enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Dronlarla Beraber Yaşamak…/ Ronald Karel Bodrum Gündem Yazıları…

Artık uydular hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldular. Uzayda onbinlerce uydu bulunmakta ve bunlardan yine binlercesi işe yaramaz halde bir çöp yığını olarak dolaşmaktadırlar ve bir süre sonra parçalanarak yeryüzüne düşeceklerdir. İnsanoğlunun tabiatta dokunduğu heryer ve herşey ya kirlenmekte ya yok olmakta ya da şekil değiştirmektedir.

India Today den alınmıştır

Şimdi gelelim asıl konumuza. Son yıllarda herkes merak etmekte, uydular insanların evlerinde neler olup bittiğini görebilirler mi? Bu konuda son araştırmalar ne durumda? Böyle bir sistem icat edildi mi? Uydular ABD tarafından gayrı demokratik olarak kullanılıyorlar mı?

Epey bir araştırma yaptıktan sonra şöyle bir sonuç çıkardım. Öncelikle açıkça belirteyim ki artık bazı kaçak uydular ki bunların boyları aşağı yukarı 30 cm cıvarında, kirli işler için kullanılmaktadırlar ve ABD bunlara göz yummaktadır.

Kızılötesi sensörleri diğer biyometrik monitörlere bağlamak, insanları takip etmek için er ya da geç olacak bir şeydir.. Öncelikle ABD gizli servislerin uydulardan nasıl faydalandıklarını inceleyeceğiz.

Aşağıdaki bilgiler, Paul Baird tarafından yazılmış ve gizli devlet kurumlarına ve organize suç sendikalarına sunulan gelişmiş uydu gözetimi ve “taciz” teknolojileri ile ilgili bilgiler içermektedir. Uzunca yayınlanan dokümandan bazı önemli cümleleri burada yayınlayayım.

Gizli uydulardan görülen ve yönetilen mağdurlar işitme sesleri, zihin okuma, yönlendirilmiş enerji saldırıları ve daha fazlasını yaşayabiliyorlar maalesef.

Söz konusu gizli teknolojiler, çoğunlukla ABD Buluşlar Gizlilik Yasası, 1951 kapsamında elde edilen askeri- ajans gizlilik emirleri kapsamındadır. Şu anda, hepsi askeri – cezai uygulamalara sahip, bilgisayar tabanlı ve uyduya uygun 5.000’den fazla gizli cihaz bulunmaktadır. Bilinen patentlerin bir listesi “Sosyal Mühendislik” başlıklı makalenin ardından “Gözetim” sayfasında bulunabiliyor.

Nörofonlar, beyin tarayıcıları ve beyin dalgası kelime yazılımı, yönlendirilmiş enerji ve EM yani elektromanyetik silahları, hava durumunu etkileyebilecek, depremlere vb. neden olabilecek teknolojilerdir ve son yıllarda geliştirildi… HAARP artık tarihe karıştı, 8 seneden beri okula (Alaska Üniversitesi- Fairbanks ) çevrilerek iyonosferedeki araştırmalarına son verdi… HAARP zaten çok kritik edilmişti, dünyanın birçok ülkesinde HAARP hakkında koplo teorileri yazılmıştı. Lakin elle tutulan hiçbir gerçeğe de rastlanmamıştı.

ABD Vatanseverlik Yasası hükümetleri, suçluları eleştiri veya tespit ve kovuşturmaya karşı korur. Daha sonra (üst düzey bir politikacı tarafından veya onlar aracılığıyla, bağlantılı bir suçlunun talebi üzerine) bir güvenlik riski olarak listelenebilir ve gizli teknolojiler kullanılılarak o suçlular gizlice taciz edilebiliyorlar.

Aslında bir Savunma Departmanı Direktifi, (5240 1-R, 1994 sayılı Direktif), gözetim altındaki kişilerin kobay olarak uzaktan deney için kullanılmasına açıkça izin vermektedir. Bu özellikle demokratik olmayan ve kötü hareketin 1996 yılında sivil gözetim ve taciz amacıyla yapıldığından ve bu yüzden uydu sayısında önemli bir artış olması tesadüf değildir.

Şu anda 20.000’den fazla uydu, bu tür kötü yasaların bir sonucu olarak dünya çapında sayısız kişiyi (yaklaşık 500.000 artı) hedeflemekte ve susturmaktadır.

Mağdurlara, delil bırakmadan uzaktan işkence yapmak ve aldatmak için yüksek teknoloji kullanılmaktadır. Hedefler genellikle psişik, tıbbi, psikiyatrik, dini ve hatta uzaylı deneyimleri yaşadıklarına inanıyorlar. Bu, cahil veya suç ortağı makamlardan yani polis, milletvekilleri, doktorlar, medya vb  yardım aradıklarından onları itibarsızlaştırır. Bu, çeşitli araştırma yönleriyle birlikte, egzersizin amacıdır.

Durum gittikçe daha gizli, demokratik olmayan mevzuatın dikkatsiz halkın önüne geçmesiyle daha da kötüleşmektedir. Devlet ihaneti ve terörizm karşısında olup ama hepsi “terörle savaş” kisvesi altında gizlidir. Örneğin ABD hükümeti 2012 yılına kadar Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı geçerek Devlet Başkanı’na (ve diğerlerine) Devletin yolsuzluğunu sorgulayan herkesi hedefleme ve susturma gücü verdi. Bu, diğer ülkelerde açıkça yapıldığında, ABD bu tür kötülüğü kınayan ilk kişidir, ancak aynı şeyden suçlu olduklarında bunu gizlice yaparlar ve kimse zulmediklerinin saflarına katılmayacaklarını eleştirmeye cesaret edemez.

Bu tür şeyler yapan suçlular otoritelerini kötüye kullanır, güvenimize ihanet eder ve gizlice kamusal olarak destekledikleri demokratik idealleri alay ederler.

Bize hizmet etmiyorlar, sadece kendilerine ve suç ortaklarına yardım ediyorlar.

Örneğin. ABD’de halihazırda 300.000’den fazla NSL (Ulusal Güvenlik Mektubu) yayınlanmıştır. Bunlar, masum sivillerin hedeflenmesine izin vermektedir. Bir programa yerleştirildikten sonra insanlar uzaktan (uydular – yüksek teknoloji kullanılarak) istismar edilebilir ve denenebiliyorlar. Bu ajans ,araştırmacılarına kontrol, beyin fonksiyonu, rüyalar, sağlık, robotik ve çok daha fazlası için deneyler için kobaylar sağlarken onları etkili bir şekilde susturur ve gözden düşürür. 11 Eylül’den sonra insan deneyleri hedeflemesi için kullanılan uydu silahlara yılda 750 milyar dolar harcandı.

Şimdi bizi normal şartlarda ilgilendiren insanları izleme konusuna gelelim.

1980’lerin sonunda, uzaydan füze fırlatmalarını izlemek için bir mobil uydu komuta ve kontrol merkezi kurmak için IBM ekibinin bir parçası olarak çalışan bir mühendis şöyle yazmış.

Bu sözleşme Regan’ın “Star Wars” füze savunma sisteminin bir parçasıydı.

Bir füze fırlatıldığında, roketin arkasından çıkan ısı tüyü, kızılötesi sensörlü uydular tarafından anında tespit edilebilen farklı bir ısı imzası üretir.

25 yılı aşkın bir süre önce kullandığımız teknoloji, roket türlerini anında ayırt edebiliyor, yörüngeyi hesaplayabiliyor ve etki zamanı hakkında bilgi verebilirdi.

Kızılötesi sensörlerle çalışmanın ilk yıllarından beri, insanları kişisel ısı imzalarını izleyerek uzaydan izlemenin mümkün olup olmadığını sık sık merak ettim, diyor mühendis.

Bugün çok az dikkat çeken iki genel eğilim, hızla artan hassasiyet ve farkındalık trendleridir. Her ikisi de ortaya çıkan büyük veri endüstrisinin üstel büyüme eğrilerini geliştirdikçe, kaçınılmaz olarak mümkün olan şey, bir kişinin kimliğini mesafeden, hatta alandan ayırt etme yeteneğidir.

Yüzeyde bu korkutucu bir olasılık olabilir. Birisinin günün herhangi bir saatinde nerede olduğumu bilmesi, tüylerimi diken diken ediyor, diyor mühendis.

Günümüzde ortaya çıkan teknolojilerin çoğunda olduğu gibi, iyiyi kötülükten ayırmak zorundayız. Gelecekte neler olabileceğine dair birkaç düşünce.

Ben de şöyle bir cümle ilave edeyim, eğer bir teknolojiyle alakalı buluş iyi kullanıldığı düşünüldüğünde, gerçekten insanlığa faydalı olsa dahi eğer para getirmiyorsa hemen diğer tarafa bakılır. Yani kötüye kullanıldığında para getiriyorsa hiç şüphesiz kötüye kullanılır. Örnekleri vardır.

Mühendis devam ediyor, retina tarama cihazları bazı bölgelerde zaten yaygındır.

2002 Film Azınlık Raporu, hem kişisel kimlik hem de satış noktası işlemleri için Iris –   Retina tarama teknolojilerine dikkat çekti. Ana karakter, gözlerini naklederek kimliğini değiştirir ve daha sonra çıkarılan gözlerden birini kullanarak bir güvenlik sistemine erişir.

Son zamanlarda, Zürih’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmacı olan Renato Zenobi, nefes kesici yeni bir bilim alanı keşfetti. Dokuz gün boyunca günde 4 kez 11 bireyin nefesini analiz etmek için bir kütle spektrometresi kullanarak, her bir nefes örneğindeki benzersiz molekülleri belirleyebildi ve bireyin sağlık özelliklerini ve kimliğini belirleyebildi…

Biyometri alanı ilerledikçe, hem dronlar hem de uydular tarafından uzaktan görülebilen bir dizi kişisel tanımlama sistemi göreceğiz.

Bir insan vücudunun kızılötesi imzası kişiye özgü olabilir mi?

Bu sorunun cevabı hala açık bir “belki” dir.

Kızılötesi radyasyon, 1 mikrondan biraz daha az 1 milimetreye kadar değişen dalga boylarına sahip fotonlardan oluşur. Hayvanlardan ağaçlara, arabalara ve otoyollara kadar her şey foton yaydığından, ilk zorluk insan ısı imzalarını diğer her şeyden ayırmak olacaktır.

Doğrudan emisyonları yansımalardan ayırmak zor olacaktır. Örneğin, uzun süre bir koltukta oturuyorsanız ve sonra uzaklaşırsanız, koltuk kısa bir süre için benzer bir ısı imzasını koruyacaktır.

Mevcut teknoloji hala bireysel kızılötesi ısı imzalarının tanınmasına izin vermiyor.

Tüm bu sorunları açıklasak bile, o kızılötesi imzanın o kişiye %100 benzersiz olup olmadığını hala bilmiyoruz. İşleri daha da karmaşık hale getirmek, giydiğimiz kıyafetler, yediğimiz yiyecekler ve mevcut aktivite seviyemiz, bir kişiyi diğerinden ayırt etme yeteneğimiz üzerinde bir etkiye sahiptir.

Fotonlar yalnızca daha düşük bir frekansta hafif olduğu için, bir kişinin şekli yalnızca sensör sisteminin çözünürlük sınırlarına çözümlenebilir. Sensörlerin çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, bir kişi o kadar doğru bir şekilde odaklanır.

Yüksek çözünürlüklü bir sistemde bile, kişinin sağlık durumu, metabolik ve duygusal durumu gibi değişkenler ve dış koşullara (örneğin aşırı soğuk) fizyolojik tepkileri termal imzalarda değişikliklere neden olacaktır.

Bu nedenlerden ötürü, sadece kızıl ötesi bir ısı imzasının tanımlama için yeterli olması muhtemel değildir. Bununla birlikte, kızılötesi sensörleri diğer biyometrik monitörlere bağlamak er ya da geç gerçekleşecek bir şeydir.

Denkleme hassasiyet ve farkındalık katmanları ekledikçe, giderek daha müdahaleci yeteneklerin oluşmaya başladığını görmeye başlıyoruz. İşte ham gözlemlerden nano detaylı gözlemlere kadar, bu tür teknolojilerin zamanla nasıl gelişeceğine dair ilerici bir liste:

Bitkiler, hayvanlar ve insanlar arasında ayrım yapma

Cinsiyet belirleme

Yaş, etnik köken, boy, kilo, saç rengi ve diğer fiziksel özellikleri tanımlama

Temel sağlık değerlendirmeleri yapmak, kalp atış hızlarını, kan basıncını, cilt sıcaklığını izlemek vb.

Beyin aktivitesi seviyelerini tarama

Mide içeriğinin uzaktan indekslenmesi

Bir kişinin cinsel yaşamını izleme

Bir kişinin terinin kimyasal bileşimini analiz etme

Şimdi bu izleme yeteneklerini önce 100 metre, daha sonra bir mil uzakta ve nihayetinde yörüngede dolanan jeosenkron bir uydudan hayal edin.

İyi

Gizlilik savunucularının güçlü bir geri çekilmesiyle bile, niş kullanımları günlük kullanıma girecek. İlk iş modellerinden bazıları, tehlikedeki insanlar için erken uyarı sistemleri oluşturmak etrafında oluşacaktır. İşte teknolojiyi ilerletmek için kullanılacak birkaç kullanım durumu.

Kalp krizi, felç, nöbetler, kazalar veya diğer zayıflatıcı durumlardan muzdarip insanlar, yerel bir acil kurtarma ekibi için alarm tetikler.

Hükümetler, seçmenlerinin genel ruh halini izlemek, mutluluk ve kaygı düzeylerini izlemek için spesifik olmayan sistemler geliştireceklerdir. Geleneksel oylamaya güvenmek yerine, bu sonuçlar çok hızlı ve bilgi açısından zengin olacaktır.

Hastalık takibi de mümkün olacaktır. Birçok hastalık insan teması içerdiğinden veya enfekte olanlara yakın olmak yoluyla yayıldığından, karantinalar daha hızlı gerçekleşir, salgınlar daha iyi bulunur ve hemen hemen tüm alanlarda halk sağlığı daha iyi yönetilir.

Doğal afetler durumunda, tehlikede olanlar yaklaşan tehlikelere karşı hızlı bir şekilde uyarılacaktır.

Ebeveynler kayıp çocukları ve evcil hayvanları bulmak için kullanabilirler.

Çiftçiler ve çiftlik sahipleri, ürünlerini ve hayvanlarını izlemek için kullanabilirler.

Birisi öldüğünde hemen bileceğiz.

Kötü

Doğal olarak, ağabeyimizin üzerinde gezinen görüntüler böyle bir teknolojiyle akla geliyor. Ama sorun yaratacak tek kişi ağabey değil. İşte bazı şeylerin kötü gitmesi için birkaç yol.

Şirketler rakiplerini gözetlemenin tüm yeni yollarını bulacaklar.

Hükümetler vergi hileleri, nafaka borçlu olanlar bulmak ve hatta ücretsiz otopark biletlerini bulmak için kullanmaya çalışacaklar.

Hipokondriyaklar, paranoyadan muzdarip olanlar ve diğer alarmistlerin sistemi tıkamak için yepyeni bir araç seti olacak.

Siyasi aktivistler çabalarını sistemleştirmenin, koalisyonların inşasını ve açıklama yapmanın yeni yollarını tasarlayacaklar.

Gizlenebilir giysilerden araba engelleyicilerine, bina bozucularına kadar her şeyi içeren yepyeni bir “uydu maskeleme” ürünleri serisi geliştirilecek.

Çirkin

En iyi niyetlerle tasarlanan en son teknolojilerimizin çoğu, yanlış insanların ellerinde perişan bir şekilde yoluna devam ediyor.

Bir savaş durumunda, bu teknoloji rakipleri düşman olmadan önce bile kesin olarak kullanılacaktır.

Politik hackler zaten çirkin bir süreci ele geçirecek ve daha da çirkin hale getirecek. Farklı görüşlere sahip insanlar gözden düşecek ve itibarları her zamankinden daha hızlı yok edilecek.

İtibar etiketlemesi sıradan hale gelecektir. Profil oluşturmanın kötü olduğunu düşünüyorsanız, bir kişi atamak istediği herhangi bir etiketle etiketlendiğinde, karakteri üzerinde çok geniş bir bulut haline gelecektir.

Bu, takipçiler için yapılmış bir teknoloji terzisidir.

Dünyada saklanacak yer kalmayacak.

 DRONLAR DUVARLARIN İÇERİSİNDEN GÖREBİLİRLER

UC Santa Barbara’daki araştırmacılar, dronlarla yapılan bir dizi deneyde bir tuğla duvarın arkasındaki nesnelerin üç boyutlu görüntülerini oluşturabildi.

İki uçan makine birlikte çalıştı. Gösteride, dört taraflı bir tuğla binanın etrafında uçuyorlar. Bir drone sürekli bir Wi-Fi sinyali iletirken, diğeri evin karşı tarafında, geçtikten sonra gücünü ölçüyor.

Evin dışında birkaç kez dolaşarak, dronlar içindeki nesnelerin yüksek çözünürlüklü, doğru 3D görüntülerini oluşturabilir.

Görüntüleme amacıyla Wi-Fi gibi günlük radyo sinyallerinin kullanılmasına öncülük eden ve daha önce 3D görüntüleme için yer tabanlı robotlar kullanan aynı laboratuvardan daha önceki çalışmalar üzerine kuruludur. Dronların avantajı, alana birkaç açıdan yaklaşabilmeleri ve ilgili verileri mümkün olduğunca çabuk toplamak için optimize edilmiş uçuş yolları oluşturabilmeleridir.

Geçmişte, Wi-Fi sinyalleri, Münih Teknik Üniversitesi’nden yakın tarihli bir rapor da dahil olmak üzere 3D görüntüler oluşturmak için kullanılıyordu. “Elbette bu gizlilik sorularını gündeme getiriyor,” dedi projenin lideri Friedemann Reinhard. Sonuçta, belirli bir dereceye kadar şifreli sinyaller bile çevrelerinin bir görüntüsünü dış dünyaya iletir. Bununla birlikte, bu sürecin yakında yabancı yatak odalarına bakış için kullanılması pek olası değildir. Bunun için, fark edilmeyecek büyük bir antenle binanın etrafında dolaşmanız gerekir. ”

Ben de diyorum ki ‘’ sen öyle zannet’’.

Dronlar, gizli gözetim ile teknolojinin başka bir açık uygulamasını değiştirebilir. Araştırmacılar daha önce insanların bina içindeki hareketlerini tespit etmek için Wi-Fi sinyallerini kullanma yöntemleri geliştirdiler. Çinli araştırmacılar tarafından geliştirilen FreeSense adı verilen bir teknoloji, bireyleri vücut şekline ve yürüyüş şekline göre tanımlayabilir. Drone’larla birlikte, bu güçlü bir araç olabilir.

Ancak, bu cihazların evinize bakması biraz zaman alabilir. Gerçek dünya, milyonlarca sinyalin zıpladığı çok daha gürültülü bir yer. Mostofi, “Gerçek alanların 3B duvardan görüntülemeyi etkinleştirmek, bilinmeyenlerin sayısındaki önemli artış nedeniyle oldukça daha zor” dedi.

Yukardaki resim The Guardian gazetesinden alınmıştır

Yaptığım araştırmalarda 2019 yılından bu yana, dronlar ve uyduların insanları izlemesi konusunda hiçbir yeni bir makaleye rastlamadım, hem de üç lisanda bakmama rağmen. Bu hiç iyiye alamet değildir. Gizli şeyler oluyor demektir belki de.

Ben de ısrarla diyorum ki insanoğlu bu tekniği geliştirecektir ve bazıları çok kötüye kullanacaktır. Örnek verirsem, gece eşinizle seks yaparken videonuz çekilecektir ve bu resim ve videolar çok kötü amaçlarda kullanılacaktır. Örneğin porno websiteleri son derece ilgilenecektir. Hiç şaşmayınız, arkasında büyük paralar dönüyor porno sitelerin. Lakin bugünkü teknoloji evin mobilyalarını, hatta biriniz yüz hatlarını da değiştirebilecek güçtedir ve daha da rafine olacaktır.. Bunlar daha yayınlanmadı, yazdıklarıma son derece inanıyorum.

Diyeceksiniz ki, neden bizleri çekip yayınlasınlar? Doğru bir soru, ama bizlerden çekilen resim ve videolar doğal olacaktır. Kamera karşısına geçip de para kazanmak için seks yapanlar gibi olmayacaktır. Hatta bizlerden doğal fotoroman bile yapılabilecektir. İnsanoğlu para için neler yapmaz ki? Hiçbirimizin ruhu bile duymayacaktır. Bu gibi videoları ve resimleri çok değişik yerlerde, değişik ülkelerde kullanacaklardır.  Bu para babaları kendi gizli uydularını-dronlarını bile rahatlıkla finanse edebilecek güce sahiptirler..

Bir evdeki karı-koca kavgaları, psikologlar tarafından incelenip ders kitapları haline de getirilebilecektir.

Birbirlerini aldattıkları dolayısıyla özel dronlar tarafında elde edilmiş ispatlar sayesinde mahkemelerde boşanma davalarında da kullanilabilecek resim ve videolar da olacaktır. Bu durumda insanlarla iç içe yaşayan dron-uydular aynı zamanda yıllar sonra resmiyet de kazanabilecektir.

Dünyada yaşam tam bir kaosun yanında artık aşırı şeffaf da olacaktır. Zaten bugün bile bu cep telefonları sayesinde trenlerde, vapurlarda, metrolarda, kısacası heryerde herkes herkesin hayatını duymaya başladı bile.

İnsanlar, yani bizler alışıyoruz, daha doğrusu alıştırılıyoruz, sindiriliyoruz hep beraber şeffaf bir şekilde iç içe yaşamaya.  Öyle değil mi?

Daha ilerki yıllarda dron-uydular cep telefonları gibi satılmaya başlanacak.. Önce fiyatlar yüksek olacak, sonra rekaber artacak ve fiyatlar düşecek. Dronların boyutları de küçülecek. Yolda yürürken çıkar dronunu işle drona posta kutusunu, gönder gitsin oraya, resim ve videyoyu çeksin getirsin sana geriye.

Neden olmasın? Kıskançsan, kodla eşini, aynı posta kutusu kodu gibi, işle dronuna ve yallah gönder gitsin bulsun eşini.. Uzaktan çeksin resimleri ve kaydetsin videyoyu, getirsin sana.. Bir taşla kaç kuş vurdunuz, gördünüz mü? Hem eşinizin ne yaptığını gördünüz, zina ise boşanma davası için kaydettiniz, veya hesap sorabilirsiniz vb.

Çok fazla dronlar alçak atmosferde hava trafiği sorunu yaşatacaktır. Bu kaçınılmaz olacaktır. O zaman her bir dronun atrafına görülmeyen bir halka takılacaktır. Yani her dron bir halkanın içerisinde yer alacaktır. Yarı çapları 50 cm olsa, birbirlerine yaklaştıklarında birbirlerini itip çarpmayacaklardır. Neden olmasın? Bu halka sadece başka bir drona yaklaştıklarında değil, herhangi bir maddeye veya vücuda yaklaştıklarına da faaliyete geçebilir. Böylelikle insanlara da çarpmazlar.

Fransız Frank Zapata ufacık bir hibrit araçla Manşı geçtikten sonra, ohooo bu peynir-ekmek gibi kolay olur.

Bunların hepsi kapımızda… Ben belki göremeyebilirim ama çocuklarımız görecektir… Ayağımızı denk almalıyız… Ya bu teknolojiye durduracağız, ya da iç içe yaşayacağız.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar
  1. Mustafa Karakuş dedi ki:

    Kaleminize sağlık