bütün paydaşlardan ve inisiyatiflerden bekliyoruz.”

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise, her iki ülkenin farklı zenginliklere sahip olduğunu ve bu kaynakların iki ülkenin çıkarları doğrultusunda kardeşçe paylaşılmasının önemli olduğunu söyleyerek düzenlenen konferansın önümüzde dönemler için çok önem arz ettiğini ifade etti. Kaymakam Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Bodrum’da geçirdiği kaza sonrası hayatını kaybeden Alisa Adamova için baş sağlığı dileyerek gerekli adli soruşturmanın devam ettiğini ve ihmali olanların gerekli cezaları alacağını söyledi.

Konferansta konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bölgemizde 110 ören yeri olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Şuanda tespit edilen 110 antik kent, ören yeri var ve hepsinin altında ayrı bir hikaye ayrı bir zenginlik var. Artık önümüzdeki dönemlerde deniz-kum-güneş turizminin evirilerek kültür-tarih turizmine dönüşeceği sıklıkla tespit edilerek belirli ortamlarda dile getiriliyor. Bu konuda en önemli misafirlerimizin de Rusya, Çin ve Hindistan olabileceği değerlendiriliyor. Bizler bu kültür-tarih turizmi değerlerine başta amiral gemimiz Bodrum olmak üzere sahibiz.”

Konuşmaların ardından, Rusya-Türkiye ekonomik ve turizm işbirliği: Bugünü ve Geleceği konulu paneller gerçekleştirildi. Paneller sonunda, Rus heyeti ve Bodrum Belediye Başkanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Polonkayev : İş İlişkilerinin Artışı İçin İklim Uygundu ve Bu Yıl Yüzde 35 Oranında Arttı..

Rusya Türkiye  İş Konseyi üyesi Ahmet Polonkayev “2019 yılında Türkiye ile Rusya arasında Rusya Türkiye kültür yılı ilan edildi . Türkiye ve Rusya Cumhuriyeti kurdukları bu ilişkilerde 500. Yılı tamamlanıyor. Yıllar boyunca hep ilişkilerimizi geliştirdik . Rus ve Türk iş konseyleri iyi bir ortamda çalışmalarını sürdürüyor. 2018 yılında Türkiye ticaret ilişkilerde 6. Sırada yer aldı. Ve Türkiye Rusya ticaret ilişkilerini yüzde 15 oranında arttırdı. Bu yıl ise bu oran şimdiden yüzde 35 çıktı. Bunun en önemli nedeni Türkiye’nin iklim şartlarının çok uygun olmasıydı. Alınan iş turizmi konusundaki kararlar ise çıkarların daha iyi anlaşılması ve iki ülkenin daha da yakınlaşmasını sağladı.. Türkiye Rusya iş konseyi iş adamlarına yardımca olmak için bir merkezde açtı” dedi.

Aleksey Yerhov “Hedef 100 Milyar Dolar”

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ise yaptığı konuşmada  “Erdoğan ve Putin sık sık görüşüp adeta rekorlar kırıyor. İkili ilişkilerin bu etkisi 25 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Karşılıklı kültür ve turizm alanında sınırsız ilişkiler sayesinde binlerce Türk ve Rus ülkelerimizi ziyaret etmişlerdir. İşbirliğimizi daha da ileri götürmek ve derinleştirmek için iki ülke arasında işbirliği toplantıları yapmaktayız. Bu toplantının organizatörleri iki konu üzerinde yoğunlaşmaları ekonomi ve  kültür konularında çok önemli. İki ülke arasında konulan ticari potansiyel ve hedef ise 100 milyar dolardır. Geçen yıl 6 milyon turist tatil bölgelerine geldi. Hep birlikte bu turistlerin daha fazla gelmesi için kafa yormalıyız onların konaklamalarını konforlu ve emniyetli olmasını sağlamak hedeflerimiz arasında” dedi.

ETKİNLİK PROGRAMI

2.GÜN (27.09.2019 Cuma)

Gastronomi ve Kültürel Etkinlikler

İskele Meydanı’nda Bodrum’a ve Rusya’ya özgü yemeklerin tanıtılması ve ikram edilmesi, kültürel değerlerin (halk dansları, yerel ürünler) tanıtılması

SAAT 16:00 – 18:00

Yer: Bodrum İskele Meydanı

Senfoni Orkestrası Müzik Sunumu

Muğla Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasının müzik sunumu

Keman dinletisi

SAAT: 21:00

Yer: Bodrum Belediye Meydanı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.