Zeytinyağı Kalite Ödülleri Sahiplerini Buldu, Ödül Kazananların Tam Listesi

  • 12.02.2020
  • 716 kez okundu

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen, Tarımsal Yayım Projesi “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu Projesi”nin bir parçası olan “Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni” gerçekleşti.

Bodrum Gündem Haber

“Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu” Projesinin amacı ülkemiz zeytin varlığının % 11’ine ev sahipliği yapan Muğla’da Zeytinyağının hasattan sofraya gelinceye kadar olan aşamalarda yapılan yanlış uygulamaların meydana getirdiği ürün ve kalite kaybını azaltmakta.

Proje kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen törene; T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Televizyoncu Cem Seymen, Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Şükrü Kanber, Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanı Aysel Asıl, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, TRT 1’ de yayınlanan “Kalk Gidelim” Dizi Ekibi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları, Muğla’nın önde gelen zeytinyağı üreticileri, kurum müdürleri, çok sayıda üretici ve basın mensupları katıldı.

Muğla Zeytinyağına sahip çıkıyor…

Törenin açılış konuşmasını yapan Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak; “Muğla için çok anlamlı bir gün. Görüyorum ki Muğla Zeytinyağına sahip çıkıyor. Zeytin ve Zeytinyağı konusunda kararlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Zeytin, hasadı, bakımı ve işlemesi zor, kısacası emek isteyen bir ürün. İlimize dışarıdan ve çevre illerden gelen, butik zeytinyağı işletmeciliğinin öncülerinden çok değerli yatırımcılar var. Onlara da çok teşekkür ediyorum. İlimiz zeytin varlığı ağırlıklı olarak Memecik çeşididir. En kaliteli zeytinyağı Memecik’ ten elde edilir. Bu proje ile amaçlarımızdan biri de bilinçli ve kaliteli zeytinyağı üretimi yapan üreticiler ile bir araya gelerek, hem üreticileri bilgilendirmek hem de tüketicileri bilinçlendirmektir. Bu anlamda Muğla’ da zeytinin gladyatörleri diyebileceğim Ali Osman Menteş ve Atilla Totoş’ a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum…” dedi.

Ülkemizin gelişimi için bu çok büyük bir adım…

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Şükrü Kanber yaptığı konuşmada; “Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı olarak Muğla İl Müdürlüğünün hazırladığı böyle projelere destek vermekten gurur ve onur duyuyorum. Çok yakın bir zamanda Üniversitelerle birlikte çalışmak için YÖK ile bir protokol imzaladık. Ülkemizin gelişimi için bu çok büyük bir adım. Bu anlamda bu programın Muğla Üniversitesinde yapılması da beni çok mutlu etti…” dedi.

Bu sene yağlarımız kaliteli. Zeytinde hastalık ve zararlılarla iliği sorun yaşamadık…

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Zeytin sadece besin maddesi olarak değil, uzun yıllardır sağlık ve kozmetik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bakanlığımızca kaliteyi arttırıcı, taklit ve tağşişi önleyici tedbirlerin alınmasına yönelik mevzuat düzenlemeleri yapıyor ve sektörden gelen talepleri de alıyoruz. Bu sene yağlarımız kaliteli. Zeytinde hastalık ve zararlılarla iliği sorun yaşamadık. Fakat son günlerdeki meteorolojik faktörler ekonomik kayıplara sebep oldu. Farkındalık yaratarak zeytinyağı ihracatımızı öne çıkarmak ve dış pazarımızı arttırmak için zeytinyağımızı markalı piyasaya çıkarmak zorundayız. Markalaşmayı öne çıkarırken, ürünlerimiz için coğrafi işaret tescili de çok önemlidir.  Son zamanlarda butik zeytinyağı üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Bu sayede ülkemiz uluslararası yarışmalarda ciddi ödüller kazanmaya başlamıştır. Temel anlamda çözüm getirilmesi gereken husus hasattan sonra yapılacak işlemler olup, kaliteli ve standartlara uygun zeytinyağı elde etmek için kasalama, depolama, sıkım yöntemi ve işletmelerdeki hijyen gibi hususlara dikkat etmek gerekir. Bu projenin bu anlamda çok faydalı olacağına inanıyorum. Bakanlık olarak her zaman desteklemeye devam edeceğiz…”

Geleneksel metotları kaybetmeden, yeni yöntemler ile uyumlamak gerek…

Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan yaptığı konuşmada; “Zamanın tanığı zeytin binlerce yıllar yaşayabiliyor. Tarım ve zeytinin daha iyi yerlere ulaşabilmesi bilim adamlarımızın görüşlerine önem vermek ve yeni teknolojileri kullanarak olacaktır. Bir taraftan da geleneksel metotları kaybetmeden, eskilerle birleştirerek uygulamak lazım. Umarım ilimizde turizm kadar önemli olan, ülke ekonomimize oldukça yüksek oranda katkı sunan tarımın daha öne çıkması gerektiğini düşünüyorum…” dedi.

Mühim olan 80 üreticinin açtığım yolda devam edip yarışmaya girebilecek kalitede yağ üretmesi…

Zeytin konusunda ki çalışmaları ile öne çıkan Ali Osman Menteş ise görüşlerini şu şekilde dile getirdi; “Bundan 15 sene önce bizim ürettiğimiz yağı, rafine kalitesinde diye aşağılanan bir üründü. Böyle olmadığını araştırmalar sonucu öğrendim. Ağaçlarımı budadım, ilaçladım, gübreledim, sopayla dövmedim, çuvallara doldurmadım, makineyle topladım ve beklemeden sıktım. Elde ettiğim yağları yurt dışına yarışmalara yolladım ve dereceler aldım. Bunun hiç önemi yok. Mühim olan 80 üreticinin açtığım yolda devam edip yarışmaya girebilecek kalitede yağ üretmesi. Memecik zeytininin de farkı. Bana bu fırsatı sunan Tarım ve Orman İl Müdürü Barış beye çok teşekkür ediyorum…” dedi.

Zeytin bir coğrafyanın kaderini değiştirebilecek kadar güçlü bir bitkidir…

Televizyoncu Cem Seymen; “Tarım gönüllüsü ve sevdalısı olarak ülkemizin kalkınması, ekonominin gelişmesi, istihdamın sağlanması, özellikle gençlerimize umut vermesi açısından tarım benim için çok önemli. Zeytinyağının hikâyesini bu kadar güzel bir kalabalıkla taçlandırmak istemenizi büyük bir mutluluk ve gururla karşılıyorum. Burada olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Zeytin ağacına ölmez ağacı denmesinin sebebi bolluğunun, bereketinin, zenginliğinin bir coğrafyanın kaderini değiştirebilecek kadar güçlü olmasından ileri geliyor. Birazdan başlatacağım panelde konuklarım olacak. Zeytinyağının üretimi, markalaşmayı, Türkiye’nin zeytin üretiminde söz sahibi bir ülke olmasına vesile olacak bir başlangıç belki de bu program…” dedi.

Ardından moderatörlüğünü yapacağı, “Zeytinyağında kalite ve markalaşmanın” konuşulacağı panel için Gürsel Tonbul, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Kaya ve Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Prof. Dr. Fügen Durlu Kaya’yı sahneye davet etti. Panelde kaliteyi etkileyen faktörler ve markalaşmanın, dünyada zeytin üretiminde söz sahibi olabilmek için ne denli önemli olduğu konuşuldu.

Doğada birçok bitkinin içinde mucize var…

Ardından moderatörlüğünü Zeytindostu Derneği Başkanı Atilla Totoş’ un yaptığı, “Zeytinyağı ve sağlık” konulu söyleşi, Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, Prof. Dr. Gazi Aydın ve Doç. Dr. Mehmet Ateş’in söyleşisi ile devam etti. Saraçoğlu; “Doğada birçok bitkinin içinde mucize var. Ülkemiz bu kaynaklar açısından zengin bir ülke. Faydalarından maksimum yararlanmak için, tanımak ve bilmek gerekli. Yerli ve milli tohumların korunması ve devamlılığının bu alanda önemli olduğunu, yerli tohumları, kaynakların korunması ve etkin kullanımı konusunda çalışmaların hız kazandı…” dedi.

Söyleşinin ardından proje ortaklarına ve onur konuklarına temsili plaket olarak bonsai zeytin fidanları takdim edildi.  Plaketin ardından yarışmaya katılan tüm üreticilere katılım belgeleri verilerek dereceye giren zeytinyağı üreticilerine bronz, gümüş ve altın belgeleri verildi.

Program ödül töreninden sonra katılımcılar ile birlikte toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

ZEYTİNİN ZEYTİNYAĞINA KAYIPSIZ VE KALİTELİ YOLCULUĞU PROJESİ ÖDÜL LİSTESİ

ADI SOYADI ÖDÜL İLÇE KÖY
MEHMET MUĞLA ALTIN-JÜRİ ÖZEL YATAĞAN ŞEREF
FULYA DAĞDEVİREN ALTIN MİLAS MERKEZ
EGEMDEN TARIM ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ. ALTIN ULA KIZILAĞAÇ
ZEYNEP EMEL ERDEMİR ALTIN MİLAS DÖRTTEPE
HALİSE ÇAKMAK ALTIN MENTEŞE AKÇAOVA
HASAN BEKTAŞ ALTIN MENTEŞE KUZLUK
MEHMET UYSAL ALTIN MENTEŞE BAYIR
BEKİR KAYMAK ALTIN MENTEŞE BAYIR
ALİ AKBAŞ ALTIN KAVAKLIDERE ÇALDIR
AHMET ALİ ŞAHİN ALTIN KAVAKLIDERE ÇALDIR
RİXOS PREMİUM BODRUM OTEL ALTIN BODRUM TORBA MAH.
MESUT SİVRİ-ZAVENDİK ALTIN MİLAS EKİNDERE
SALİH PAŞALI ALTIN MENTEŞE AKÇAOVA
MÜMTAZ ÜNLÜ ALTIN BODRUM ÇÖMLEKÇİ
FERHAN TOLGA ÖZEN-TLOSOLİVE ALTIN FETHİYE ÇAMKÖY
BİRSEN İNCİDİŞ KİLİMCİ-HYLLARİMA ALTIN KAVAKLIDERE KURUCUOVA
MOR SALKIM ŞARAPÇILIK TARIM GIDA TUR. SAN. VE TİC. A.Ş. ALTIN BODRUM ÇÖMLEKÇİ
SELAHATTİN KARATAŞ-KARATAŞ ZEYTİNYAĞI ÜRETİM İNŞ. VE TUR. TİC. LTD. ŞTİ. ALTIN MENTEŞE YERKESİK
HAPİMAG TURİSTİK YATIRIM VE TİC. A.Ş.-SEA GARDEN ALTIN BODRUM YALIÇİFTLİK
MEHMET PEHLİVAN-PEHLİVAN TİCARET ALTIN DATÇA SINDI
ALİ OSMAN MENTEŞE-MENTEŞE SOM ALTIN MİLAS AĞAÇLIYÜK
MEHMET AL-HEKATOMNOS ALTIN MİLAS MERKEZ
MEHMET ÖZDEMİR-SELENE ZEYTİNYAĞLARI ALTIN MİLAS BAFA
İTİMAT GAYRİMENKUL TARIM HAYVANCILIK GIDA SAN. TİC. A.Ş. ALTIN MİLAS KAZIKLI
ZEYNEP GÜLSÜM BİNGÖLLÜ DURMAY ALTIN MİLAS KAYADERESİ
UĞUR ÖZEN-ÖZEN ZEYTİNYAĞI ÜRETİM TESİSİ ALTIN MİLAS MERKEZ
ZİVER ASLAN-KAFKASÖR ZEYTİNYAĞLARI ALTIN MİLAS SELİMİYE
SERHAT ASLAN-DİVİN ZEYTİNYAĞI ALTIN MİLAS DERİNCE
TOKUÇ GRUP DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ. ALTIN KAVAKLIDERE KURUCUOVA
ABDULLAH COŞKUN YILDIZ ALTIN MİLAS KAPIKIRI
Hatice AKTÜRK ALTIN MİLAS KAZIKLI
ZEYNEP ÇELİKOĞLU-KAİROS ZEYTİNYAĞI ALTIN MİLAS BEYCİLER

 

ADI SOYADI ÖDÜL İLÇE KÖY
MEJMUN TURP GÜMÜŞ MENTEŞE BAYIR
ALİ ŞAHİN GÜMÜŞ KAVAKLIDERE ÇALDIR
RAGIP ARSLAN GÜMÜŞ KAVAKLIDERE ÇALDIR
KEMAL AKYOL-ÇAKIR AYŞE ZEYTİNYAĞLARI GÜMÜŞ MİLAS GÜLLÜK
MUSTAFA UÇAN GÜMÜŞ MENTEŞE GÖKTEPE
HÜSNÜ ÇAKIR-ÇAKIRALİ ZEYTİNYAĞI GÜMÜŞ MİLAS MERKEZ
CEM ÇİMEN-BAFA TARIM ÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. GÜMÜŞ MİLAS BAFA
ERDOĞAN KESER GÜMÜŞ MİLAS ŞENKÖY

 

ADI SOYADI ÖDÜL İLÇE KÖY
MEHMET ALİ BAŞ-MABAŞ ZEYTİNYAĞI BRONZ MENTEŞE BAYIR
NEŞET ÖZ BRONZ KAVAKLIDERE ÇALDIR
NECATİ BAKAR BRONZ KAVAKLIDERE ÇALDIR
MUSTAFA COŞKUN BRONZ MENTEŞE ÇAMOLUK
ADEM BULUT BRONZ MENTEŞE GÜLLÜCE
CELAL ZEHİR BRONZ MENTEŞE GÖKTEPE
KOCAMAAR TARIM ÜRÜNLERİ SAN VE TİC. A.Ş. BRONZ DATÇA HIZIRŞAH
OKAN ÖZLÜ-ÖZLÜ BALLARI BRONZ DATÇA MERKEZ
NECATİ ÇOBAN BRONZ MİLAS ŞENKÖY
İBRAHİM ZEYBEK-DRUPA BRONZ MİLAS GÜLLÜK
153 NOLU MİLAS ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TARIM SATIŞ KOOPERATİFİ BRONZ MİLAS MERKEZ

 

ADI SOYADI ÖDÜL İLÇE KÖY
OĞUZ YILMAZ-GÖKOVA OLİVE TEŞEKKÜR ULA GÖKOVA
İSMAİL DURNA TEŞEKKÜR MENTEŞE GÖKTEPE
FERİŞTAH YILDIZ-FERİ OLİVE TEŞEKKÜR MENTEŞE DENİZOVA
MEHMET ÖZKAN TEŞEKKÜR MENTEŞE ORTAKÖY
ABDULLAH KURT TEŞEKKÜR MENTEŞE GÖKTEPE
MEHMET KUYUALAN TEŞEKKÜR KAVAKLIDERE NEBİLER
AYŞE METE-METEBEY TEŞEKKÜR MİLAS SELİMİYE
RECEP ŞAHİN TEŞEKKÜR KAVAKLIDERE ÇALDIR
ŞERİFE KUNDAKÇI TEŞEKKÜR ORTACA TERZİLER MAH.
MEHMET ÇAKMAK TEŞEKKÜR MENTEŞE ÇAKMAK
MUSTAFA KARADAĞ TEŞEKKÜR MENTEŞE AKÇAOVA
AKIN SARPKAYA TEŞEKKÜR DATÇA KARAKÖY
RAMAZAN İLHAN TEŞEKKÜR KÖYCEĞİZ ZEYTİNALANI
ZIP ZIP TURİZM TİCARET LTD. ŞTİ. TEŞEKKÜR BODRUM ÇAMLIK
KADİR ERMİŞ TEŞEKKÜR DALAMAN GÜRLEYİK
SADETTİN MUSLU TEŞEKKÜR DALAMAN ÇÖĞMEN
RAMAZAN YAVUZ TEŞEKKÜR DALAMAN KIZILYAKA
MUSTAFA CAN TEŞEKKÜR BODRUM YALI
ÖMER GÜLGÜN TEŞEKKÜR MENTEŞE KAFACA
UFUK GÜLER-GÜLER ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TEŞEKKÜR YATAĞAN YEŞİLBAĞCILAR
KADİR ÜNAL-DATÇA KÖY ÜRÜNLERİ TUR. TİC. VE SAN. İTH. İHR. LTD. ŞTİ TEŞEKKÜR DATÇA SINDI
GÜLLERDAĞI TURİZM TARIM İNŞ. SAN. TİC. A. Ş. TEŞEKKÜR DATÇA MERKEZ
İ. HAKKI KARADEVECİ-KARADEVECİ ZEYTİNYAĞI FABRİKASI TEŞEKKÜR MİLAS MERKEZ
MUSTAFA BAŞ-SER ZEYTİNCİLİK TEŞEKKÜR MİLAS ŞENKÖY
EYÜP İNANÇ-MYLASOS TEŞEKKÜR MİLAS MERKEZ
AYŞE KARACA-AİLOS TEŞEKKÜR MİLAS MERKEZ
MEHMET CİHAT ATEŞMUTLULAR TARIM ÜRÜNLERİ İTH. İHR. TİC. SAN. LTD. ŞTİ. TEŞEKKÜR MİLAS DERİNCE
KAZIM YİĞİT TEŞEKKÜR MİLAS AKYOL
HASAN FELEK-FELEK TİCARET TEŞEKKÜR MİLAS DÖRTTEPE
SADIK ÇOBANYILDIZI TEŞEKKÜR MİLAS ŞENKÖY
ABDULLAH İDİN TEŞEKKÜR MİLAS KILAVUZ
BİLGİNLER TARIM VE ORMAN ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ. TEŞEKKÜR MİLAS MERKEZ
YÜKSEL ÖN TEŞEKKÜR KAVAKLIDERE KURUCUOVA
Ertekin DAĞLI TEŞEKKÜR ULA GÖKOVA
ÖZGÜR UTKU ACAT TEŞEKKÜR FETHİYE OVACIK

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

Irmak Bakar CHP Gençlik Kolları Başkanlığı Adaylığını Açıkladı (VİDEO Haber)
Bodrum CHP’de seçim süreci 22 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek olan Gençlik Kolları Başkan ve Yönetiminin seçimi ile tamamlanıyor. Karaova bölgesinden...
Bodrumlu Kanı Karakaya CHP Gençlik Kolları Muğla İl Başkanlığına Aday (Yorumlu Haber)
Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Örgütü Büyük Kurultay öncesi seçimlerini tamamlıyor. CHP Gençlik Kolları Muğla İl Başkanlığı için kolları sıvayarak başkanlık...
Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz Çocuklar Gibi Şendi
Bitez Gülümser- Mehmet Danacı İlkokulu 3/B sınıfı öğrencileri okul müdürü Emin Geçin ve sınıf öğretmenleri Volkan İlhan eşliğinde Bodrum Kaymakamı...
Turgutreis Yaşam Merkezi’miz güzel Bodrumumuza çok yakışacak
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras inşaatı devam eden Turgutreis Yaşam Merkezi’nde incelemelerde...
“Bağışlanmış Organ Hayattır” 
Bodrum Bahçeşehir Koleji’inden Farkındalık Yaratan Etkinlik başarı ile tamamlandı. Babalar ve anneler çocukları ile birlikte masa tenisi oynayarak günün tadını...
Bodrum’da Gürültü Kirliliğinin Önüne Geçilecek
Turizm sezonunda şikayete söz konusu olan unsurların başında gelen gürültü kirliliği için alınan kararlarda uygulamaya geçilmesi için eğlence mekanları sahipleri...
Bodrumlulara Gurur Veren Madalya
Bodrum’da hizmet veren turizm işletmelerinden Royal Asarlık Beach Hotel & Spa “2019 Zoover” ödülleri kapsamında 9,5 puan ile Altın madalyaya...
Denizden 84 kg plastik, 30 kg cam, 25 kg ise metal 32 kg. toplam 116 kilogram atık çıkarıldı (VİDEO Haber)
  “Denize En Çok Mavi Yakışır” sloganıyla düzenlenen ve bu yıl Yalıçiftlik koyundan başlatılan Bodrum Belediyesi Deniz Dibi Temizliği etkinliği...
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’tan “HALK SÜT” müjdesi
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas halkına sağlıklı çiğ sütle buluşturmak ve üreticilere destek olmak adına Milas Süt Birliği ile...
Aile işletmelerine ve üretime destek verilmeli
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, süt sektörüyle ilgili değerlendirmelerde...
Kanal D muhabiri Şevval Şirin’in gözaltına alınmasını kınıyoruz
İstanbul Esenyurt’ta bir okuldaki cinsel istismar haberini takip eden Kanal D muhabiri Şevval Şirin’in gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Türkiye Gazeteciler Yönetim Kurulu...
Bodrum’da 6 Mahallede Mini Referandum Yapıldı Halk Kapalı Pazaryeri İstedi (VİDEO Haber)
Bodrum Belediyesi, Bodrum’un her mahallesine yapılacak hizmetin öncelik sırasını, vatandaş beklentilerine göre belirliyor. Bodrum’da yaşayan halkın Belediye’den talep ve beklentilerini...
Robotlar Dünyamızı İstila Edecek mi? (VİDEO Haber)
Geleceğe yön verecek formül: İşbirliği, Yardımlaşma, Paylaşma… Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul, Bodrum Bahçeşehir Koleji öğrencileriyle, ‘‘YAPAY...
Küpeleme Ve Kayıtta Yetki Devri
Tarım Bakanlığına bağlı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünün, Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği dâhilinde, İl Müdürlüğü ile Milas...
Bodrum Akıllanıyor (VİDEO haber)
Bodrum Belediyesi’nin, “Mis Gibi Bodrum” sloganıyla başlattığı yeni temizlik hareketi kapsamında kentin tüm temizlik hizmeti teknoloji ile buluşuyor. Başkan Aras,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ