enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Türkiye’nin İlk Yeşil Festivali 17 Ağustos’ta Başlıyor

Türkiye’nin İlk Yeşil Festivali 17 Ağustos’ta Başlıyor

Türkiye’nin İlk Yeşil Festivali 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali 17 Ağustos’ta Başlıyor  (17 Ağustos – 17 Eylül 2020)

Bodrum Gündem Haber

Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile birlikte Türkiye’nin ilk yeşil festivalini 17 Ağustos-17 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştiriyor. Festivalin tüm enerjisi Hollandalı enerji firması Volta Energy’nin güneş panelleri vasıtasıyla sağlanacak. Festival, dünyada az sayıda örneğine rastlanan ve Türkiye’de ilk defa yenilenebilir kaynaklardan üretilen yeşil enerji ile festivali gerçekleştiriyor olmanın heyecanını yaşıyor.

İlk defa 2004 yılında devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay sanat danışmanlığı ve piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğinde gerçekleşen Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl Bosfor Turizm sponsorluğunda kontrollü normalleşme sürecinde belirtilen tüm sağlık önlemlerini alarak, kapılarını 17 Ağustos Pazartesi akşamı gerçekleştireceği Hollandalı Rosanne Philippens & Michail Lifits konseriyle bir kez daha Bodrumlu sanatseverler için açıyor.

17 yıldır dünyaca bilinen klasik müzik ve caz sanatçılarına Bodrum’un eşsiz mekanlarında ev sahipliği yapan, aynı zamanda Gümüşlük Festival Akademisi kapsamında genç müzisyenlere eğitim fırsatları sunan festival, bu sene kapsamını ilk defa genişleterek Başka Sinema projeler direktörü Azize Tan’ın küratörlüğünde müzik, çocuk ve çevre temalarına odaklanan film seçkisini programına dahil ediyor.

Pandemi süresince Bodrum’da üretimlerine odaklanan sanatçılar için hazırladığı “Gümüşlük, Müzisyenler ve Kadın” temalı sergi programıyla dikkat çeken festivalde, Civan Canova’nın “Gümüşlük” resim sergisi, Herodot Üçüncü Yaş Akademisi ortaklığıyla gerçekleşen Jak Kohen anısına “Müzisyenler” fotoğraf sergisi ve Yiğit Uygur’un “Kadın” fotoğraf sergisi yer alacak.

Festival kapsamında gerçekleşecek konser, film gösterimleri ve sergilere paralel olarak çevresel sorunlara ve sosyo-kültürel yerel değerlere dikkat çeken paralel etkinlikler gerçekleşecek.

Bodrum haber, bodrumhaberleri, gümüşlük festivali, gümüşlük belediyesi, bodrum gazeteleri, bodrum da haberler, bodrumda ne var ne yok, bodrum etkinlikleri, gümüşlük etkinlikleriÇevreye her zaman duyarlı yaklaşan ve bu konuda tepkisini açıkça ortaya koyan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl yaşanan tüm olumsuzlukların içinden farkındalıkla çıkarak dünyada ve Türkiye’de pek çok etkinlik ertelenirken bu yıl vurguladığı sürdürülebilir yaşam mesajıyla sanatseverleriyle buluşuyor. Konuyla ilgili olarak festivalin Sanat Yönetmeni Eren Levendoğlu “Başlangıcından bu yana festivalimiz çevresel sorunlara değinen ve bu konuda farkındalık yaratan örnek bir platform olmaya çalıştı. Böylesi hassas bir dönemde bütün dünya KOVID-19 salgını etkisi altında kalmışken Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteği ile ihtiyacımız olan enerjiyi kendimiz üreterek festivali gerçekleştirme ayrıcalığına sahip olduk. Bundan sonra da sürdürülebilir yaşam sözümüzle pek çok ülkede var olan çevre dostu festivaller ağını Türkiye’de de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Birçok kurumun desteklerini çektiği, kültür ve sanata ayrılan bütçelerin minimuma indirildiği bu dönemde, Festivalin ana sponsoru Bosfor Turizm, pandemi döneminden en çok etkilenen sektörler arasında olmasına rağmen özellikle bu dönemde genç sanatçılara destek olmak isteyerek sanata duyduğu saygıyı açık bir şekilde göstermiştir. Ayrıca festivalin başından beri desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Bodrum Belediyesi’ne ve diğer tüm sponsorlarımıza teşekkür ederim…”

Açılış Konseri: Rosanne Philippens & Michail Lifits

Festival kapsamında dünya çapında tanınan klasik müzik ve caz sanatçılarının katılımlarıyla gerçekleşecek konser programının açılış konseri dünyanın önde gelen sahnelerinde ayakta alkışlanan Hollandalı kemancı Rosanne Philippens ve yorum ustalığı ile dinleyenleri büyüleyen Özbek asıllı Alman piyanist Michail Lifits performansı ile 17 Ağustos Pazartesi, Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek.

Festival açılış konserinin ardından dünyanın önde gelen festivallerinde yer almış ve aynı zamanda Ecole Normale de Musique de Paris’de müzik profesörü olan Fransız piyanist Jean-Marc Luisada konseri, Azerbaycanlı çellist Jamal Aliyev ile birlikte Türkiye’nin en başarılı genc piyanistlerden Can Çakmur ve kemancı Deniz Şensoy konseri, Hollanda’nın en önemli saksafoncularından biri olan Yuri Honing ve akustik dörtlüsünün konserleri dinleyiciler ile buluşacak.

Pandemi süreci nedeniyle programına dahil ettiği dijital çözümlerle de öne çıkan festival, saksafoncu ve şarkıcı İsrailli Daniel Zamir konseri ve saksafoncu ve besteci İsrailli Abate Berihun‘un kurduğu Abate Berihun & Addis Ken Project konserlerinin festival özel kayıtlarını Yeşil  Perde’den dinleyiciler ile buluşturacak.

Festival kapsamında gerçekleşen konser serisinin son etkinliği ise 15 Eylül Salı akşamı dünyaca ünlü devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, keman sanatçısı Erkin Onay ve Türkiye’nin önde gelen cellistlerden Çağ Erçağ’ın performansı ile Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek. 10 yıl önce festivalde Tchaikovsky Trio eserini Gülsin Onay ve Erkin Onay ile birlikte canlandıran genç Çellist Benyamin Sönmez anısına düzenlenecek kapanış konseri ile erken yaşta kaybedilen genç sanatçı anılırken Tchaikovsky Trio eseri bir kez daha dinleyiciler ile buluşacak.

Detaylı konser programına www.gumuslukfestival.org adresinden ve sosyal medya hesaplarından (@gumuslukfest) ulaşılabilir. Biletler Biletix internet sitesinden temin edilebilir. Ustalık sınıfı etkinlikleri www.youtube.com/c/gumuslukfest ve Instagram (@gumuslukfest) adreslerinden çevrimiçi olarak takip edilebilecek.

Yeşil Perde – Açık Hava Film Gösterimleri:  Taşta ve Kumda

Bu yıl ilk defa festival programına dahil olan, “Yeşil Perde” açık hava film gösterimleri, Hollanda Kraliyet Başkonsolosluğu Kültür Başmüşaviri Ipek van Dijk ve festival ile birlikte yaratılan, enerjisini yeşil enerjiden alan sinema projesi, müzik, çocuk ve çevre temalarına odaklanan filmlerin yanı sıra, Bodrum’da yaşayan kadın yönetmenlerin filmleri ve Bodrum’un sosyo-kültürel özelliklerine değinen kısa belgeselleri kapsıyor. Başka Sinema projeler direktörü Azize Tan’ın küratörlüğünde bir araya getirilen seçkinin ilk filmi 2019 yapımı, yönetmen Levan Akın’ın kendini Gürcü halk danslarına adamış Merab karakterinin başından geçenleri anlattığı And Then We Danced/Ve Sonra Dans Ettik, 19 Ağustos Çarşamba akşamı Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek gösterimle sanatseverlerle buluşuyor. Festival kapsamında çocuklar için de ücretsiz film gösterimleri gerçekleşecek.

Festivalin ana mekanı olan 25 asırlık Antik Taş Ocağı, Toprak Ev ve Gümüşlük sahilindeki festival alanında gerçekleşecek olan açık hava film programının tamamına www.gumuslukfestival.org adresinden ulaşılabilir. Biletler Biletix internet sitesinden  temin edilebilir.

Gümüşlük Festival Akademisi (GFA)

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğinde ve Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında sürdürülen Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali bünyesinde 15 yıldır piyano, keman, viyola, viyolonsel, flüt, obua, arp, orkestra şefliği, şan, kompozisyon ve gitar dahil olmak üzere birçok farklı dallarda  düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi pandemi sürecinin yarattığı tüm fiziksel zorluklara rağmen kaldığı yerden devam ediyor ve gençler için benzersiz bir eğitim platformu oluyor. Piyano alanında gerçekleşecek ustalık sınıfına katılan 11 öğrenci, eğitmenlerinden aldıkları bilgi ve tecrübelerini ustalık sınıfının son gününde, Toprak Ev’de sergileyecek. (Bilet gelirleri her yıl olduğu gibi bir sene sonraki GFA burs fonuna aktarılacaktır.)

Akademi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de yurt dışında okuyan müzik öğrencileri için fon oluşturarak genç müzisyenlere destek sağlamaya devam ediyor. Festival kapsamında düzenlenen ustalık sınıfı serisi bu sene dijital ortamda gerçekleşerek daha geniş coğrafyalara da ulaşabilecek.

Konser Programı

17 Ağustos 2020

Rosanne Philippens & Michail Lifits

25 Ağustos 2020

Jean-Marc Luisada

25 Ağustos 2020

Kumda Piyano

31 Ağustos 2020

Can Çakmur – Deniz Şensoy – Jamal Aliyev

 

6 Eylül 2020

Yuri Honing Acoustic Quartet

8 Eylül 2020

Daniel Zamir (Özel Kayıt Gösterimi)

12 Eylül 2020

Abate Berihun & ADDIS KEN Project (Özel Kayıt Gösterimi)

15 Eylül 2020

Çağ Erçağ – Erkin Onay – Gülsin Onay

 

Film Programı

 

19 Ağustos 2020

Ve Sonra Dans Ettik

20 Ağustos 2020

Parazit

21 Ağustos 2020

Florence

22 Ağustos 2020

Son Konser

23 Ağustos 2020

Whitney

 

24 Ağustos 2020

Kutiman-Wachaga

& Sayende Prenses

27 Ağustos 2020

Cennet Sineması

28 Ağustos 2020

Küçük Deniz Kızı Ponyo

29 Ağustos 2020

Türkiye’de Caz

1 Eylül 2020

Bir Şarkının Peşinde

2 Eylül 2020

Bal Ülkesi

3 Eylül 2020

2040

4 Eylül 2020

Yeşil Şehir Hikayeleri

5 Eylül 2020

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

7 Eylül 2020

Buena Vista Social Club

9 Eylül 2020

Şimdiki Zaman

10 Eylül 2020

Bağlar

11 Eylül 2020

Dudu Tassa & the Kuwaitis

14 Eylül 2020

Kadın

16 Eylül 2020

Koş Lola Koş

17 Eylül 2020

Jim’le Tanışmak

[email protected] www.gumuslukfestival.org www.facebook.com/gumuslukfest www.instagram.com/gumuslukfest

Ayrıntılı bilgi ve söyleşi talepleriniz için:

[email protected] | +90 533 496 48 14

[email protected] | +90 537 399 19 85

[email protected] | +90 534 237 32 34

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.