enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

“Merkezin Adının Değiştirilmesini Doğru Bulmadık…”

“Merkezin Adının Değiştirilmesini Doğru Bulmadık…”

AKP’li meclis üyelerinin verdiği önerge ile Herodot Kültür ve Sanat  Merkezi’nin adının Atatürk Kültür Merkezi olarak değiştirilmesine yönelik gündem maddesi ilgili komisyonca ret edildi. Madde ile ilgili CHP’li meclis ve komisyon üyesi Mustafa Coşkun ile MHP’li Meclis Üyesi İsmail Karaşehirli arasındaki diyalog dikkat çekiciydi.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum Belediyesi Ak Partili ve MHP’li belediye meclis üyelerinin Konacık Mahallesinde bulunan “Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’”nin  adının “Atatürk Kültür Merkezi” olarak değiştirilmesi yönündeki talebi Cadde ve Sokak İsimlerini Belirleme Komisyonunca ret edildi.

Komsiyon Kararının gerekçesini açıklamak için söz alan CHP’li meclis üyesi Mustafa Coşkun, “Bu konuda hassasiyet gösteren sayın meclis üyelerime çok teşekkür ederim. Yaptığımız değerlendirmede Bodrumlu hemşerimiz Herodot’un tarihin ve kültürün babası olarak Dünya nezdinde kabul edilmiş bir şahsiyetin isminin 2015 yılında verildiği kültür merkezinden kaldırılmasını çok doğru bulmadık. Belediyemizin yapacağı diğer projelere Atatürk isminin verileceği bilgisini size vererek bu konuda kararımız olumsuz olmuştur. Ancak arkadaşlarımızın duyarlılığına tekrar teşekkür ediyorum. Aynı duyarlılığın bir çoban ateşi olmasını arzu ediyorum ve bu arkadaşlarımızın temsil ettiği siyasi partilerin genel politika uygulamalarında da, yapılan büyük devlet projelerinde, örneğin yıkılan Atatürk Havalimanı isminin, örneğin yıkılan Konya Atatürk Stadyumu isminin, örneğin yıkılan Bursa Atatürk Stadyumu isminin, Büyükşehir Stadyumu değil de tekrar Yüce Atatürk’ün isminin verilmesi mesajını parti politikalarına iletecekleri duygusuyla arkadaşlarımıza tekrar çok teşekkür ediyorum” dedi.

CHP’li meclis üyesi Mustafa Coşkun’un bu açıklamasının ardından söz alan MHP’li Meclis Üyesi İsmail Karaşehirli, Mustafa Coşkun’un , genel siyaseti yerele taşımaması gerektiğini belirterek “Öncelikle genel siyaseti bırakın Ankara yapsın. Siyasi partilerin Ankara’da yaptıkları birtakım doğru ya da yanlışları Bodrum’a mal etmeyelim. Biz burada Atatürk ismini hiçbir yerde göremiyoruz. Tutup da 8’inci madede Mumcular Sazköy’deki meydanın Atatürk Meydanı yapılmasının anlamı nedir? Yeniden yapılacak tarihi yapılara Herodot adını verelim. Ama bu Herodot Kültür Merkezi’nin adının Atatürk Kültür Merkezi olarak değiştirilmesini yine talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Karşılıklı atışmaların artması nedeniyle Bodrum belediye başkanı araya girerek ortamı sakinleştirdi ve diğer gündem maddelerine geçildi.

Komisyon üyelerinin oybirliği ile verdiği olumsuz karar, CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerinin evet oylarıyla kabul edilirken komisyonun kararına Ak Parti ve MHP’li üyeler ret oyu verdi.

Yorumlar

  1. Hakan dedi ki:

    Bu AKP’liler gerçekten bu ülkeyi seven topraklarına saygı duyan bir siyasi kadro değil. Atatürk üzerinden insanlara maniple etmeye çalışıyorlar Ortakent’e külliye de yapmaya çalışmışlardı bir ara biz de http://www.nowbodrum.com adresinde yazmış protesto gösterilerine iştirak etmiştik neyse ki askıya alındı, yazık..