enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bodrum Belediyesi Cemevi Konusunda Yol Kazası Yaşatmıştır…

Bodrum Belediyesi Cemevi Konusunda Yol Kazası Yaşatmıştır…

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada Alevi vatandaşların ibadet ihtiyacı için tahsisi istenen arazi ile ilgili dün mecliste yaşananlar yol kazası olarak nitelendirildi.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği yönetim kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada; Aralık Ayı meclis toplantısında yaşananlar yol kazası olarak nitelendirilirken, Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın mecliste yaşanan gerginliğin ardından dernek merkezine yaptığı ziyaret iyi niyet olarak değerlendirildi.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle;
Biz Aleviler bu ülkenin bütün toplumsal sorunlarını bilerek yaşıyoruz. Hak ve özgürlükler konusunda Cumhuriyetin ortak paydamız ve teminatımız olduğunun bilincindeyiz.
Yaşadığımız onca acı, katliam ve ötekileştirmeye rağmen barış, sevgi ve kardeşlik dilinden ayrılmadık. Evrensel hukuk ilkeleri içerisinde hak ve özgürlük taleplerimizi dile getirdik getirmeye de devam edeceğiz.
Bodrum’ da yaşayan Aleviler olarak eşit yurttaşlık, din ve vicdan özgürlüğü temelinde Cemevi talebimizi hep dile getirdik ve dile getirmeye de devam etmekteyiz.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince Cemevlerinin ibadethane sayılması kararının ardından Bodrum kamuoyunun hatırlayacağı üzere, 2014 yılı Aralık ayında yapılan Bodrum Belediye Meclisi toplantısında oy birliğiyle alınan karar sonucu Cemevleri Bodrum yerel yönetimce de ibadethane sayılmıştır.
2 Kasım 2018 tarihli Belediye Meclis kararıyla derneğimize Cemevi yapılmak üzere yer tahsis edilmiş ancak tahsis edilen yerde bir takım hukuksal problemler çıkmış ve inşaat ruhsatı bu nedenle düzenlenememiştir.
Bu duruma çözüm üretilmesi amacıyla yeni seçilen Belediye Başkanımız ve Belediye Yönetimi çalışma sarf etmiş derneğimizce de konuya çözüm getirilmesi amacıyla yeni yer tahsisi yapılması talebinde bulunulmuştur.
Bu talep sonucu Bodrum Belediye Başkanlığınca Bitez’ de başka bir yer gösterilmiş ve konu görüşülerek karara bağlanmak üzere 2 Aralık 2019 tarihinde yapılan Belediye Meclis gündemine alınmıştır.
Aleviler olarak yoğun bir ilgiyle katıldığımız, bize verilen sözlü teminatlarla Belediye Meclisinden tahsis kararı çıkacağını beklerken komisyona havale ve dolayısıyla bir erteleme kararıyla karşılaşmamız sonucu bu durum Meclis toplantısına katılan dernek üyelerimizde şok etkisi ve derin üzüntü yaratmıştır.
Bunun infialini yaşarken Bodrum Belediye Başkanı, Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyelerinin büyük bir kısmı Dernek merkezimizi ziyaret etmiştir. Konuyu kendi açılarından izah etmeye çalışarak bir sonraki Belediye Meclis toplantısında konunun Meclis gündemine taşınacağını ve tahsisin gerçekleşeceğini belirtmişlerdir.
Biz Aleviler bunu bir yol kazası olarak nitelendirmek istiyoruz. Önümüzdeki Ocak ayı Belediye Meclis toplantısında konunun söz verildiği üzere çözüme kavuşturulacağına inanıyoruz.
Konunun takipçisi olacağız.
Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi olarak saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.