Zeytinyağı Kalite Ödülleri Sahiplerini Buldu, Ödül Kazananların Tam Listesi

  • 12.02.2020
  • 1.180 kez okundu

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen, Tarımsal Yayım Projesi “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu Projesi”nin bir parçası olan “Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni” gerçekleşti.

Bodrum Gündem Haber

“Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu” Projesinin amacı ülkemiz zeytin varlığının % 11’ine ev sahipliği yapan Muğla’da Zeytinyağının hasattan sofraya gelinceye kadar olan aşamalarda yapılan yanlış uygulamaların meydana getirdiği ürün ve kalite kaybını azaltmakta.

Proje kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen törene; T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Televizyoncu Cem Seymen, Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Şükrü Kanber, Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanı Aysel Asıl, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, TRT 1’ de yayınlanan “Kalk Gidelim” Dizi Ekibi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları, Muğla’nın önde gelen zeytinyağı üreticileri, kurum müdürleri, çok sayıda üretici ve basın mensupları katıldı.

Muğla Zeytinyağına sahip çıkıyor…

Törenin açılış konuşmasını yapan Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak; “Muğla için çok anlamlı bir gün. Görüyorum ki Muğla Zeytinyağına sahip çıkıyor. Zeytin ve Zeytinyağı konusunda kararlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Zeytin, hasadı, bakımı ve işlemesi zor, kısacası emek isteyen bir ürün. İlimize dışarıdan ve çevre illerden gelen, butik zeytinyağı işletmeciliğinin öncülerinden çok değerli yatırımcılar var. Onlara da çok teşekkür ediyorum. İlimiz zeytin varlığı ağırlıklı olarak Memecik çeşididir. En kaliteli zeytinyağı Memecik’ ten elde edilir. Bu proje ile amaçlarımızdan biri de bilinçli ve kaliteli zeytinyağı üretimi yapan üreticiler ile bir araya gelerek, hem üreticileri bilgilendirmek hem de tüketicileri bilinçlendirmektir. Bu anlamda Muğla’ da zeytinin gladyatörleri diyebileceğim Ali Osman Menteş ve Atilla Totoş’ a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum…” dedi.

Ülkemizin gelişimi için bu çok büyük bir adım…

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Şükrü Kanber yaptığı konuşmada; “Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı olarak Muğla İl Müdürlüğünün hazırladığı böyle projelere destek vermekten gurur ve onur duyuyorum. Çok yakın bir zamanda Üniversitelerle birlikte çalışmak için YÖK ile bir protokol imzaladık. Ülkemizin gelişimi için bu çok büyük bir adım. Bu anlamda bu programın Muğla Üniversitesinde yapılması da beni çok mutlu etti…” dedi.

Bu sene yağlarımız kaliteli. Zeytinde hastalık ve zararlılarla iliği sorun yaşamadık…

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Zeytin sadece besin maddesi olarak değil, uzun yıllardır sağlık ve kozmetik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bakanlığımızca kaliteyi arttırıcı, taklit ve tağşişi önleyici tedbirlerin alınmasına yönelik mevzuat düzenlemeleri yapıyor ve sektörden gelen talepleri de alıyoruz. Bu sene yağlarımız kaliteli. Zeytinde hastalık ve zararlılarla iliği sorun yaşamadık. Fakat son günlerdeki meteorolojik faktörler ekonomik kayıplara sebep oldu. Farkındalık yaratarak zeytinyağı ihracatımızı öne çıkarmak ve dış pazarımızı arttırmak için zeytinyağımızı markalı piyasaya çıkarmak zorundayız. Markalaşmayı öne çıkarırken, ürünlerimiz için coğrafi işaret tescili de çok önemlidir.  Son zamanlarda butik zeytinyağı üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Bu sayede ülkemiz uluslararası yarışmalarda ciddi ödüller kazanmaya başlamıştır. Temel anlamda çözüm getirilmesi gereken husus hasattan sonra yapılacak işlemler olup, kaliteli ve standartlara uygun zeytinyağı elde etmek için kasalama, depolama, sıkım yöntemi ve işletmelerdeki hijyen gibi hususlara dikkat etmek gerekir. Bu projenin bu anlamda çok faydalı olacağına inanıyorum. Bakanlık olarak her zaman desteklemeye devam edeceğiz…”

Geleneksel metotları kaybetmeden, yeni yöntemler ile uyumlamak gerek…

Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan yaptığı konuşmada; “Zamanın tanığı zeytin binlerce yıllar yaşayabiliyor. Tarım ve zeytinin daha iyi yerlere ulaşabilmesi bilim adamlarımızın görüşlerine önem vermek ve yeni teknolojileri kullanarak olacaktır. Bir taraftan da geleneksel metotları kaybetmeden, eskilerle birleştirerek uygulamak lazım. Umarım ilimizde turizm kadar önemli olan, ülke ekonomimize oldukça yüksek oranda katkı sunan tarımın daha öne çıkması gerektiğini düşünüyorum…” dedi.

Mühim olan 80 üreticinin açtığım yolda devam edip yarışmaya girebilecek kalitede yağ üretmesi…

Zeytin konusunda ki çalışmaları ile öne çıkan Ali Osman Menteş ise görüşlerini şu şekilde dile getirdi; “Bundan 15 sene önce bizim ürettiğimiz yağı, rafine kalitesinde diye aşağılanan bir üründü. Böyle olmadığını araştırmalar sonucu öğrendim. Ağaçlarımı budadım, ilaçladım, gübreledim, sopayla dövmedim, çuvallara doldurmadım, makineyle topladım ve beklemeden sıktım. Elde ettiğim yağları yurt dışına yarışmalara yolladım ve dereceler aldım. Bunun hiç önemi yok. Mühim olan 80 üreticinin açtığım yolda devam edip yarışmaya girebilecek kalitede yağ üretmesi. Memecik zeytininin de farkı. Bana bu fırsatı sunan Tarım ve Orman İl Müdürü Barış beye çok teşekkür ediyorum…” dedi.

Zeytin bir coğrafyanın kaderini değiştirebilecek kadar güçlü bir bitkidir…

Televizyoncu Cem Seymen; “Tarım gönüllüsü ve sevdalısı olarak ülkemizin kalkınması, ekonominin gelişmesi, istihdamın sağlanması, özellikle gençlerimize umut vermesi açısından tarım benim için çok önemli. Zeytinyağının hikâyesini bu kadar güzel bir kalabalıkla taçlandırmak istemenizi büyük bir mutluluk ve gururla karşılıyorum. Burada olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Zeytin ağacına ölmez ağacı denmesinin sebebi bolluğunun, bereketinin, zenginliğinin bir coğrafyanın kaderini değiştirebilecek kadar güçlü olmasından ileri geliyor. Birazdan başlatacağım panelde konuklarım olacak. Zeytinyağının üretimi, markalaşmayı, Türkiye’nin zeytin üretiminde söz sahibi bir ülke olmasına vesile olacak bir başlangıç belki de bu program…” dedi.

Ardından moderatörlüğünü yapacağı, “Zeytinyağında kalite ve markalaşmanın” konuşulacağı panel için Gürsel Tonbul, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Kaya ve Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Prof. Dr. Fügen Durlu Kaya’yı sahneye davet etti. Panelde kaliteyi etkileyen faktörler ve markalaşmanın, dünyada zeytin üretiminde söz sahibi olabilmek için ne denli önemli olduğu konuşuldu.

Doğada birçok bitkinin içinde mucize var…

Ardından moderatörlüğünü Zeytindostu Derneği Başkanı Atilla Totoş’ un yaptığı, “Zeytinyağı ve sağlık” konulu söyleşi, Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, Prof. Dr. Gazi Aydın ve Doç. Dr. Mehmet Ateş’in söyleşisi ile devam etti. Saraçoğlu; “Doğada birçok bitkinin içinde mucize var. Ülkemiz bu kaynaklar açısından zengin bir ülke. Faydalarından maksimum yararlanmak için, tanımak ve bilmek gerekli. Yerli ve milli tohumların korunması ve devamlılığının bu alanda önemli olduğunu, yerli tohumları, kaynakların korunması ve etkin kullanımı konusunda çalışmaların hız kazandı…” dedi.

Söyleşinin ardından proje ortaklarına ve onur konuklarına temsili plaket olarak bonsai zeytin fidanları takdim edildi.  Plaketin ardından yarışmaya katılan tüm üreticilere katılım belgeleri verilerek dereceye giren zeytinyağı üreticilerine bronz, gümüş ve altın belgeleri verildi.

Program ödül töreninden sonra katılımcılar ile birlikte toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

ZEYTİNİN ZEYTİNYAĞINA KAYIPSIZ VE KALİTELİ YOLCULUĞU PROJESİ ÖDÜL LİSTESİ

ADI SOYADI ÖDÜL İLÇE KÖY
MEHMET MUĞLA ALTIN-JÜRİ ÖZEL YATAĞAN ŞEREF
FULYA DAĞDEVİREN ALTIN MİLAS MERKEZ
EGEMDEN TARIM ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ. ALTIN ULA KIZILAĞAÇ
ZEYNEP EMEL ERDEMİR ALTIN MİLAS DÖRTTEPE
HALİSE ÇAKMAK ALTIN MENTEŞE AKÇAOVA
HASAN BEKTAŞ ALTIN MENTEŞE KUZLUK
MEHMET UYSAL ALTIN MENTEŞE BAYIR
BEKİR KAYMAK ALTIN MENTEŞE BAYIR
ALİ AKBAŞ ALTIN KAVAKLIDERE ÇALDIR
AHMET ALİ ŞAHİN ALTIN KAVAKLIDERE ÇALDIR
RİXOS PREMİUM BODRUM OTEL ALTIN BODRUM TORBA MAH.
MESUT SİVRİ-ZAVENDİK ALTIN MİLAS EKİNDERE
SALİH PAŞALI ALTIN MENTEŞE AKÇAOVA
MÜMTAZ ÜNLÜ ALTIN BODRUM ÇÖMLEKÇİ
FERHAN TOLGA ÖZEN-TLOSOLİVE ALTIN FETHİYE ÇAMKÖY
BİRSEN İNCİDİŞ KİLİMCİ-HYLLARİMA ALTIN KAVAKLIDERE KURUCUOVA
MOR SALKIM ŞARAPÇILIK TARIM GIDA TUR. SAN. VE TİC. A.Ş. ALTIN BODRUM ÇÖMLEKÇİ
SELAHATTİN KARATAŞ-KARATAŞ ZEYTİNYAĞI ÜRETİM İNŞ. VE TUR. TİC. LTD. ŞTİ. ALTIN MENTEŞE YERKESİK
HAPİMAG TURİSTİK YATIRIM VE TİC. A.Ş.-SEA GARDEN ALTIN BODRUM YALIÇİFTLİK
MEHMET PEHLİVAN-PEHLİVAN TİCARET ALTIN DATÇA SINDI
ALİ OSMAN MENTEŞE-MENTEŞE SOM ALTIN MİLAS AĞAÇLIYÜK
MEHMET AL-HEKATOMNOS ALTIN MİLAS MERKEZ
MEHMET ÖZDEMİR-SELENE ZEYTİNYAĞLARI ALTIN MİLAS BAFA
İTİMAT GAYRİMENKUL TARIM HAYVANCILIK GIDA SAN. TİC. A.Ş. ALTIN MİLAS KAZIKLI
ZEYNEP GÜLSÜM BİNGÖLLÜ DURMAY ALTIN MİLAS KAYADERESİ
UĞUR ÖZEN-ÖZEN ZEYTİNYAĞI ÜRETİM TESİSİ ALTIN MİLAS MERKEZ
ZİVER ASLAN-KAFKASÖR ZEYTİNYAĞLARI ALTIN MİLAS SELİMİYE
SERHAT ASLAN-DİVİN ZEYTİNYAĞI ALTIN MİLAS DERİNCE
TOKUÇ GRUP DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ. ALTIN KAVAKLIDERE KURUCUOVA
ABDULLAH COŞKUN YILDIZ ALTIN MİLAS KAPIKIRI
Hatice AKTÜRK ALTIN MİLAS KAZIKLI
ZEYNEP ÇELİKOĞLU-KAİROS ZEYTİNYAĞI ALTIN MİLAS BEYCİLER

 

ADI SOYADI ÖDÜL İLÇE KÖY
MEJMUN TURP GÜMÜŞ MENTEŞE BAYIR
ALİ ŞAHİN GÜMÜŞ KAVAKLIDERE ÇALDIR
RAGIP ARSLAN GÜMÜŞ KAVAKLIDERE ÇALDIR
KEMAL AKYOL-ÇAKIR AYŞE ZEYTİNYAĞLARI GÜMÜŞ MİLAS GÜLLÜK
MUSTAFA UÇAN GÜMÜŞ MENTEŞE GÖKTEPE
HÜSNÜ ÇAKIR-ÇAKIRALİ ZEYTİNYAĞI GÜMÜŞ MİLAS MERKEZ
CEM ÇİMEN-BAFA TARIM ÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. GÜMÜŞ MİLAS BAFA
ERDOĞAN KESER GÜMÜŞ MİLAS ŞENKÖY

 

ADI SOYADI ÖDÜL İLÇE KÖY
MEHMET ALİ BAŞ-MABAŞ ZEYTİNYAĞI BRONZ MENTEŞE BAYIR
NEŞET ÖZ BRONZ KAVAKLIDERE ÇALDIR
NECATİ BAKAR BRONZ KAVAKLIDERE ÇALDIR
MUSTAFA COŞKUN BRONZ MENTEŞE ÇAMOLUK
ADEM BULUT BRONZ MENTEŞE GÜLLÜCE
CELAL ZEHİR BRONZ MENTEŞE GÖKTEPE
KOCAMAAR TARIM ÜRÜNLERİ SAN VE TİC. A.Ş. BRONZ DATÇA HIZIRŞAH
OKAN ÖZLÜ-ÖZLÜ BALLARI BRONZ DATÇA MERKEZ
NECATİ ÇOBAN BRONZ MİLAS ŞENKÖY
İBRAHİM ZEYBEK-DRUPA BRONZ MİLAS GÜLLÜK
153 NOLU MİLAS ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TARIM SATIŞ KOOPERATİFİ BRONZ MİLAS MERKEZ

 

ADI SOYADI ÖDÜL İLÇE KÖY
OĞUZ YILMAZ-GÖKOVA OLİVE TEŞEKKÜR ULA GÖKOVA
İSMAİL DURNA TEŞEKKÜR MENTEŞE GÖKTEPE
FERİŞTAH YILDIZ-FERİ OLİVE TEŞEKKÜR MENTEŞE DENİZOVA
MEHMET ÖZKAN TEŞEKKÜR MENTEŞE ORTAKÖY
ABDULLAH KURT TEŞEKKÜR MENTEŞE GÖKTEPE
MEHMET KUYUALAN TEŞEKKÜR KAVAKLIDERE NEBİLER
AYŞE METE-METEBEY TEŞEKKÜR MİLAS SELİMİYE
RECEP ŞAHİN TEŞEKKÜR KAVAKLIDERE ÇALDIR
ŞERİFE KUNDAKÇI TEŞEKKÜR ORTACA TERZİLER MAH.
MEHMET ÇAKMAK TEŞEKKÜR MENTEŞE ÇAKMAK
MUSTAFA KARADAĞ TEŞEKKÜR MENTEŞE AKÇAOVA
AKIN SARPKAYA TEŞEKKÜR DATÇA KARAKÖY
RAMAZAN İLHAN TEŞEKKÜR KÖYCEĞİZ ZEYTİNALANI
ZIP ZIP TURİZM TİCARET LTD. ŞTİ. TEŞEKKÜR BODRUM ÇAMLIK
KADİR ERMİŞ TEŞEKKÜR DALAMAN GÜRLEYİK
SADETTİN MUSLU TEŞEKKÜR DALAMAN ÇÖĞMEN
RAMAZAN YAVUZ TEŞEKKÜR DALAMAN KIZILYAKA
MUSTAFA CAN TEŞEKKÜR BODRUM YALI
ÖMER GÜLGÜN TEŞEKKÜR MENTEŞE KAFACA
UFUK GÜLER-GÜLER ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TEŞEKKÜR YATAĞAN YEŞİLBAĞCILAR
KADİR ÜNAL-DATÇA KÖY ÜRÜNLERİ TUR. TİC. VE SAN. İTH. İHR. LTD. ŞTİ TEŞEKKÜR DATÇA SINDI
GÜLLERDAĞI TURİZM TARIM İNŞ. SAN. TİC. A. Ş. TEŞEKKÜR DATÇA MERKEZ
İ. HAKKI KARADEVECİ-KARADEVECİ ZEYTİNYAĞI FABRİKASI TEŞEKKÜR MİLAS MERKEZ
MUSTAFA BAŞ-SER ZEYTİNCİLİK TEŞEKKÜR MİLAS ŞENKÖY
EYÜP İNANÇ-MYLASOS TEŞEKKÜR MİLAS MERKEZ
AYŞE KARACA-AİLOS TEŞEKKÜR MİLAS MERKEZ
MEHMET CİHAT ATEŞMUTLULAR TARIM ÜRÜNLERİ İTH. İHR. TİC. SAN. LTD. ŞTİ. TEŞEKKÜR MİLAS DERİNCE
KAZIM YİĞİT TEŞEKKÜR MİLAS AKYOL
HASAN FELEK-FELEK TİCARET TEŞEKKÜR MİLAS DÖRTTEPE
SADIK ÇOBANYILDIZI TEŞEKKÜR MİLAS ŞENKÖY
ABDULLAH İDİN TEŞEKKÜR MİLAS KILAVUZ
BİLGİNLER TARIM VE ORMAN ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ. TEŞEKKÜR MİLAS MERKEZ
YÜKSEL ÖN TEŞEKKÜR KAVAKLIDERE KURUCUOVA
Ertekin DAĞLI TEŞEKKÜR ULA GÖKOVA
ÖZGÜR UTKU ACAT TEŞEKKÜR FETHİYE OVACIK

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

Emeklilere Yüzde 5,75’lik Zam Yapılmasına Tepkiler Büyüyor
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin “Emekli maaşlarındaki adaletsizliği giderin!” çağrısı yaptı… Bodrum Gündem Haber CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 28...
DALLARIMDAN DÜŞEN YAPRAKLAR – Dr.Metin Aycıl Bodrum Gündem yazıları…
Öyle bir ilkyaz ol ki korkut yaprakları, Öyle bir son yaz ol ki tut yaprakları, Sararıp dökülürken güz rüzgârlarında Ardında...
Bodrum Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
Bodrum Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye-İş Sendikası arasında 1 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı. Toplu iş sözleşmesi imza töreni Bodrum...
Acil İşler Dururken
Güzel şeyler yazmak istiyorum, güzel hedefler göstermek istiyorum, herşeyin çok da kötü olmadığını belirterek moral vermek istiyorum ama olmuyor işte....
Göksel Billur CHP Muğla Gençlik Kolları Başkanı Seçildi
Mart ayında yapılması planlanan lakin Covid-19 tedbirleri kapsamında ertelenen CHP İl Gençlik Kolları Kongresi Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....
Bodrum’da Bazı Plajlarda Kullanılan BEYAZ KUM ÇOK ZARARLI
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras masmavi denizi bembeyaz yapan beyaz kum üzerinde deney yaptı. Böylelikle Bodrum’un bazı plajlarında mermer tozu diye...
Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun Ankara’dan Haykırıyor
Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun Ankara Adliyesi önünden yurttaşlara çağrıda bulunuyor; “Baroları bölmeyin…”
Muğla’dan 60 Avukat Ankara’da
Muğla Barosuna kayıtlı yaklaşık 60 avukat TBMM Adalet Komisyonu’ndaki görüşmelere alınmayan baro başkanları ve avukatlara destek olmak için Ankara’ya gittiler....
Barolara Dokunma Nöbeti Bodrum’da Devam Ediyor
Muğla Barosuna bağlı Bodrumlu avukatlar, Bodrum Adliyesinde basın açıklaması yapıp,” Barolara Dokunma Nöbeti Bodrum’da Devam Edeceğiz“ dediler. Muğla Barosu Bodrum...
Milas’ta Covit-19 Alarmı
Milas’ın Selimiye Mahallesi başta olmak üzere bir çok noktada Coronavirüs Covit-19 vakası tespit edildi… Bodrum Gündem Haber Önceki gün Selimiye...
Bodrum’da Cinayet ! 2 Kişi Uykudayken Başlarından Vurularak Öldürüldü
Bodrum’un Gölköy Mahallesi’nde neden olduğu anlaşılamayan bir cinayet gerçekleşti. Balık Üretim çiftliği çalışanlarının kaldığı lojmanı basan kişi-kişiler, 2 kişiyi uyudukları...
Meclis Gündemi Oldukça Yoğundu…
Konacık’taki Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Bodrum Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı yoğun bir gündem ile toplandı. Yürütülen...
Sivas Katliamı 27 Yıldır Can Acıtıyor
Sivas Katliamı’nın 27. Yıldönümü nedeniyle Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından Bodrum Belediye Meydanında bir anma gerçekleştirildi. Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem...
2 Temmuz 1993 – Hatice Yücel Bodrum gündem yazıları…
Bu gün, Pir Sultan Senlikleri için Sivas’a giden aydınlara kurulan tuzakta “Cumhuriyet Gidecek, Şeriat Gelecek”                naralarıyla Madımak Otelini ateşe veren...
2021 Yılı Yeni Encümen ve Komisyon Üyeleri Seçildi
 2021 yılı Nisan ayına kadar görev yapacak olan yeni encümen ve komisyon üyeleri belli oldu. Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem 2020...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ