enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

2020 Tarih Konferansları Stratonikeia Antik Kenti ile Başladı

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (AKADEMİA) bünyesinde bulunan Herodot Tarih Araştırmaları Merkezi’nin “Tarih Konferansları”, Herodot Kültür Merkezi’nde “Stratonikeia” konulu bir konferans ile 2020 yılında da devam ediyor.

Bodrum Gündem Haber

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (AKADEMİA) Herodot Tarih Araştırmaları Merkezi’nin 2020 yılı “Tarih Konferansları” Stratonikeia Antik Kenti ile başladı.  Bodrum Belediyesinin destekleri ile düzenlenen konferansın konuşmacısı ise Stratonikeia ve Lagina Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt oldu.

Akademia Vakfı Tarih Konferansları Antik Kentlerde Yapılacak…

AKADEMİA Başkanı Özay Kartal, konferansın başında yaptığı konuşmada: “Ben hepimiz adına Bilal hocamıza teşekkür ediyorum. Biz 3’üncü yılımızdayız. Hocalarımız bizi kırmıyor, çok güzel konular anlatıyorlar. İnşallah izleyicilerimizden vakfın üyelerinden ‘biz artık hocaları çok fazla yorduk. Bundan sonraki dönemde antik kentlerimize, yakın çevremizdeki antik kentlere gidelim, yerinde görelim’ diyorlar. Önümüzdeki sene bu tip aktivitelerimiz olacak. Şimdiden müjdesini vermiş olayım…”

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt Stratonikeia Antik Kentini Anlattı…

Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Bilal Söğüt, Yatağan –Milas karayolunun 7. km.sinde yol kenarında bulunan ve içinde antik dönemlerden günümüze, yaklaşık 3 bin yıllık kalıntıların, bütün olarak yerleşim dokusu ile birlikte korunduğu Stratonikeia antik kentini anlattı. Bilal Söğüt, “Eskiden kentin pek farkında değildik belki ama şimdi 4 şeritli yol kentin etrafından dolaşıyor. Yakın zamanda daha güzel sürprizlerimiz olacak. Şimdi sütunların başlıkları görünüyor, köy evlerinin bazılarını görüyorsunuz ama yaz dönemi geldiğinde o yoldan geçerken sütunları ayakları ile birlikte görebileceksiniz…” dedi.

Osman Hamdi Beyin Kazı Alanı…

“Stratonikeia” antik kentinin öneminin her dönemde fazla olduğuna işaret eden Bilal Söğüt, “2 tane dini merkezi vardı, başka kentlerde olmadığı şekilde. Bu açıdan da farklı. Mesela Amazonlar Dünyanın her yerinde savaşmışlardır, sadece bir yerde savaşmazlar; o da burasıdır. Amazonların barışı temsil ettikleri yer burası. Burası aynı zamanda Batı Anadolu’da Osmanlı’dan birinin ilk kazı yaptığı yerdir. Osman Hamdi Bey’dir. Buradaki tarih çok eski…” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.