enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bodrum Eğlence Sektörü de Normalleşmek İstiyor  

6 Temmuz Pazartesi günü Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ‘Kapalı Durumda Olan Eğlence Sektörünün Yeniden Açılması’ adına bir basın toplantısı düzenledi.

Bodrum Gündem Haber

Ticaret Odasında düzenlenen basın açıklamasına BODTO Meclis Üyesi Atilla Serttaş, 6 No’lu Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ağıt Atilla Turan ve sektör temsilcileri Ali Demiröz ile Hakan Subaşıoğlu da katılarak görüşlerini dile getirdiler.

Toplantıya katılan basın mensupları ile BODTO üyelerinin talepleri doğrultusunda eğlence sektörünün pandemi öncesi ve sonrası dönemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon 1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme ile eğlence sektörünün hizmet vermesi için gerekli izinlerin verilmesini talep ettiklerini belirttiği konuşmasına şöyle devam etti; “Bildiğiniz gibi Covid-19 virüsü nedeniyle Restoran, Lokanta ve Eğlence mekanları 15 Mart tarihinde kapatılmıştı. Alınan karar tabi ki doğruydu ve gene bir kararla 1 Haziran tarihinden itibaren Restoranlar açılmaya başladı tabi bu açılmalar yetkili mercilerin almış olduğu tedbirler doğrultusunda sağlık kurallarına uygun olarak masa ve sandalye sayılarını azaltarak servis vermeye başlamıştır. Sektörde yapılan tüm bu önlemler salgının biraz daha azalması için alınmıştır. Bodrum ekonomisinin can damarı olan turizm ve onun tamamlayıcı kolları olan Restoran ve Eğlence sektöründe binlerce kişi çalışmaktadır. 1 Haziran’dan itibaren Restoran ve Lokantaların açılmasına izin verilmiştir. Fakat eğlence sektörü hala kapalı olup bugün itibariyle 111 gündür kapalı durumdadır. Takdir edersiniz ki bir iş yerinin 111 gündür kapalı olması ciddi bir krize sebep vermektedir. Bodrum ekonomisinin büyük aktörlerinden olan ve hala kapalı olan Eğlence yerlerinin bir an evvel açılması ve hizmet vermeye başlaması gerekmektedir. Artık sektörün dayanacak gücü kalmamıştır ve binlerce çalışanı şu anda işsizdir ve ailelerine bakacak güçleri kalmamıştır. Sektörde hayat bulan, ekmek yiyen o kadar çok çalışan ve emekçi var ki. Servisten tutun, hazırlık, organizasyon ekibi, ses-ışık-tan müzisyenine kadar çok farklı kesim bu işten para kazanıyor.”.

Gerekli İzinlerin Verilmesi İsteniyor

“Koronavirüs hayatımızdan hemen çıkmayacak Bunu çok net şekilde yaşayarak görüyoruz.” diyen BODTO Başkanı Kocadon sözlerine şöyle devam etti: “Tedbirli normal hayata alışmamız gerekiyor. Bu nedenle de tüm tedbirleri alarak, sıkı denetimlerle de olsa gerekten bu sektörü canlandırmak için eğlence sektöründe de normalleşmeye gidilmelidir. Sektörün bu yönde ciddi kayıpları var, önceden yapılan anlaşmalar, kiralamalar şu an hepsi askıda bekliyor. Bodrum zaten açık mekanlara sahip. Bu nedenle kapalı olmayan mekanlar için tedbirli şekilde sektörün canlandırılması için gerekli izinlerin verilmesi beklentimizdir. Sayın yetkililerden bir an önce eğlence sektörünün hizmet vermesi için gerekli izinlerin verilmesini arz etmekteyiz.”

“Bölgemizin Geçim Kaynağı Turizm Üzerine Kurulu.”

BODTO Meclis Üyesi Atilla Serttaş ise, “Ekonomik ve ticari olarak zor günler geçirmekteyiz. Bölgemizin geçim kaynağı turizm üzerine kurulu. Bodrum turizmin bir parçası olan eğlence yerlerinin bir an önce açılarak ekonomiye katılmaları gerekmektedir. Bu şekilde yeme içme eğlence sektörünün önünüzdeki kışı geçirebilmeleri mümkün görülmemektedir. Bu yüzden kısa çalışma ödenekleri turizm bölgelerinde 2021 Mayıs ayına kadar devam etmelidir. Buradaki mevzu kesinlikle siyasi bir durum değil. Biz bu devletin ekmeği ile büyümüş insanlarız. Bilim Kurulunun kararlarını hem özel hem de ticari hayatımızda bugüne kadar uyguladık. Yeme içme sektöründe eğlence yok ise Bodrum’da ekonomik hayatın devam etmesi mümkün değil.  Sadece bar gurubunda 15 bin sigortalı personel çalışmaktadır. Bunların aileleri ve barlara hizmet veren diğer sektörleri de düşündüğünüzde çok ciddi bir rakam ortaya çıkıyor.  ” dedi.

BODTO 6 No’lu Meslek Komite Başkan Yardımcısı Ağıt Atilla Turan da çok zor durumda olduklarına dikkat çekerek, eğlence sektörünün özellikle yabancı turist için Bodrum’a gelme nedenlerinden olduğuna işaret etti ve sektörün bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğini belirtti. Ağıt Atilla Turan “Veli Bar Bodrum’un ilk bar ruhsatlı yeridir. Benim yaşım yetmez, 42 yıllık bir bar, ruhsat numarası 001’dir. Babamdan devir aldım burayı. Pandemi önce sağlık açısından sonra da ekonomik açıdan zor geçmeye başladı. 1 Haziran’a kadar bütün sektörler bir şekilde idare etti. Sonrasında restoranlar ve kafeler açılmaya başladı. Kimi yerlerde canlı müzik programları da başladı, müzisyen arkadaşlar adına seviniyoruz. Fakat en sona biz kaldık. 3 ay bir şekilde kendi olanaklarımız ile ayakta durmaya çalıştık. Fakat bir çoğumuzun yeri kira. Sağlık açısından barlar açılmayacaksa bile devletin onu desteklemesi gerekir, dünyada böyle oluyor” dedi.

Adamik Bar işletmecisi Ali Demiröz “Bugün kafelerin tamamı bar gibi çalışıyor. Bu konu ile ilgili daha önce de mücadelelerimiz oldu. Kafe kafe gibi olsun, bar da bar gibi. Bodrum’daki kafelerin %80 i amacının dışında çalışıyor. Özellikle bu dönemde bar gibi çalışıyor. En büyük sıkıntımız bar gibi çalışmaları. Biz de mi tali kafe olarak hizmet verelim ama bu yanlış bir uygulama. Biz de kafe yaparız fakat yılların mücadelesini çöpe atmış oluruz. Sabah kahvaltı ile başlayıp öğlen ve akşam yemekleri ve sonrasında mekanı bara çevirmek adaletli değil. Barcılar günlük eğlence vergisi verirken kafeler yıllık sabit bir ücret veriyor.  Sosyal mesafe ve tüm şartları biz de yerine getiriyoruz” dedi.

Körfez Bar Hakan Subaşıoğlu da sektörel sıkıntıları gündeme getirerek destek beklediklerini belirttiler. Subaşıoğlu 1991 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini belirterek “Bugüne kadar hiçbir tali faaliyet uygulamadık. Bir sosyal mesafe ve uygulama var ise bunun her yerde olması lazım. Bizim mekanlarımız bar olarak zaten çok büyük mekanlar. Sosyal mesafeyi kısıtlayacak hiçbir durum yok. Burada büyük bir dengesizlik var. Ödemeler birikiyor. Bizimle beraber kapanan tüm mekanlar açıldı. Düğünler bile serbest” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.