enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Belediye Meydanında Aşure Dağıttı

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Belediye Meydanında Aşure Dağıttı
Spread the love

Muharrem Ayı dolayısıyla Bodrum Belediye Meydanı’nda aşure paylaşım etkinliği düzenlendi.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından Muharrem Ayı dolayısıyla, Bodrum Belediye Meydanı’nda aşure paylaşımı etkinliği düzenlendi.

Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri alınarak düzenlenen etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği başkanı Cem Yalçın, dernek üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Alevi Dedesi Mustafa Eyidoğan’ın dua okumasıyla başlayan etkinlikte konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları söyledi; “Muharrem Ayı paylaşmanın, bir arada olmanın,  bereketinde adı olan aşure gününü de barındır çok önemli bir aydır. Yasın ve lokmanın paylaşılmasıdır. Hz. Hüseyin’in, Ehlibeyt’ten 71 Canın Kerbela’da şehit edilmesi ise aynı zamanda Hicri yılbaşı olan Muharrem Ayı’nı bir matem ve hüzün mevsimine dönüştürmüştür. Bu ayda Canlar oruç ve matem tutarak Hz. Hüseyin başta olmak üzere Kerbela şehitlerimizi anıyor. Bu anlamda tüm Canların oruçlarının ve dualarının kabul olmasını temenni ediyorum. Bu ay vesilesiyle birliğimiz, dirliğimiz, dostluğumuz, kardeşliğimiz ve komşuluğumuz artsın. Başta imam Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, karşılıklı sevgi, saygı ve barış iklimimizin sonsuza dek süreceğine olan inancımı saygılarımla sunuyorum. Bugün aynı zamanda da Dünya Barış Günü, kardeşliğimiz, dostluğumuz artsın.”

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği başkanı Cem Yalçın, her yıl geleneksel olarak Muharrem oruçlarının ardından dernek merkezinde yapılan aşure etkinliğinin pandemi nedeniyle bu yıl yapılamadığını, bu nedenle derneğin kurulduğu günden bu yana ilk kez dernek dışında bir tabldot firmasına aşure yaptırdıklarını ifade etti. Yalçın, herşeyden önce insanların sağlığını düşünmek zorunda olduklarını kaydederken, gelecek yıla kadar herşeyin düzelmesini umduklarını dile getirdi. Yalçın konuşmasına şöyle devam etti “Bodrum Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz aşure paylaşımımıza katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Bugün başkanımızın da dediği aynı zamanda Dünya Barış Günü, bu aşurenin birlik beraberlik ve ülkemizde barış ve huzura vesile olması temennimizdir.” dedi.