Stratejik Sektör Turizmdeki Sessiz Çığlık Meclise Taşındı…

  • 24.04.2020
  • 719 kez okundu

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin turizm gelirlerinin 1/4’ünün Muğla ilinden karşılandığını ve bacasız fabrika olan turizm sektörünün ve turizm emekçilerinin salgına sezon başında yakalanmalarından dolayı çifte darbe yediklerini belirterek hem Muğla hem genel anlamda sektörün sorun ve taleplerini Kültür ve Turizm Bakanlığına yazılı olarak sorarak Meclis gündemine taşıdı.

Bodrum Gündem Haber

“27 Şubat’ta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine verdiği brifingde Kültür ve Turizm Bakanı 2020 için Çin’den 500.000 turist beklentisi olduğunu, Asya pazarından salgın nedeniyle 500.000 kayıp olabileceğini, İran’dan 2019 için 2 milyon turist geldiğini, 2020 yılında bunun bir milyona düşmesinin beklendiğini, alınacak tedbirlerle 2020’de 58 milyon turist ve 41 milyar dolar Turizm geliri hedeflendiğini ifade etmişti” diyen Girgin, “Bakanlığın, salgının sanki Türkiye’ye hiç uğramayacağı, sadece turist sayısında azalma olacağı ve bunun yarattığı gelir kaybının da alınacak tedbirlerle giderilebileceği öngörülerinin üzerinden 10 gün geçmeden ülkemiz kendini salgının merkezinde buldu ve tüm öngörüler çöktü” dedi.

Can derdine düştüğümüz ortamda Turizm sektörü de “seyahatler olur ama insan sağlığı geri gelmez” diyerek alınan tedbirleri destekleyici açıklamalar yaptılar” diyen Girgin, “ancak dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını sonrasında turistlerin tercihlerinde ve sektörün dinamiklerinde köklü bir değişim yaşanacağı ortada ve turizm sektörü 2020 yılı için ayakta kalabilmenin derdinde. Gelinen noktada sektör de çaresiz sektör çalışanları da” dedi.

Turizm Çalışanlarına Çifte Darbe

“Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan turizmde hem mevcut çalışanlar işini kaybediyor, hem de sezonluk çalışan işçiler işbaşı yapamıyor. Çalıştığı otelden 6 ay önce işten çıkarılan turizm işçileri başka yere müracaat etse askıda çalışan olarak görüldüğü için iş verilmiyor. Askıda göründüğünden işsizlik maaşı da alamıyor. Şu anda salgından dolayı iş başı da yapamıyorlar” diyen CHP’li Girgin “bu insanların suçu turizmde çalışmak mı” ? dedi.

CHP MUğla Milletvekili Girgin yazılı soru önergesinde şunları belirtti:

Yaraların Sarılması İçin İktidar Adımlar Atmalı

“Son yıllarda Türkiye Ekonomisinin büyük oranda taşıyıcı gücü haline gelen ve stratejik sektörü olan turizm sektörü tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs Pandemisi sebebiyle faaliyetlerinin tamamen durma noktasına gelmiştir. Hem sektörde çalışanların zararının giderilmesi, hem de ülkemiz ekonomisine açtığı tahminlerden de büyük olan yaraların iyileştirilmesi adına çok önemli adımlar atılması gerekmektedir.

Bu beklenmedik salgınla Ülkemiz tam da Turizm Sezonunun başlama arifesinde karşılaşmış bulunuyor. Dolayısıyla sezon sonundan beri çoğunlukla kapalı olan Turistik işletmeler, ellerindeki kaynakları kış boyunca zorunlu giderler için kullanmış ve tüm beklentisini yaklaşık 1 ay içinde açılacak Turizm Sezonuna endekslemişti.

11 Mart’tan sonra ilk vakaların görülmeye başlamasıyla önce okulların eğitimine ara verilmesiyle başlayan süreç;  Havaalanlarımızın uçuşlara kapatılması, 16 Mart itibariyle Genelgeyle kapsam içinde kalan, çoğu turizmle de ilgili olan işyerlerinin zorunlu kapattırılması, 65 yaş üstünün sokağa çıkmasının engellenmesiyle çalışanlar dışında insan dolaşımının durma noktasına gelmesi, İşletme Yönetimi Kararı ile Konaklama tesislerini de kapanma noktasına getirmiştir.

Belirsizlik Sürüyor

Sonuç olarak; Tüm varlığını Ulusal ve Uluslararası insan hareketliliğine dayamış olan Turizm Sektörü bütün bu gidişattan faaliyetlerin tamamen durması, ya da kapıların açılamaması sonucuyla derinden etkilenmiştir. Açılamadığı için yaşanan iptaller ve geri iade talepleri, kiralar, personel ve tedarikçi giderleri gibi yüklere bir de belirsizlik yüzünden yeni rezervasyon alınamaması gelir akışını tamamen durdurmuş, iyice çıkmaza girilmiştir.

Ülkemize 2019 yılında 51 Milyon turist gelmiş ve turizmden 34.5 milyar dolar gelir elde edilmiştir. Muğla ilimiz turizm pastasının 1/4’ünü karşılamaktadır.

2020 yılı için de 58 Milyon turist ve 40.8 Milyar dolar turizm geliri hedefi açıklanmıştır. Küresel Koronavirüs Salgını nedeniyle 2020 yılında turist sayısı ve turizm geliri bunun çok altında olacağından hem sektör hem de çalışanlar ciddi bir sıkıntı yaşayacaktır.

Su Serpmek Yetmiyor

Her ne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı Mayıs ayı sonundan itibaren canlılık olacağını ifade etse de bu açıklamalar ekmeğini turizmden çıkaranların yüreğine bir nebze su serpmekten öteye gidememektedir. Çünkü salgın azalmaya başladığından itibaren vatandaşın ilk aklına gelen tatile gitmek değil, geçimini sağlamak ve biriken borçlarını kapatmak olacaktır.

Sektör temsilcileri 4 aylık (Mart – Haziran) bir kayıp olacağına kesin gözüyle bakmaktadır.  Birçok Avrupa ülkesinde siyasilerin şimdiden seyahati erteleme yönündeki çağrıları ülkemiz turizmi için de olumsuz etkiler yaratacaktır. Dolayısıyla ülkemizin turizmdeki düşüş nedeniyle kaybedeceği döviz, başta turizmin tedarik zincirlerini ve diğer bütün sektörleri etkileyecektir. En iyi ihtimalle Ağustos-Eylül aylarında ufak bir turizm hareketlenmesi beklentisi, sektör temsilcileri tarafından ifade edilmektedir.

İç pazarda birçok insan salgın nedeniyle mecburi iznini şimdiden kullanmış bulunduğundan, (bir de yaz aylarında okulların açık olma ihtimali olduğundan) yerli turist sayısının da düşük olacağı açıktır.

2021 Hareketli Geçecek

Sektör tarafından, salgın sonrası, turistlerin daha izole alanlarda seyahat seçeneklerini (ev turizmi, mavi yolculuk vb.) tercih edeceği ve  karantina sürecinde büyük şehirlerde evlerde fazlasıyla vakit geçirmek zorunda kalan vatandaşların tatil bölgelerine yöneleceği, 2021’in tatil açısından hareketli geçeceği dillendirilmektedir. İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz Çanağı’nda  rakibimiz olan ülkelerin şimdiden 2021 yılına yönelik hazırlıklar yaptığı bilinmektedir.

Türkiye genelinde 10.000 seyahat acentası tamamen veya kısmen  kapalı olup , bu acentaların ne zaman faaliyete geçeceği ile ilgili bir öngörüde bulunulamamaktadır”.

CHP’li Girgin Kültür ve Turizm Bakanına şu soruları yöneltti.

1) Turizm sektörünün salgın döneminde aldığı yarayı saracak ve salgın sonrası tekrar ayağa kaldıracak ne gibi önlemler ve çalışmalar yapmaktasınız?

2)Sektörün SGK ve muhtasar vergisi gibi ödemelerinin 2021 yılına ertelenmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?

3) Salgın sonrası değişmesi muhtemel turizm anlayışına yönelik ne gibi hazırlıklar yapmaktasınız?

4) Şimdiden 2021’in turizm kapasitesini arttırmaya yönelik herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Eğer yapılıyorsa bu çalışmalar nelerdir?

5) Sektörde çalışan deneyimli işgücünün başka alanlara kaymaması için bu işgücüne yönelik herhangi bir önleminiz var mıdır?

6)           Turizm Geliştirme Ajansı’nın 2020 yılında toplamayı hedeflediği 200 milyon dolarlık reklam ve tanıtım miktarı tutarı sektörün yaşadığı bu kriz sebebiyle düşecektir. Bundan dolayı tanıtım ve reklam harcamalarında bir kısıntıya gidilecek midir ?

Gidilmeyecekse bu para nerden karşılanacaktır.? Sektörün içinde bulunduğu durumdan dolayı 2020 ve 2021 yılları için TGA kesintilerini almamayı düşünüyor musunuz?

7)        Büyüklük ölçeğine bakılmaksızın her işletmeye 2019 yılının cirosunun belli bir oranında belli bir süre ödemesiz ve “0” faizli kredi vermeyi düşünüyor musunuz.?

8)    Pandemi krizi ve etkileri atlatılıncaya kadar Turizm Sektörü KDV oranlarını düşürmeyi düşünüyor musunuz?

9)        Turistik işletmecilerin, kamu ve özel bankalardan aldıkları tüm kredilerin, ticari kredi,  kart borçlarının faiz ve ana para ödemelerinin, faizsiz ve masrafsız 2020 yılı sonuna kadar ötelenmesi için bir çalışmanız var mıdır?

10)    Konaklama vergilerinin 2021 yılı için alınmaması yönünde çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

11)   Uluslararası Havayollarının  hangi aylarda açılması öngörülüyor ve risksiz diye açıklanan Turizm Pazarlarına yönelik  “güvendeyiz garantisi” ne zaman ve nasıl verilecek? Bu bölgelere yönelik tanıtım ve pazarlama faaliyeti planlandı mı?…

12)   Mevsimlik iş nedeniyle Son 60 günlük çalışma şartı ile son  3 yılda 450 gün primini tamamlayamayan işçilerin Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaları için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Etiketler:

Orijinal Lezzetiyle Pastaneleri Aratmayan Profiterol Tarifi
İkram ettiğiniz kimsenin geri çevirmeyeceği, mutluluk kaynağı çikolata sosuyla puf puf gerçek profiterol tarifi hazırlamaya ne dersiniz? Elif Atalar’ın çok...
CHP’li Vekiller “Asıl Ucube Burada Duruyor”
CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban ve Suat Özcan, Bodrum’un Kaynar mevkiinde faaliyet gösteren Oba Otelin yaptığı panel duvarlar ile ilgili...
Başarıya Mahkûm Olanlar – Dr. Metin Aycıl Bodrum Gündem Yazıları
Başarısızlık size; bir daha gitmeniz gerekmeyen yolları, Bir daha tırmanmanıza gerek olmayan dağı ve Bir daha aşmanıza gerek olmayan vadiyi...
SGK İl Müdürü Ekecan’dan SGK Yapılandırma Uyarısı
SGK borçlarının yapılandırılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Muğla Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ahmet Ekecan, yapılandırma kararının önemli bir fırsat olduğunu,...
Bugün de Gölköy-Karabağ-Mumcular Mahalleleri Yasta
Bu hafta neredeyse her gün covid-19 şüphesi ile yaşama veda edenler oldu. Bugün de Bodrum’da 3 kişi daha covid-19 şüphesiyle...
Türkiye’de En Çok Kitap Okunan Yer BODRUM Oldu
online kitabevi  idefix.com verilerine göre, Türkiye’de nüfusuna oranla en fazla kitap okunan 10 şehir arasında Muğla birinci sırada yer aldı....
Dr. Halil Atılgan’ın Uzun soluklu Çalışması: BODRUM HÂKİMİ
Muhsin DURUCAN Eğitimci yazar “Bodrumlular erken biçer ekini Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hâkimi. Nasıl astın Mefharet Hanım ipe de...
Yediveren Limon Fideleri Kısa Zamanda Tükendi
  Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (TARKO) tarafından satışa sunulan yediveren limonları büyük ilgi gördü. Bodrum Gündem Haber Bugün Bodrum merkez...
Korona Tedavisi Görürken Kalp Krizinden Vefat Etti
Bodrum Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinden Ayşe Yılmaz, korona tedavisi görürken kalp krizi geçirerek hastanede yaşamını yitirdi. Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem Cumhuriyet Mahallesi...
Balon Balığı Kuyruğu Getirene 5 Lira
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliği ile İstilacı türler arasında gösterilen balon balığının kuyruğunu getirene 5...
Çağrı Merkezi, Pandemi ve Nüfus Artışı Nedeniyle Yoğun Mesaide
Bodrum Belediyesi Çağrı Merkezi’ne başvurular yerleşik nüfusun artması ve pandemi dolayısıyla arttı. Bodrum Gündem Haber Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve...
Belediye Meclisi 4 Aralık Cuma Günü Toplanıyor
Bodrum Belediyesi’nin 2020 yılı Aralık Ayı Olağan Meclis toplantısı Covid-19 tedbirleri kapsamında halka kapalı olarak gerçekleştirecektir. Canlı yayının yapılacağı Meclis toplantısında vatandaşlarımız,...
Bodrum’da Pandemi Tedbirleri Ve Etkileri Masaya Yatırıldı
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın öncülüğünde, Bodrum’daki oda ve dernek başkanları online toplantıda buluştu. Zoom üzerinden yapılan toplantıda, koronavirüs salgın...
Gemlik Zeytin Fidanına Son Müracaat 15 Aralık
Bodrum Ziraat Odası üreticilerin talebi doğrultusunda Gemlik zeytin fidanı getirtecek. Bodrum Gündem Haber Zeytin üretimi konusunda bahçesinde farklı ürün denemek...
Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı
Muğla Valisi Orhan Tavlı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı yayınladı. Bodrum Gündem Haber Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 3 Aralık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ