enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Müjde Ar’dan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a açık mektup

Müjde Ar’dan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a açık mektup

 

Ünlü sanatçı Müjde Ar son iki aydan bu yana yaşadığı gürültü sorununa çözüm bulamadığı için, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a bir mektup yazarak sorununa çare bulunmasını istedi…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Haziran ve Temmuz ayları itibarı ile yeni normalleşme süreci başlayan Bodrum’da özellikle otel ve beach işletmelerinin gündüz ve gece saatlerindeki yoğun gürültüsü rahatsızlık vermeye başladı. Diğer yandan eğlence sektörünün temsilcileri de özellikle otellerin içindeki etkinliklerinden şikayetçi. Bir çok otel ve Beach işletmelerinde sabah kahvaltı ile başlayan etkinlikler, gün boyu sürüyor ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar aralıksız devam ediyor. Sabah itibarı ile başlayan kontrolsüz müzik yayınları da doğal olarak bölgede yaşayanları rahatsız ediyor.

Müjde Ar’dan sert uyarı…

Yeşilçam’ın ünlü sanatçılarından Müjde Ar’da sabah başlayan ve günboyu devam eden ve gece yarısına kadar süren yoğun gürültüden mağdur olanlardan. Müjde Ar Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a bir mektup yazarak kendisi gibi gürültü mağduru olanlar adına yazdığı mektubu kamuoyu ile paylaştı.  Ar’ın mektubunun sonunda; Bu açık mektupla son bir kez ikaz ediyoruz ki, yasaların tarafınıza emrettiği görevleri yerine getirmez ve mevcut hukuksuzluğun anlayamadığımız şekilde devam etmesine göz yumarsanız veya bütün bu şikayetlere rağmen ilgili işletmeye usulsüz bir biçimde canlı müzik ruhsatı verirseniz çevre sakinleri olarak, sadece adı geçen kanunsuz işletmenin karşısında olmayacağız, hukuk yoluyla sizin ve belediyenizin de karşısında olacağız…” ifadeleri yer aldı.

Sinema sanatçısı Müjde Ar’ın Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a yazdığı mektup şu şekilde;

Sayın Başkan,

Bu mektubu yaklaşık iki aydır Bodrum Gündoğan / Kızılburun Mevkii’ndeki BVS Bosphorus Resort Hotel ve Günay Restoran tarafından düzenlenen gündüz plaj konserleri, akşam ise canlı müzik konserlerinin yarattığı dayanılmaz gürültü kirliliği sorunu üzerine şahsım ve komşularım adına yazıyorum.

Onlarca yıllık Bodrum ve Gündoğan sakini olarak şimdiye kadar rastlamadığımız türden bir gürültü terörüne dönüşen bu meseleyle ilgili size, yardımcılarınıza ve belediyenize defalarca şikayette bulunduk. Keza defalarca bu meseleyle ilgili yasa ve yönetmelikleri işaret ederek hukuki işlem yapmanız için zatıalinizden talepte bulundum. Ayrıca oturduğum siteden 30’u aşkın sakini, Belediyeniz web sitesine online şikayette bulundu. Ancak bu şikayetlerin hiçbirine resmi bir cevap verilmedi.

Sayın Aras,

Mevzuata göre canlı müzik yayını yapılabilmesi için belediyeden veya il özel idaresinden “canlı müzik izni” alınması zorunludur. İşletmenin canlı müzik izni olsa bile belirlenen saatlerin ve ses seviyelerinin dışında halkın huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültü yapılması halinde canlı müzik belgesinin belediye tarafından iptal edileceği de bilginiz dahilindedir.

Öte yandan, Kızılburun mevkii tamamile bir meskun mahal olduğu için, geçmişte belediyeniz meclisi tarafından “SESSİZ BÖLGE” ilan edilmiştir. Böylesi bir bölgede canlı müzik ruhsatı ve izni olmayan bir işletmenin yaşattığı gürültü terörünü durdurmak için harekete geçmemenizi anlamak mümkün değildir.

İki aya yakın bir süredir ben ve komşularım, yasa ve yönetmeliklerin size ve belediyenize emrettiği kamu görevini yapmanız için çeşitli kanalları kullanarak ısrarcı oluyoruz. Önce insan ve insan hakları diyen sosyal demokrat bir partinin belediye başkanı olarak; sizin tarafınız kanun ve kural tanımaz işletmelerin yanı değil; mağdur edilen binlerce insanın, yani halkın yanıdır.

Hatırlatmak isteriz ki 5237 sayılı TCK’nun “Gürültüye Sebep Olma” başlıklı 183. Maddesi gürültüye sebep olan kişiler için iki aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmedileceğini öngörmektedir.

Bu açık mektupla son bir kez ikaz ediyoruz ki, yasaların tarafınıza emrettiği görevleri yerine getirmez ve mevcut hukuksuzluğun anlayamadığımız şekilde devam etmesine göz yumarsanız veya bütün bu şikayetlere rağmen ilgili işletmeye usulsüz bir biçimde canlı müzik ruhsatı verirseniz çevre sakinleri olarak, sadece adı geçen kanunsuz işletmenin karşısında olmayacağız, hukuk yoluyla sizin ve belediyenizin de karşısında olacağız.

Gündoğan, Kızılburun mevkii gürültü mağdurları adına

MÜJDE AR

Bodrum, 27 Temmuz 2020

Yorumlar

  1. SD dedi ki:

    Müjde hanım sesimiz olmuş bodrumun her yanında sorunlar,sorunlar .Göstermelik yıkımlarla olmuyor sayın başkan.