Bodrum Belediye Meclisi Ağustos Ayı Olağan Toplantısı Gerçekleşti

  • 10.08.2020
  • 316 kez okundu

Bodrum Belediyesi 2020 yılı Ağustos Olağan Meclis Toplantısı Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’nde Belediye Başkanı Ahmet Aras ve meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleşti.

Bodrum Gündem Haber

2 önerge ve 15 gündem maddesi ile toplanan Belediye Meclisi’nin açılışında konuşan Başkan Aras, Kurban Bayramı’nda mesaisine devam eden belediye çalışanlarına teşekkür ederek, “Artan nüfusumuza rağmen güvenli bir bayram tatili geçirdik. Bunun için gerekli tüm önlemleri aldık, bayram süresince de dezenfeksiyon ve denetim çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik” dedi.

Başkan Aras’ın temmuz ayı faaliyetlerini özetlediği sunumunun ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

İlk gündem maddesinde yer alan, Dereköy Mahallesi’ndeki enerji nakil hattı ve trafo alanı ile ilgili imar planı değişikliğine ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun ret kararı oybirliğiyle kabul edildi.

Yeniköy Mahallesi Göktepe Mevkii Koruma Amaçlı Uygulama İlave İmar Planı değişikliği teklifine ilişkin komisyon kararı ikinci maddede görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin bir diğer maddesi de Yahşi Mahallesi 120 ada, 5 parselin Kentsel ve Bölgesel Spor Alanı olarak kullanılabilmesi amacıyla Mera Kanunu’nun 14’üncü maddesi gereği tahsis amacı değişikliği yapılmasına ilişkin alınan komisyon kararı idi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu, söz konusu değişikliğin kabul edilmemesi yönünde görüş bildirdi, komisyon kararı mecliste kabul edildi. Öte yandan mülkiyeti Bodrum Belediyesi’ne ait olan Konacık (ÇIrkan) Mahallesi 259 ada ve 6 parsel numarasına kayıtlı 2 bin 793,44 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde, fizik tedavi, rehabilitasyon, çok amaçlı sağlık ve tedavi hizmetleri vermek amacıyla Belediye ve Bodrum Sağlık Vakfı tarafından ortak hizmet geliştirme projesi yapmasına oy birliğiyle karar verildi.

Başkan Aras’a Kooperatif İçin Yetki…

Belediye Meclisi’nde görüşülen bir diğer gündem konusu da Belediye’nin desteği ile kurulan Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi TARKO faaliyetlerinin desteklenmesi için, ana sözleşmede belirlenen sınırlar içinde kalmak üzere ayni ve nakdi sermaye koymak, ortak olmak, sermaye taahhüt etmek ve taahhüt edilen sermayeyi ödemek, pay akçeleri sürmek, temsilciler seçmek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yoluyla Cumhurbaşkanlığı makamına yazışmalar yapmak ve ilgili kurumlar ile koordinasyon kurmak veya kurdurmak üzere Belediye Başkanı Ahmet Aras’ a yetki verilmesiydi. Meclis, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun incelemesinin ardından kararı oy birliğiyle kabul etti.

Bodrum’ un ekonomik, sosyal, kültürel durumunun tespit edilerek,  Ekonomik Kent Envanterinin hazırlanmasına ilişkin komisyon kararının oylaması kabul edildi.

Bodrum Çevreyolu Projesi İçin Çalıştay Düzenlenecek…

Belediye Meclisi’nin 7’nci maddesi, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı planlanan Bodrum Çevreyolu Projesi ile ilgili İmar Komisyonu kararının görüşülmesine ilişkindi. Komisyonun, Yalıkavak, Dağbelen, Yaka, Ortakent, Dereköy’ü kapsayan Bodrum Çevreyolu Projesi ile ilgili Bodrum halkının, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin bilgilendirilmesi, bu yolun Bodrum’a ve çevreye olan etkilerinin görüşülmesine ilişkin çalıştay düzenlenmesi önerisi mecliste kabul edildi.

Konu ile ilgili kısa bir sunum yapan Belediye Başkanı Ahmet Aras, Torba’dan büyük bir kavşak ile başlayacak olan çevre yolunun bir bölümünün tünel, bir bölümünün ise yer üstünde yer alacak şekilde tasarlandığını ve tamamlandığında Kos’tan bile görünebilecek bir otoban olacağını belirterek Bodrum’u ilgilendiren böyle bir konunun geniş katılımlı bir çalıştayda tartışılması gerektiğini söyledi. Başkan Aras, projenin zaten yürüdüğünü hatırlatarak, 2020 yılı içinde bu çalıştayı yapmak istediklerini kaydetti. Çalıştay kararı, Meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

8’nci madde; Sazköy Mahallesi’nde EkoturizmAlanı amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifine ilişkindi. Gündem maddesi, oy çokluğu ile İmar Komisyonu’na sevk edildi.

Bir sonraki madde, Belediye Herodot Kültür ve Sanat Merkezi Fuar Alanı’nın üst kat günlük kullanım ücretinin yeniden değerlendirilmesi teklifi oldu. Teklif, komisyona havale edildi.

10’uncu maddede yer alan Bodrum Belediyesi ile Milas Belediyesi’nin kardeş şehir olması önerisi, meclis oybirliğiyle karara bağlandı.

Belediye Başkanı Ahmet Aras’a, Belediye BaŞkanları İklim Sözleşmesini imzalamak, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan projeler ile yürütülecek iş ve işlemlerde Bodrum Belediyesi’ni temsil ve ilzama yetkili kılınması, 11’inci madde ile kabul edildi.

Bodrum Belediyesi’nin yakında hizmete başlayacak olan Kadın Sığınma Evi’nde sosyolog olarak görevlendirilmek üzere Belediye norm kadro cetvelinde boş bulunan Sağlık Hizmetleri Sınıfında yer alan 6. derece “Sağlık Teknikeri” kadrosunun, 5. derece “Sosyal Çalışmacı” kadrosu ile değiştirilmesi teklifi oybirliğiyle kabul edildi.

Aras: Denetleyen Ve Ruhsat Veren Ayrı Olmalı…

Meclis gündeminin 13’üncü maddesinde yer alan Bodrum Belediyesi bünyesinde Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü kurularak, Belediye organizasyon şemasına işlenmesi meclis tarafından kabul edildi. Söz konusu gündem maddesine ilişkin açıklama yapan Başkan Aras, “Daha önce mülkiye müfettişlerimizin yaptığı denetimlerde bulduğu bulgulara istinaden, zabıta yani denetleyen ve ruhsatı verenin birbirinden ayrılması gerekmektedir. Buradan hareketle Ruhsat ve Zabıta Müdürlüğünü birbirinden ayırıyoruz.” dedi.

Bir  diğer madde ise Bodrum Belediye Başkanlığı adına, mülkiyeti Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olan, Pınarlıbelen Mahallesi 138 ada 56 ve 57 parselde kayıtlı 18.569,96 m², Dereköy Mahallesi 221 ada 15 parselde kayıtlı 9.159,73 m², Çamarası Mahallesi 113 ada 22 parselde kayıtlı 26.319,78 m² yüzölçümlü taşınmazların açık teklif kiralama ihalelerine katılmaya, ilgili yasalar gereğince yürütülecek tüm iş ve işlemlerde münferiden yetkili olmak üzere Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a yetki verilmesi konusuydu.Belediye tarafından yapılan kiralama sürecinde kendilerinden Meclis kararı talep edildiğini anlatan Başkan Aras, “Sizlerden bu nedenle yetki istiyoruz” dedi.

Karaada’nın Kiralama Talebine Ret…

Gündemin son maddesi ise Karaada oldu. Kumbahçe Mahallesi, Karaada Mevkii 676 ada 1 parsel sayılı 55.359,05 m² yüzölçümündeki Belediye taşınmazı ile ilgili Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular İşletme Ruhsatı sahibi BE Jeotermal Turizm Yatırımları Sağlık Denizcilik Eğlence Hizmetleri Anonim Şirketi’ne 10 yıl süreyle tahsisi/ kiralanması talebi; 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu 4.,6.,12. ve 17.maddeleri ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 15.ve 18.maddelerine istinaden görüşüldü. Meclis üyelerinin oy birliği ile reddedilen talebe ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bu konuda yetki tamamen meclistedir. Konunun kamuoyu önünde açık bir şekilde bilinmesi, tartışılması ve polemik konusu yapılmaması için meclise getirdik.” dedi. Daha sonra oylamaya geçildi. Meclis üyelerinin ret kararı, salonda alkışlarla karşılanırken, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz da kürsüye gelerek Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ve Belediye Meclisi üyelerine teşekkür etti.

Bodrum Belediyesi Ağustos ayı Meclis Toplantısı, Bodrum’da katı atık ücretlerinin yeniden görüşülmesi ve Bitez’deki bir hazine arazisine otopark yapılması talepleri içeren ek önergelerin görüşülmesi ve her iki önergenin de ilgili komisyonlara havale edilmesiyle sona erdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

Ünal Türkeş İsmi Eserleri ile Türkan Saylan’da Yaşayacak
Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde Muğla’nın çok değerli gazetecisi ve yazarı Ünal Türkeş’in ismini kütüphanesi ile yaşatıyor....
Bodrum Kent Müzesi’nin Ödülünü Başkan Aras Aldı
Bodrum Belediyesi, Restorasyon Uygulama Projesi ile hayata geçirdiği “Bodrum Kent Müzesi” Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği ödüle layık görüldü. Ödül, Tarihi...
Karahan;” Haddini Aşan Bu Pankart Bir An Önce Kaldırılmalıdır”
2019 Ocak ayında bitirilerek hizmete açılması öngörülen, ancak iki kez ihalesi yapılan ve bir türlü tamamlanamayan Bodrum Devlet hastanesi ham...
Girgin Şoförlerin Ticari Akaryakıt Desteği Talebini Meclise Taşıdı
CHP Muğla milletvekili Süleyman Girgin, şoför esnafının ticari akaryakıt talebini, yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TC. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil...
AZRA HANIMIN KÜREK MADALYASI
Yıl 1932. Beykoz’lu kürekçi Azra Reşat 20 Ekim 1932 tarihinde yapılan yarışta Şampiyon olur. Madalyasını gururla evine götürür. Azra Reşat...
Döviz haftaya hareketli başladı ; Dolar 7,77’yi, Euro 9,03’ü geçti
27 Eylül 2020 gece saatlerinde illikit piyasada yeni zirve olan 7,8’e yükseldikten sonra 7,66 – 7,67 seviyelerinde dengelenen dolar/TL, piyasaların...
Deneyap Teknoloji Atölyeleri Açıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı,  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının...
Zamanı Durduran Ressam Mine Arasan Retrospektif Sergisi Oasis Sanat Galerisi’nde Açılıyor
Zamanı Durduran Ressam Mine Arasan Retrospektif sergisi 2 Ekim 2020 Cuma günü Oasis Sanat Galerisi’nde açılıyor. 23 Ekim 2020’e kadar...
Büyükşehir’in Bilgisayarları Çocukların Hizmetinde
Muğla Büyükşehir Belediyesi bilgisayarlarını pandemi nedeniyle uzaktan eğitim için çocukların hizmetine sundu. Öğrenciler Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezinde hazırlanan bilgisayar...
Muhtarlar Arıyor Muhtarlar Masası Çözüyor
Muğla Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar Masası kurulduğu günden bugüne 55 bin 257, pandemi döneminde de 8062 iş emri ve talebi çözüme...
Sinerjik İş Birliği İçin Buluştular
Bodrum Kent Konseyi Su Çalışma Grubu ile DSİ Bölge Müdürlüğü Sinerjik İş Birliği İçin Buluştu… Bodrum Gündem Haber Bodrum Kent...
İGF’den internet medyalarına gelir desteği… İGF TV yakında başlıyor
Türkiye İnternet Gazetecileri Federasyonu Ajans Komisyonu tarafından oluşturulan haber ve reklam havuzu, internet medyalarına gelir desteği sağlayacak. 81 ilin gündeminin...
Köylü Ailesinin Mutlu Günü, Tuğçe ve Hüseyin Cem evlendi
Bodrum’un köklü ailelerinden Köylü ailesinin oğulları Hüseyin Cem ile Tuğçe Çokhamur Pandemi gölgesinde gerçekleştirilen mütevazi bir nikah töreni ile dünya...
Uzaylılar – Ronald Karel Bodrum Gündem yazıları…
Hep merak etmişimdir, nasıl oluyor da bizim güneş sistemimizde hayat var da, milyonlarca başka sistemlerde hayat olamaz diye? (düşünenlere) İnsanoğlu...
Şimdiki çocuklar bir harika
Bahçeşehir Koleji Anaokulu sürdürülebilir gelecek için Uluslararası platformda ilk 100 proje arasında… Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ