BODTO Başkanı Mahmut Kocadon “Ekonomik İstikrar Kalkanı” Taleplerimizin Büyük Kısmını Karşılıyor

  • 19.03.2020
  • 967 kez okundu

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon tarafından yapılan yazılı açıklamada “Bodrum Ticaret Odası olarak 17 Mart tarihinde covid19’un Bodrum’a sosyal ve ekonomik etkilerini özetleyen işletmelerin talep ve önerilerini içeren detaylı bir raporu TOBB aracılığı ile yetkililere iletmiştik…” dedi.

Başkan Mahmut Kocadon “Ekonomik İstikrar Kalkanı”nın taleplerinin büyük kısmını karşıladığını ifade ediyor…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

18 Mart 2020 Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, 100 milyar liralık “Ekonomik İstikrar Kalkanı” destek paketinde BODTO tarafından önerilen bir kısım tedbirlerin de yer aldığını kaydeden BODTO Başkanı Kocadon; “Ayrıca nakit akışı bozulan firmalarımız diğer sorunları ile çek-senet sorunları ve diğer problemler ile çözümleri ve yapılacak desteklerin bu paket den sonrada peyderpey devam ettirileceğine inanıyoruz…” dedi.

BODTO Olarak TOOB Başkanımıza Detaylı Bir Bodrum Raporu Hazırladık…

Başkan Kocadon yazılı açıklamasına şu ifadeler ile başladı; “Bildiğiniz üzere yaklaşık bir hafta önce ilk vakası tespit edilen corona virüs hastamızdan sonra oldukça hızlı bir şekilde adımlar atılmaya başlandı. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere pek çok bakanlığımız bu konuda çalışmalar yürüttü. Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’ da bu çalışmalara koordineli olarak katılmıştır. Bizler de Bodrum Ticaret Odası olarak 17 Mart tarihinde covid19 un Bodrum’a sosyal ve ekonomik etkilerini özetleyen işletmelerin talep ve önerilerini içeren detaylı bir raporu TOBB aracılığı ile yetkililere ilettik…”

Üyelerimizin Talepleri “Ekonomik İstikrar Paketinde” Yer Aldı…

“Üyelerimizden gelen bu taleplerin pek çoğunun “ekonomik istikrar paketinde” yer aldığını görüyoruz…” şeklinde açıklamasına devam eden Başkan Mahmut Kocadon; “Üyelerimiz bu süreçte tahmin edilemeyen ve öngörülemeyen risklerle baş başa kalacağından, turizm ve turizme bağlı tedarik zinciri, gıda, imalat, tekstil ve benzeri birçok sektörün zincirleme etkileri nedeni ile vergi, istihdam gibi pek çok alanda kullanılacak desteklerin sektörlere dikkat edilerek verilmesini önerdik. Başta istihdam, ekonomik daralma, vatandaşlarımızın sosyo-psikolojik olarak olumsuz etkilenmemesi için tüm kişi ve kurumların gerekli tedbirleri alarak bu süreci en az hasarla atlatılacağına inanıyoruz…” dedi.

BODTO Personeli ve Üyelerin Sağlığı İçin Sosyal Mesafeyi koruyalım…

Bodrum Ticaret Odası olarak, binamızda “sosyal mesafeyi” koruyarak hizmetlere devam edildiğinin de bilgisini veren BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, gerek personelinin, gerek BODTO üyelerinin sağlık ve güvenliği için online işlemler, telefon ve e-posta ile işlemleri yürütmeyi tercih ettiklerini söylüyor.

Başkan Kocadon BODTO üyelerine gerekli duyuruları web ve sosyal medyadan en hızlı şekilde ulaştırmaya gayret ettiklerini de açıklamasında yer veriyor.

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” Özeti…

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon açıklamasını şu ifadeler ile devam ediyor; “18 Mart 2020 Çarşamba günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, 100 milyar liralık “Ekonomik İstikrar Kalkanı” destek paketinde Odamız tarafından önerilen bir kısım tedbirler yer almaktadır. Ayrıca nakit akışı bozulan firmalarımız diğer sorunları ile çek-senet sorunları ve diğer problemler ile çözümleri ve yapılacak desteklerin bu paket den sonrada peyderpey devam ettirileceğine inanıyoruz. Üyelerimizi ve tüm Bodrumluları etkileyecek önlemleri özetleyecek olursak:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay erteleniyor.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacak.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriliyor.

5- COVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edilecek.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecek.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlanacak.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay ertelenecek.

13- Asgari ücret desteğine devam edilecek.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edilecek.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacak.

16- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartılacak.

17- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştirecek…”

Sorunlarınızı ve İhtiyaçlarınızı BODTO İle Paylaşın…

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı açıklamalarını üyelerin sorunları ve ihtiyaçlarını paylaşmalarının önemini vurgulayarak; “Bodrum Ticaret Odası olarak üyelerimizin yaşadıkları sorun ve ihtiyaçları odamızla paylaşmasını, bu süreçte özellikle iletmesini önemle rica ediyoruz. Üyelerimizden gelecek her öneri ilgili kurumlarla ve TOBB ile paylaşılarak gerekli tedbirin alınması desteklenecektir…” ifadeleri tamamlıyor.

Başkan Kocadon’un son cümlesi ise şu şekilde; “Ülkece yaşadığımız bu sürecin ivedilikle son bulmasını temenni eder, tüm ülkemize sağlıklı, istikrarlı ve refah içinde yaşayacağımız günler dileriz…”

Etiketler: / / / / / / / / / /

Bahçeşehir Koleji, Uzaktan Eğitimi 100 Bin Öğrenciyle Sürdürüyor…   
T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan takvime göre 23 Mart itibariyle, Türkiye genelinde uzaktan eğitim programına tam zamanlı olarak başlayan...
Muğla’da Motosikletlere 2 Kişi Binmek Yasaklandı…
Muğla İl Pandemi Kurulu, korona virüs salgınına karşı önlemlerini artırarak motosiklete 2 kişi binmeyi yasakladı. Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem Muğla İl...
“Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı Sağlık Emekçilerine Verilsin…”
  CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Marmaris Okluk Koyu’nda bulunan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu’nun sağlık çalışanlarına tahsis edilmesini önerdi. Bodrum Gündem...
Bodrum’da Koronavirüsten Ölenlerin Sayısı 7 Değil 3 …
AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Bodrum’da korona virüs nedeniyle ölenlerin sayısının 7 değil 3 olduğunu söyledi. Bodrum Gündem...
Büyükşehir Korona Virüs Salgınında Çiftçinin Yanında…
Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde korona virüs salgınıyla mücadelesini sürdürürken diğer yandan zor günler yaşayan üreten köylüye destek olmaya devam...
Bodrum Belediyesi ve Eğitim-Sen Mağdur Öğrenciler İçin Devrede
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi ve Denizcilik Fakültesi öğrencilerinin yaşadıkları ekonomik sıkıntılara yönelik Eğitim Sen yetkilileri Bodrum...
Muğla’da Yazlık Konutların Üçte Biri Dolmuş Vaziyette
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün telekonferans aracılığıyla Bodrum, Milas, Menteşe, Marmaris, Datça ve Fethiye Belediye başkanlarıyla tele konferans...
Muğla Büyükşehir 5 günde 12 bin maske üretti
Muğla Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların yoğun olarak talep ettiği koruyucu maskeleri üretimine başlayarak 5 günde 12 bin maske...
Muğla İl Pandemi Kurulu Toplandı
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Covid-19 salgınıyla ilgili açıklaması ve İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeler doğrultusunda,  Muğla Valisi Esengül Civelek...
Büyükşehir Koronavirüse Karşı Vatandaşların Yanında
Muğla Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs nedeniyle mağdur olan vatandaşların gıda ve hijyen malzemelerinin karşılanması için başlattığı “Gıda ve Hijyen Paketi” kampanyası...
AK Parti İlçe Teşkilat Tek Tek Telefonla Arıyor
  AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen 65 yaş üstü AK Parti üyelerini tek tek arayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...
Fen İşleri Ekipleri Tam Kadro Bitez Mesaisinde
  Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla Bitez Mahallesi Adliye Caddesi üzerinde yağmur suyu drenaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlayan...
Devrimci Mithat Paşa’nın, Hürriyet ve Anayasa Mücadelesi / İsmail Bozkurt Bodrum Gündem yazıları…
  Mithat Paşa 1822’de İstanbul’da doğdu. Medrese eğitiminin yanısıra Arapça, Farsça öğrendi. Osmanlı devletinin son yıllarındaki siyasal ve sosyal yapıda,...
Çocuklar ve Ergenler Korona’dan Nasıl Etkilendiler? / Psikolojik Danışman Barış Aygener Röportajı…
Korona virüsle mücadele kapsamında 20 yaş altı çocuk ve ergenlerin sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildi.Bu kararla beraber korona virüs salgınının oluşturduğu...
TEKALİF-İ MİLLİYE EMİRLERİ, NİTELİĞİ, İÇERİĞİ, UYGULANMASI, SONUÇLARI…
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart Pazartesi günü, sadece ülkemizin değil insanlığın başına bela olan koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ