• polat su

Bahçeşehir Koleji’nden Yenilikçi Bir Uygulama…

  • 25.10.2019
  • 1.489 kez okundu

Bodrum Bahçeşehir Koleji eğitime yeni bir boyut kazandıran bir uygulama hayata geçiriyor. Gelişen ve değişen teknolojiyi, geleneksel eğitim ile harmanlayarak, yeni nesil ile daha uyumlu bir eğitim modeline geçiş yapan Bahçeşehir Koleji, “MetodBox” uygulaması ile eğitimde verimliliği arttırmayı hedefliyor. Bodrum Bahçeşehir Koleji Kampüs Müdürü Barış Anıl Çakır ile yaptığımız söyleşide; eğitim modelleri, yeni nesil, dijital dünya ve Bahçeşehir’in yeni uygulaması MetodBox ile ilgili dikkat çeken bilgiler aldık.

Bodrum Gündem / Özgür Devrim Bozoğlu

-Bahçeşehir Bodrum Kampüsündeyiz. Burası hem mimarisiyle hem de çalışanlarıyla yerel dokunun da içinde olduğu bir okul. Merak ettiğimiz bir nokta var. Son dönemde robotlar çok konuşulmaya başlandı. Bahçeşehir eğitim uygulamalarından da “MetodBox” diye bir sistem ortaya çıkıyor. Bunun ile ilgili bize bilgi verebilir misiniz?

“Günümüzde öğrenme anlayışı büyük ölçüde değişti. Robotlardan ve robotların yaptığı değişimlerden bahsediyoruz. Çocuklar, öğrenme biçimleri ve ihtiyaçlar da değişiyor. Bahçeşehir Kolejlerinin “MetodBox” uygulaması tam da yeni ihtiyaçlara cevap veren bir uygulama. MetodBox, dijital bir eğitim platformu aslında. Okul çatısı altında, akademik eğitimi destekleyen bir model. Çocukların dijital platformlara ilgilerini baz alan ve orada karşılarına eğitim içerikleri ile çıkan bir model.”

-Pek çok farklı dijital eğitim platformları da var. MetodBox’ın bunlardan farkı nedir?

“Uygulamamızın en büyük farkı yapay zekâ tabanlı bir dijital eğitim platformu olması. Yapay zekâ derken şunu kastediyoruz; MetodBox’ın içinde konu anlatımları, soru anlatım ve çözümleri, görsel eğitim videoları, test içerikleri gibi yapılar var. Bunların haricinde dijital kitap okuma platformları da mevcut ve bu platformlar yabancı dil eğitimini büyük ölçüde destekleyen uygulamalar. Diğer platformlardan farklı olarak MetodBox’ın bir raporlama sistemi var. Öğrenciyi dijital ortamda takip ediyor. Öğrencinin izlediği tüm videoları, okul içerisinde veya dijital ortamda girdiği sınavları takip ediyor, başarı grafiklerini çıkartıyor ve bunların neticesinde öğrencilere, onların ihtiyacına yönelik bir yönlendirme, tabiri caiz ise ‘koçluk’ yapıyor. Bizim normal şartlar altında, okul çatısı altında öğretmenlerimizin yapageldiği ve yine yapmaya devam ettiği işe destek veren bir platform. MetodBox’ın çalışma prensibi sadece “dijital ortamda bu var ve sadece bunu izleyebilirsiniz” gibi değil. Örneğin uygulama öğrencinin bir sınava girdiğini ve bu sınavın sonucuna göre belirli konuları anlamadığını tespit ediyor. Yapay zekâ kısmı tam burada devreye giriyor, öğrenciye tespit edilen konu ile ilgili içerikler gönderecek şekilde işliyor. Eksik olduğu konuyu tekrar edebileceği, konu ile ilgili bilgisini pekiştireceği içerikler gönderiyor. Biz eğitimciler için de takip işini kolaylaştıran bir tarafı var. Tabi ki bunun “Sınıf ortadan kalkıyor mu?”, “Öğretmen önemini yitiriyor mu?” şeklinde anlaşılmasını istemem. Öğretmen yine lider fakat MetodBox öğrencinin okul sonrası zamanını planlayabilmesine destek olan bir platform. Aynı şekilde velilerimiz de bunu takip edebiliyorlar. Eğitim içerikleri ile ilgili geçirdiği süreyi, katıldığı uygulamaları takip edebilecekleri bir raporlama sistemi de hem velilere hem de okul yöneticileri ve öğretmenlere verilebiliyor. Bu tarz dijital erişim gerektiren uygulamalarda veliler tedirgin de oluyor. Çünkü orası tehlikeli de bir alan. Yanlış kullanımı halinde çocuklara zarar verebilecek birtakım internet içerikleri bu tedirginliği yaratıyor. Tabi ki bundan korunma yolları mevcut.”

-Evet biz veliler gerçekten çok tedirgin oluyoruz. Çocuklarımız internete giriyor ve çoğu zaman nerelere girdiğini bilmiyoruz. Ders çalışıyorum diyor ama birçoğumuz onların girdiği oyun veya benzeri yerlerden haberdar değiliz. Biz veliler olarak bu programı takip etmemiz zor mu?

“Hiç zor değil. Sokağa çıktığınızda her velinin ve her çocuğun temas ettiği bir dijital ortam var. Çocuk gözünü açtığı andan itibaren bununla karşılaşıyor. Aslında uzmanlar çocukların 3 yaşına kadar herhangi bir ekran ile karşılaşmamasını önerse de uygulamada pek çok veli bu konuda zorlanıyor. Ama bu korkulacak bir şey değil. Dijital dünya kaçınılmaz olarak hepimizin içinde olduğu bir ortam. Biz eğitimciler olarak işin, öğrenme eylemine katkısını araştırmak ve sağlamak konumundayız. Çünkü bu durum geleceğin pek çok mesleğine de şekil veren bir hal almaya başladı. Mevcut geleneksel mesleklerde dahi dijital dönüşümler çok ciddi farklar yaratmaya başladı. Dolayısıyla bundan kaçınmak ve çocukları bundan kısıtlamak doğru bir yol değil. Tam tersi bunu kontrollü bir biçimde kullanmalarına fırsat tanımak gerekli. Kontrollü kısmı çok önemli. Bu da aslında biraz şununla ilintili; anne baba olarak çocuklarımız ile olan ilişkimizin devam etmesi gerekiyor. Tablet ile çocuğu baş başa bırakıp kendi dünyamıza dönmek doğru değil. Yani oradaki korunaksız alanda onu yalnız bırakmaktansa kontrollü bir şekilde, birlikte ilerlemek gerekiyor. Dijital ortamlarda çok düzgün eğitim içerikleri var. Bunları tespit ederek buna yönelik bir çaba harcayıp kontrolü sağlamak en önemlisi. Biz okulumuzda iPad ile eğitim yapıyoruz. En iyi örneklerini de burada gözlemliyoruz. Bu çocuklar artık dört duvar arasında düz anlatım ile ders dinlemek istemiyorlar. Biz öyle bir kuşaktık. Ama artık bu şekilde değil. Dolayısıyla bir fark yaratmanız gerekiyor. Çocuklarımız dijital dünyaya çok ilgi duyuyor ve bu konuda çok da yetenekliler. Dolayısıyla çocuklarımızın karşısına dijital dünyada çıkmamız gerekiyor. En önemli kısım ise bunun kontrol altında tutulması.”

-Hem bir veli olarak hem de bir gazeteci olarak çok merak ettiğim bir konu var. Çocuklarımız önceden hep yarış atına benzetilirdi. Yarıştırıp sınavlara giriyorlardı. Şimdi de robotlaşıyorlar mı?

“Bu önemli bir kaygı. Buradaki nokta aslında duygularımızı yitirmememiz ile alakalı. Az evvel bahsettiğim gibi bir veli ya da eğitimcinin çocuğun eline tableti verip onunla olan sosyal ilişkisini kısıtlaması, bizleri; duygulardan yoksun, duyarlılığı olmayan bir grup yetiştiriyormuş gibi bir algıya sürüklüyor. Ama çocuk potansiyel olarak bunu içinde barındırıyor. Bizim bunu ortaya çıkartmamız gerekiyor. Bu da bizim pek çok zaman söylediğimiz; yereli korumak ya da organik beslenmek nasıl ilgi görüyorsa, oyun kültürü ile alakalı geleneğin devam etmesi. Evet dijital oyunlar var ama bu çocukların sokak oyunlarını da oynamaya ihtiyaçları var. Eğer siz sokak oyunlarından onları alıkoyup sadece tablet ile ya da bir dijital platform ile baş başa bırakıyorsanız, duygularından yoksun olarak gelişiyorlar ve ileride bu konu ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Geçen sene Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yavuz Samur Hocamızı ağırlamıştık. Bilinçli teknoloji kullanımı ile alakalı O’nun da vurguladığı bir konuydu bu velilerimize. Çocuklarımız bütün geleneksel oyunları bilmeli, oynamalı. Oyun temelli öğrenme hem dijitalin hem de gelenekselin temel mantığı. Bizi robotlar mı yönetecek konusuna gelirsek; hepimiz biliyoruz ki beyin kapasitemizin şu an çok azını kullanıyoruz. Biz o kapasiteyi arttırabilirsek robotlar bizi yönetmeyecek, biz daha yaşanılabilir bir dünya için robotları üretebilir ve yönetebilir hale geleceğiz. Ama beyin kapasitemizi ve duygusal zekamızı örselersek, bir süre sonra robotlaşmış ama bana göre çok da ilerleyememiş bir durumda olacağız.”

-MetodBox sistemi sadece Bodrum’da mı uygulanıyor?

“Bahçeşehir Kolejleri olarak 128 kampüsüz. Bütün uygulamalarımızda olduğu gibi bu uygulamada da bütün kampüsler eş zamanlı olarak bu programa dahil olmuş durumdalar. Tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimiz bilgilendirilmiş durumda. Edirne’den Kars’a, Bodrum’dan Diyarbakır’a bütün kampüsler MetodBox uygulamasına başlamış durumda.”

-Biz velilerin bu uygulamanın korkulacak bir şey olmadığını anlamamız ve kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu durumu sizin okul-veli iletişimi ile çözeceğinizi düşünüyorum. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

“Özellikle PDR burada çok önemli bir rol oynuyor. Çünkü bazı şeyleri biz çok uçlarda yaşıyoruz. Ya hep dijital dünyada olunuyor ya da hiç içinde bulunulmuyor. Burada ebeveynlere, eğitimcilere ve öğrencilere düşen birtakım roller var. Bu dengeyi sağladığımız zaman zaten kaygı duyulmasına hiç gerek yok. Bu noktada okul ve aile iş birliği çok önemli. Biz bunu çok önemsiyoruz. Kayıt görüşmesinden mezuniyet gününe kadar takım olabilmeyi başarmaya çalışıyoruz. Çocuklar da çok farklı süreçlerden geçiyorlar. Sadece dijital konularda değil. Onlar da eğitim öğrenim hayatları boyunca değişip dönüşüyor. Grup psikolojisinden etkilenerek tepkiler verdikleri zamanlar da oluyor. Ekip olduğumuzda, birbirimizden bir şeyler öğrenebileceğimize inanıp kenetlendiğimizde, taraf olmadığımızda zaten hiçbir sorun yok.”

-Takım dediğimizde şunu da sormak isterim. Genelde dijital ortamlarda çok zaman geçiren çocuklar yalnızlaşıyor. MetodBox ile bu yalnızlaşma ortadan kalkıp takım oyununa uygun bir ortam yaratılabilecek mi?

“Evet. Sınıf düzeyinde öğretmenlerin çocuklara hitap edebildiği bir platform aynı zamanda. Öğretmenlerin bütün sınıfa soru gönderip onları takip edebildiği, sınıftaki herhangi bir çocuğun karşılaştığı bir soruda bunu öğretmenine interaktif bir şekilde gönderebildiği ve etkileşimin devam ettiği bir alan.”

-Son olarak bir şey daha sormak isterim. Cemal Uslu Ortaokulu Bodrumlular için çok önemlidir. Onlar ile ilgili bir anekdotunuz var sanırım. Bizimle paylaşabilir misiniz? Okullar arasındaki güzel iletişimi hem velilerimize hem de okuyucularımıza aktarmak gerekli.

“Çok yeni gerçekleşen bir olay ve bizim için çok gurur verici. Hem eğitimci kimliğim açısından hem de bir birey olarak çok mutlu oldum. Cemal Uslu Ortaokulu ile ilgili bir duyum aldık. Değerli Müdürü Arzu Hanımı tanırım ama konuyu ondan duymadım. Kıymetli birisi tarafından okula bir 3D yazıcı bağışlanmış. Yazıcının kurulumu ile ilgili bir sorun yaşamışlar. Kodlama ve robotik öğretmenlerimiz ile konuştuk. Bizim çok rahat uyguladığımız bir konu 3D yazıcı ve modellemeler. Destek olabilir miyiz dedik ve Arzu Hanımı aradık. Kendisi çok memnun olacaklarını söyledi. Yazıcıyı teslim aldık. Kaan ve Arif hocam biz bunu hallederiz fakat bir hafta kadar sürebilir dediler. Çok daha kısa sürdü ve dersleri devam etmesine rağmen iki günde bitti. Bu çalışmayı konuya meraklı birkaç öğrencimiz ile birlikte yürüttüler. Bitiminin ardından Cemal Uslu’ya teslim edebileceklerini söylediler. Arzu Hocamı aradım ve “Kodlama Haftası” kapsamında, yazıcının kullanım aşamaları hakkında da ortak bir çalışma yapabiliriz dedim. Hatta bunu kuruluma destek veren çocuklarımız yapsın ne dersiniz dedim. Arzu Hocam memnuniyetle karşıladı. Bu arada öğretmenlerim bana dediler ki işi çözen öğrencilerimiz oldu. Boynuz kulağı geçiyor gerçekten. Gittiğimizde Cemal Uslu Ortaokulu, bizi öğrenci ve öğretmenleri ile birlikte çok güzel bir şekilde karşıladılar. Biz kenara çekildik, çocukları sahneye aldık ve onlar yazıcının çalışma prensiplerini, modellemeyi nasıl yaptığını, 3D yazıcının geçmişini, kullanım alanlarını akranlarına -8. Sınıf öğrencileri bu arada- aktardılar. Biz de gurur ile izledik. Cemal Uslu öğrencileri de konuya son derece ilgili ve meraklı idi. Sürekli öğrencilerin içinde olmama rağmen beni şaşırtan eğlenceli diyaloglar yaşandı. Gurur ve memnuniyet duydum. Bu vesileyle bize bu fırsatı verdiği için de Cemal Uslu yönetimine teşekkür ediyorum.”

Etiketler: / / /

Giritli Teyze Nezahat Günel Vefat Etti
Giritli Teyze lakaplı Nezahat Günel 93 yaşında İzmir’de yaşadığı evde vefat etti. Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem Malama Ahmet ve Nazlı’nın kızları,...
Bodrum’da Halk Plajları 1 Haziran’a Hazırlanıyor
Koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında kapatılan plajların 1 Haziran’da açılacağının açıklanmasının ardından Bodrum Belediyesi ekipleri, halk plajlarında çalışmalarına başladı. Bodrum...
Okaliptus Ağaçlarında Budama İşlemi Tamamlandı
Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından Cafer Paşa Caddesi Ahmet Köylü Sokak üzerindeki okaliptüs ağaçlarında budama işlemi gerçekleştirildi....
Büyükşehir Raporuna RET OYU Verdiler…
Muğla Büyükşehir Belediye meclisi 25 madde ile olağanüstü meclis toplantısını Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Toplantıda 2019 Yılı...
65 yaş ve üzeri için sokağa çıkma yasağı devam ediyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehirlerarası seyahat sınırlamasının 1 Haziran’dan itibaren tamamen kaldırılacağını, ancak 65 yaş ve üstü için soka çıkma...
Ticari Yatlar Ve İlkel Yapılı Ahşap Gemiler 1 Haziran’da Faaliyetlerine Başlıyor
İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Ticari Yatlar ve İlkel yapılı ahşap gemileri koronavirüs normalleşme tedbirleri kapsamında...
Bodrum Normale Dönüyor mu? Bodrum-Datça Feribot Seferleri Başladı
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ve Bodrum’da da normalleşme süreci çeşitli adımlarla devam ediyor. Lakin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hala...
Bodrum’da Hangi Camilerde Namaz Kılınabilecek? İşte O Liste
Tüm yurtta olduğu gibi Bodrum’da da normalleşme süreci adımlarından biri olan camilerde namaz kılınmasına 29 Mayıs Cuma Günü başlanıyor.Bodrum Müftülüğü...
Bodrum’dan GÜZEL HABERLER
Bodrium Otel Yiyecek & İçecek bölümünde görev yapan Biyolog Goncagül Çelebi Covid-19 Aşı araştırmalarına katılmak ve immün plazma tedavilerini geliştirmek...
Cumhurbaşkanlığından  Sosyal Medya Kullanım Kılavuzu
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bireyler ve kurumlar için önemli bir iletişim mecrası haline gelen sosyal medyanın doğru kullanımına yönelik bir rehber...
Bodrum Ticaret Odası 43 Yaşında
  Bodrumlu tüccarların bir araya gelmesiyle 27 Mayıs 1977 tarihinde kurulan Bodrum Ticaret Odası bugün 43. kuruluş yılını kutluyor. Bir...
Yeme-İçme ve Eğlence Sektörüne Müjdeli Haber
Yeme-İçme ve Eğlence Sektöründe hizmet veren esnafa müjdeli haber;  TAPDK Belge Bedelleri 31 Temmuz’a Ertelendi… Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem TAPDK Belgelerinin...
Ve bir kadın daha öldürüldü
Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Kadın Kolu Başkanı Umut Özdoğan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden bir yıl...
NORMALE DÖNÜŞ GECİKMEMELİ /Can Pulak Bodrum Gündem yazıları…
Yetti artık, insanları evlerde kapalı tutarak koronadan çok daha ciddi ve fazla hastalıklara sebep olacağız… Şimdiye kadar alınan önlemler iyiydi,sonuçları...
İTTİFAKLAR VE ÇÖZÜM / Cevat Öneş Bodrum Gündem Yazıları…
Kovit-19 pandemi süreci, insan-yaşam-doğa bütünlüğünün hayati önemini göstermekte. Çözülememiş temel meselelerde, yeniden düşünme-tartışma-sorgulama gibi yapıcı-inşa edici sonuçlar çıkarılabilecek, şartları da...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ