enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Sürdürülebilir Gelecek İçin Uluslararası Platformda Yarışıyorlar

Sürdürülebilir Gelecek İçin Uluslararası Platformda Yarışıyorlar

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından “Nitelikli Eğitim” başlığı altında ve bununla ilişkili amaçlara yönelik proje yarışması düzenleyen “EarthProject” adlı organizasyona katılan Bahçeşehir Koleji Bodrum Kampüsü Anaokulu yerel veya küresel bir sorun olan ‘SU’ problemine eğitim odaklı çözüm fikirlerini sunuyor.

Bodrum Gündem Haber

Bahçeşehir Koleji Bodrum Kampüsü Anaokulu öğretmenlerinden İpek Güler’in hazırladığı İnfinity Bucket (sonsuzluk kovası) adlı proje ile; su kaynaklarının etkin kullanımını ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor. Öncelikle yağmur suyunun depolanması ve kullanımına dikkat çekilen proje, ayrıca, musluklardan akan suyun; tekrar kullanılabilir özelliklere sahip olan (kimyasal vb. atık olmayan) kısmının geri dönüştürülmesi, tekrar kullanılamayacak (deterjan vb. içeriklere sahip) kirli kısmının ise kanalizasyona yönlendirilmesi esasına dayanıyor.

Bahçeşehir Koleji Anaokulu Müdürü Burcu Dilek; daha iyi bir gelecek için öğrencilerin küçük yaşlarda düşünmeye başlamasının önemini vurgulayarak; ‘Sürdürülebilirliği gündemde tutmayı amaçlayan bu yarışma dünya çapında düzenlenmekte ve sosyal medya kullanılarak oylaması yapılacak bir yarışmadır. Projemizi çocuklarımızla birlikte onlara yaşlarına uygun sorumluluklar vererek birlikte tasarladık. Bizden, küresel veya yerel ölçekte bir sorunu çözmemiz bekleniyordu. Biz de küresel bir sorun olan ‘su’ problemini ele aldık. Su’yun bilinçli kullanımı ile ilgili öğrencilerimize farkındalık kazandırmak en öncelikli hedefimiz elbette. Bu gibi organizasyonlar yeni fikirlerin üretilmesi adına beyin fırtınasına yol açtığı için çok kıymet veriyoruz. Yarışma şartnamesine göre; en çok oylanan 100 proje, her biri T4 Dünya Eğitim Haftası genel kurulunda belirlenecek olan ilk üç başvuruya karar verecek olan Jüri tarafından incelenecektir. Projemizi desteklemek isteyenler https://www.earthproject.org/challenge/ipekguler linki üzerinden beğen tuşuna basıp destek olabilirler. Bu desteğin her şeyden önce, projenin duyurulması ve sürdürülebilir geleceğin mümkün olduğu algısını desteklemek demek olacağını vurgulamak isterim ve destekleyen herkese şimdiden teşekkür ederim.’ dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.