enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Emeklilere Yüzde 5,75’lik Zam Yapılmasına Tepkiler Büyüyor

Emeklilere Yüzde 5,75’lik Zam Yapılmasına Tepkiler Büyüyor
Spread the love

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin “Emekli maaşlarındaki adaletsizliği giderin!” çağrısı yaptı…

Bodrum Gündem Haber

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 28 Haziran-4 Temmuz Emekliler Haftası vesilesiyle, 2000 yılı sonrasında emekli olanların maaş adaletsizliğinin giderilmesi için TBMM Genel Kurulu’nda intibak yapılması çağrısında bulundu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 10. maddesinin 5. fıkrasında ‘Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar’ hükmü yer almaktadır” dedi. Devamında, “buna rağmen bugün itibarıyla aynı külfete katlanan, hatta aynı süre çalışmalarına ve aynı primi ödemelerine rağmen farklı tarihte emekli olanlar farklı aylık almaktadırlar” dedi. Girgin 2000 yılı sonrası emekli olanlar arasındaki adaletsizliğin giderilmesini istedi.

Emekliler Ay Sonunu Getiremiyor…

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin çağrısını şu iadeler ile sürdürdü; “Ülkemizdeki hayat şartları, geçim şartları her geçen gün zorlaşırken emeklilerimizin alacakları 50 liraya 100 liraya 200 liraya çok ama çok ihtiyaçları var. Her üç emekliden biri geçinemiyor, iş arıyor. Üstümüze, başımıza giyecek bir şey alamıyoruz iki yıldır…”

Girgin’den Net Bir Soru…

“Yıllarca işyerine emek vermiş, ülkesine hizmet etmiş, vergisini ödemiş olan emeklilerimizin sosyal devletin eşitlik ilkesi gereği en düşük emekli maaşının asgari ücrete eşitlenmesi için bir çalışmanız var mıdır?” diye soran Girgin, 2000 yılı ocak ayı başından sonra emekli olan ve emekli olacak tüm emekli vatandaşlarımız arasındaki maaş adaletsizliğinin giderilmesi, intibak sağlanması ve mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

2000 Sonrası Emekli Aylıklarındaki Eşitsizlik Görmezden Gelindi

Daha önce intibak düzenlemesi olarak takdim edilen kanunla, sadece 2000 öncesi SSK emeklileri için kısmi iyileştirme yapıldığını anımsatan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin “2000 ve sonrası emeklilerin aylıklarındaki eşitsizlik görmezden gelinmiştir. Esnaf ve çiftçi emeklilerinin mağduriyeti hiç dikkate alınmamıştır. Kamu Denetçiliği Kurumu dâhi 2000 sonrası emekliler için intibak yapılması konusunda tavsiye kararı almıştır ancak Hükümet, bunu dikkate almamıştır. 2008 yılında yapılan düzenleme ile emekli aylıklarındaki refah payı yüzde 100’den yüzde 30’a düşürülmüş, emekli aylığı hesabında aylık bağlama oranı indirilmiştir. Bu nedenle, eski ve yeni emeklilerin aylıkları arasındaki fark her geçen yıl artmaktadır. İktidar bu adaletsizliği gidermelidir…” dedi.

Emekliler Çalışmak Zorunda Kalıyor…

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin sözlerini “Emeklilerin gelirlerinin giderek azalması, değişmeyen ülke gündemidir. Bu nedenle güzel ülkemin güzel insanları, emekli olduktan sonra da çalışmak zorunda olduğunu hisseder ve çalışır.Emekli olduktan sonra çalışan o kadar çok insanımız var ki…Üstelik bu grupa giren emekli çalışanların, kayıtdışı ve geçici olarak istihdam edildiklerini biliyoruz.Oysa gelişmiş ülkelerde emekli olan kişilerin tekrar çalışmak istemesi, zorunluluktan, geçim sıkıntısından değil, manevi bir ihtiyaçtan olabilir ancak…” şeklinde tamamladı…