enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

KORUYAYIM DERKEN, AYRIMCILIK YAPMAYALIM / Prof.Dr. Haluk Şahin Bodrum Gündem yazıları…

KORUYAYIM DERKEN, AYRIMCILIK YAPMAYALIM / Prof.Dr. Haluk Şahin Bodrum Gündem yazıları…

Benim de dahil olduğum 65 yaş üstü kesimde şikayetler yükseliyor:

“Bir ayı aşkın bir süredir evlerde kapalıyız. Kapının önüne bile çıkamıyoruz. Hareket alanımız sınırlı. Hava alamıyoruz. Yürüyüş yapamıyoruz. Bunaldık!”

Bir çoğu, en zorunlu banka ve alışveriş işlerini yapamıyor. ATM’ye gidemiyor, gitse bile polissiz kullandırılmıyor, bazılarının güvendiği hiç kimse yok, telefonu bozuk, vb. vb.

Nüfusun sadece yüzde 9’unu oluşturan bu kesime reva görülen bu farklı muamele bütün “ayrımcılık” tanımlarına uyuyor: Bir demografik özellik yüzünden bazı hak ve nimetlerden mahrum bırakılmak!

Elbetti ortada bir tıbbi gerçek var. Covid19 virüsü yaşlılara karşı daha etkili, yüksek oranda ölüme neden oluyor. Ancak, bu onların kendilerini başkaları kadar koruyamayacakları anlamına gelmiyor. Tam tersine, sağlam maskesi, şapkası, fiziksel mesafesi, el yıkaması ve duşu ile 65 üstü bir yurttaş bunları yapmayan 25 yaşındaki bir yurttaştan daha güvencededir. Bunun sorumluluğunu üstlenecek sağduyu ve deneyime sahiptir. Yaptığı yürüyüşün sağlayacağı psikolojik ve biyolojik fayda da cabası…

Koronavirüs pandemisi bittikten sonra ruh ve akıl hastaları için sahra hastaneleri kurmaya hazır olalım. Depresyonlar, paranoyalar, panik bozuklukları, uyku sorunları, çarpıntılar, vb. şimdiden gırla gidiyor. Bu süre uzadıkça artacaktır. Açık havada günde bir saat yürüyüşün faydaları anlatmakla bitmez.

Başlangıçta alınmış bu uygulamalarda bazı esnekliklere ihtiyaç duyulduğuna şüphe yok. Salt bu yaş grubu için alışveriş ve banka saatleri, yürüme alan ve parkurları gibi. ..Dünyanın başka yerlerindeki uygulamalara bakılabilir.

Tüm önlemleri alalım. Fakat yaşlılara ayrımcılığın ciddi bir ayıp olduğunu da unutmayalım.

Yorumlar

 1. Mustafa Serdar dedi ki:

  Fikirlerinize tamamen katılıyorum.Bu sorun bir yaş sorunu olmaktan öte,bilinç sorunudur.
  Sosyal mesafeye uyma ve diğer tedbirlere uyma bilincinin yaşla ne alakası olabilir ?
  Bence yaş almışlar da bu bilinç, gençlerden daha fazladır.

 2. güneş günter dedi ki:

  &5 yaş üzerindeki kişiler sabah 8-10 arası sokağa çıkabilsin

 3. Salim Zeki Şenel dedi ki:

  Sayın Haluk bey,
  Ben de Bodrum nüfusuna kayıtlı bir emekliyim. Basında veya sosyal medyada bizim dertlerimizi de dile getiren pek kimse göremiyoruz. Bu sebepten size teşekkür ederim.
  Belirttiğiniz gibi evde bunalmış vaziyetteyiz. Bizim için sokağa çıkma yasağı olan günlerden birinde sokağa çıkabilmemiz serbest olabilir. Hiç olmazsa haftada bir gün çıkabilelim. Yürüyüş yapabilelim, deniz kenarında oturabilelim.
  Saygılarımla
  Salim Zeki Şenel