BODTO Başkanı Mahmut Kocadon “Ekonomik İstikrar Kalkanı” Taleplerimizin Büyük Kısmını Karşılıyor

  • 19.03.2020
  • 1.153 kez okundu

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon tarafından yapılan yazılı açıklamada “Bodrum Ticaret Odası olarak 17 Mart tarihinde covid19’un Bodrum’a sosyal ve ekonomik etkilerini özetleyen işletmelerin talep ve önerilerini içeren detaylı bir raporu TOBB aracılığı ile yetkililere iletmiştik…” dedi.

Başkan Mahmut Kocadon “Ekonomik İstikrar Kalkanı”nın taleplerinin büyük kısmını karşıladığını ifade ediyor…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

18 Mart 2020 Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, 100 milyar liralık “Ekonomik İstikrar Kalkanı” destek paketinde BODTO tarafından önerilen bir kısım tedbirlerin de yer aldığını kaydeden BODTO Başkanı Kocadon; “Ayrıca nakit akışı bozulan firmalarımız diğer sorunları ile çek-senet sorunları ve diğer problemler ile çözümleri ve yapılacak desteklerin bu paket den sonrada peyderpey devam ettirileceğine inanıyoruz…” dedi.

BODTO Olarak TOOB Başkanımıza Detaylı Bir Bodrum Raporu Hazırladık…

Başkan Kocadon yazılı açıklamasına şu ifadeler ile başladı; “Bildiğiniz üzere yaklaşık bir hafta önce ilk vakası tespit edilen corona virüs hastamızdan sonra oldukça hızlı bir şekilde adımlar atılmaya başlandı. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere pek çok bakanlığımız bu konuda çalışmalar yürüttü. Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’ da bu çalışmalara koordineli olarak katılmıştır. Bizler de Bodrum Ticaret Odası olarak 17 Mart tarihinde covid19 un Bodrum’a sosyal ve ekonomik etkilerini özetleyen işletmelerin talep ve önerilerini içeren detaylı bir raporu TOBB aracılığı ile yetkililere ilettik…”

Üyelerimizin Talepleri “Ekonomik İstikrar Paketinde” Yer Aldı…

“Üyelerimizden gelen bu taleplerin pek çoğunun “ekonomik istikrar paketinde” yer aldığını görüyoruz…” şeklinde açıklamasına devam eden Başkan Mahmut Kocadon; “Üyelerimiz bu süreçte tahmin edilemeyen ve öngörülemeyen risklerle baş başa kalacağından, turizm ve turizme bağlı tedarik zinciri, gıda, imalat, tekstil ve benzeri birçok sektörün zincirleme etkileri nedeni ile vergi, istihdam gibi pek çok alanda kullanılacak desteklerin sektörlere dikkat edilerek verilmesini önerdik. Başta istihdam, ekonomik daralma, vatandaşlarımızın sosyo-psikolojik olarak olumsuz etkilenmemesi için tüm kişi ve kurumların gerekli tedbirleri alarak bu süreci en az hasarla atlatılacağına inanıyoruz…” dedi.

BODTO Personeli ve Üyelerin Sağlığı İçin Sosyal Mesafeyi koruyalım…

Bodrum Ticaret Odası olarak, binamızda “sosyal mesafeyi” koruyarak hizmetlere devam edildiğinin de bilgisini veren BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, gerek personelinin, gerek BODTO üyelerinin sağlık ve güvenliği için online işlemler, telefon ve e-posta ile işlemleri yürütmeyi tercih ettiklerini söylüyor.

Başkan Kocadon BODTO üyelerine gerekli duyuruları web ve sosyal medyadan en hızlı şekilde ulaştırmaya gayret ettiklerini de açıklamasında yer veriyor.

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” Özeti…

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon açıklamasını şu ifadeler ile devam ediyor; “18 Mart 2020 Çarşamba günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, 100 milyar liralık “Ekonomik İstikrar Kalkanı” destek paketinde Odamız tarafından önerilen bir kısım tedbirler yer almaktadır. Ayrıca nakit akışı bozulan firmalarımız diğer sorunları ile çek-senet sorunları ve diğer problemler ile çözümleri ve yapılacak desteklerin bu paket den sonrada peyderpey devam ettirileceğine inanıyoruz. Üyelerimizi ve tüm Bodrumluları etkileyecek önlemleri özetleyecek olursak:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay erteleniyor.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacak.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriliyor.

5- COVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edilecek.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecek.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlanacak.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay ertelenecek.

13- Asgari ücret desteğine devam edilecek.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edilecek.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacak.

16- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartılacak.

17- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştirecek…”

Sorunlarınızı ve İhtiyaçlarınızı BODTO İle Paylaşın…

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı açıklamalarını üyelerin sorunları ve ihtiyaçlarını paylaşmalarının önemini vurgulayarak; “Bodrum Ticaret Odası olarak üyelerimizin yaşadıkları sorun ve ihtiyaçları odamızla paylaşmasını, bu süreçte özellikle iletmesini önemle rica ediyoruz. Üyelerimizden gelecek her öneri ilgili kurumlarla ve TOBB ile paylaşılarak gerekli tedbirin alınması desteklenecektir…” ifadeleri tamamlıyor.

Başkan Kocadon’un son cümlesi ise şu şekilde; “Ülkece yaşadığımız bu sürecin ivedilikle son bulmasını temenni eder, tüm ülkemize sağlıklı, istikrarlı ve refah içinde yaşayacağımız günler dileriz…”

Etiketler: / / / / / / / / / /

Amazon Türkiye’ye 1.2 Milyon TL’lik Ceza
Geçtiğimiz günlerde “Amazon Prime” hizmetini tanıtan Amazon Türkiye’ye Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından “Aydınlatma Yükümlülüğünün Yerine Getirilmesinde Uyulacak Usul ve...
Yoğun Bakım Üniteleri Muğla’da Yüzde 60 oranında dolu
T.C.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Ege Bölgesindeki Koronavirüs salgını durumunu kamuoyu ile paylaştı. Muğla ve Bodrum özelinde de bilgiler veren Bakan Koca...
Gökova Kontrolü – Can Pulak Bodrum Gündem yazıları…
Çoktandır çıkmıyordum Gökova’ya. Korona salgını hepimizi aylardır evlerimize çaktığı için, mecburi kontrolsüz bırakmıştık bölgeyi. Gerçi denizci ve balıkçı dostlarımdan zaman...
Kumbahçe sakinlerinden Nurhan Bayındır vefat etti
Kumbahçe sakinlerinden Nurhan Bayındır yaşama veda etti… Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem 1962-1970 yıllarında Bodrum’a hizmet veren (özellikle Kale’nin ilk...
Salgın Süreci Etkin, Şeffaf Ve Katılımcı Bir Şekilde Yürütülmüyor
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, pandemi sürecinin işleyişini, doktor ve sağlık çalışanlarının taleplerini ve Muğla’da salgınla etkin mücadele yapılması için...
Begonvil Kenti Bodrum Projesi Tanıtıldı
Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Begonvil Kenti Bodrum” projesi tanıtıldı.  Bodrum Gündem Haber B.B. Mausolos...
Türkiye’nin İlk Yeşil Festivali 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali Sona Erdi
Türkiye’nin ilk yeşil festivali 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, müzik ve sanat dolu bir ayın ardından kapılarını bir sonraki yıla...
Vali Orhan Tavlı’nın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı
Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı yayınladı. Bodrum Gündem Haber Muğla valisi Orhan Tavlı’nın yayınladığı Gaziler Günü...
Sağlık için Hepimiz için
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgenin ardından Bodrum genelinde de “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile denetimler gerçekleştirilmeye...
Bodrumlu Avukat Akın Batmaz’ın Önemli Başarısı
Muğla Barosu (Bodrum) Avukatlarından Akın Batmaz’ın “Yabancıların Türkiye’de Mülk Edinimleri” İle İlgili Kitabı Yayımlandı. Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem Muğla...
Denizleri Korumaya Evinin Önünden Başla
                                       ...
Bodrum Devlet Hastanesi’nin Yarım Kalan İnşaatının İhalesi Yapıldı
150 yataklı Yeni Bodrum Devlet Hastanemizin geri kalan inşaatının tamamlanması için yeni yüklenici firmayla sözleşmen Sağlık Bakanlığı tarafından imzalandı. Bodrum...
“Begonvil Kenti Bodrum” Projesi Başlıyor
Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Begonvil Kenti BODRUM” projesi, B.B. Mausolos sergi salonunda...
17.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nden Anlamlı Kapanış
Bosfor Turizm ana sponsorluğunda gerçekleşen, Türkiye’nin ilk yeşil festivali olma özelliğiyle dikkat çeken 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, devlet sanatçısı...
Yalıkavak Dirmil Mahallesi Sakinleri 8 Yıldır 3 Kasis Yaptıramadılar
Yalıkavak’ın Dirmil mahallesi sakinleri 8 yıldır mahallelerine 3 kasis yapılması için mücadele veriyor. Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem Dirmil Mahallesi Şendoğan Caddesi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ