enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Koronavirusten Ölenler Nasıl ve Nereye Defnedilecek? Bodrum Belediyesi Hazır mı?

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs hastalığından ölen kişilerin ceset torbası ile defnedileceğini kararlaştırdı. Peki Bodrum belediyesi bu konuda hazırlıklarını tamamladı mı? Olası ölümler olması durumunda nasıl bir yol izleyecek ve cenazeler nereye defnedilecek?

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

T.C. Sağlık Bakanlığı,  T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve valiliklere koronavirüs hastalığından ölenlerin morg, cenaze ve defin işlemlerinim nasıl olacağını yazılı bir açıklama ile bildirdi.

‘Morg ve defin hizmetlerine yönelik alınacak tedbir ve önlemler’ konulu yazıda, Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, söz konusu hastalıktan ölenlerle ilgili ‘morg’, ‘cenaze’ ve ‘defin’ işlemlerine ilişkin alınan kararlar bildirildi…

İŞTE T.C.SAĞLIK BAKANLIĞININ BİLDİRİSİ…

Morg ve Defin Hizmetlerine Yönelik Alınacak Tedbir ve Önlemler
18.03.2020 Tarihinde Alınan Kararlar:
Morg görevlileri ve cenaze sorumlusu ölen kişinin olası/kesin COVID-19 tanısı konusunda bilgilendirilmelidir. Gasilhane çalışanları eldiven, N95/FFP2 maske, gözlük/yüz koruyucu ve sıvı geçirmez önlük kullanmalıdır. Kullanılan kişisel korunma malzemeleri tıbbi atık kutusuna atılmalıdır. Yıkama alanının yoğun sekresyonlar ile kontamine olması nedeni ile 1/10 çamaşır suyu veya klor tablet (ürün önerisi ile) ile dezenfekte edilmelidir.
1- Morg ve gasilhane çalışanlarına;
1.1-
 Standart enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri ve solunum sekresyonları ile temas önlemleri konusunda eğitim verilmelidir.
1.2- El hijyeni gibi kişisel hijyenin önemi vurgulanmalıdır.
Birimde kullanılacak olan, maske, eldiven, koruyucu giysi, gözlük, alkol bazlı el antiseptiği ihtiyacı hastane yönetimi tarafından karşılanmalıdır.
2- Evde ölüm olması durumunda cenaze işlemleri
2.1- Defin işlemleri mevzuat gereği devam etmelidir. Cenazelerin ceset torbası ile alınıp naklinin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.
3- Defin Şekli
3.1-
 Cenazenin kabre yerleştirilmesi sırasında eldiven kullanılmalıdır. Olası/kesin COVID-19 vakalarının ölümü halinde ceset torbası ile defini gereklidir. Cenazenin kabre yerleştirildikten sonra standart defin işlemleri uygulanır.

CESET TORBASI İLE STANDART DEFİN İŞLEMİ…

Evde ölüm olması durumunda cenaze işlemlerine yönelik kararlar ise, “Defin işlemleri mevzuat gereği devam etmelidir. Cenazelerin ceset torbası ile alınıp naklinin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır” şeklinde belirlendi. Defin şekliyle ilgili kararlar ise “Cenazenin kabre yerleştirilmesi sırasında eldiven kullanılmalıdır. Olası-kesin kovid-19 vakalarının ölümü halinde ceset torbası ile defni gereklidir. Cenazenin kabre yerleştirildikten sonra standart defin işlemleri uygulanır…” olarak belirtildi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.