enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bahanesi Kabahatinden Beter

Bahanesi Kabahatinden Beter

Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nde, kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık arazide çok sayıda ağaç kesildi. Henüz daha genç ağaç vasfında olan ağaçların kesilme işlemine yerel yetkililer “Yerine ıslah edilmiş çabuk büyüyen yeni ağaçlar dikmek için kesim yapıldı” demesi şaşkınlık yarattı. Genç ağaçları kesip yerine yenisini dikeceğiz dediler.

Bodrum Gündem Haber

Kesilen ağaçlar hakkında ise birçok iddia gündeme geldi. Bölge halkı “kesim yapılan alana güneş enerji santrali kurulacağı, bunun için orman arazisine yol açıldığını öne sürerken, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “buraya bir imar işlemi yapılacağından kuşkulanıyoruz” dedi.

Seydikemer İlçesi’nde bulunan Çaltözü ve Alaçat kırsal mahalleleri sınırında bulunan ormanlık arazide yapılan kesimi yerinde tespit eden CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, mahalle halkıyla birlikte arazide inceleme yaptı. CHP’li Alban, genç ağaç diye tabir edilen boyları 10-15 metreyi bulan ağaçların tamamının kökünden söküldüğünü,  yaklaşık 2 bin hektarlık alanda birçok kızılçam ağacının kesildiğini belirtti.

Bu Nasıl Bir Çelişki?

Kızılçam Ağaçlarını Kızılçam Ağacı Dikmek İçin Kestiler

Yetişmiş ağaçların kesilme nedeni hakkında yerel yetkililer ile görüşme yaptığını kaydeden Alban, kendisine verilen bilginin büyük bir çelişki yarattığını ifade etti. Alban, “Yaptığımız görüşmede tarafımıza verilen bilgi sonrasında tam bir çelişki ortaya çıktı. Bana, ‘Bu ağaçları ıslah edilmiş yeni türleri dikmek için kestiklerini’ söylediler. Bu nasıl bir mantık anlayamadık. Boyları 10 metreyi aşan ve genç olarak nitelendirilen bir ağacı ne diye sökersin? Kesim yapılan alan zaten yetişmiş ve genç ağaçlardan oluşuyor. Kızılçam ağacı dikmek için kızılçam ağaçlarını kökünden sökmüşler. Burayı kesmenin amacı bana göre farklı. Kesim yapılan yerlerin içine ulaşım yollarının açılması buraya bir imar planı yapıldığı izlenimini veriyor. Konuyu takip edeceğim” dedi.

Sökülüp götürülen ağaçların akıbetinin ve nerede depolandığının belli olmadığı işlemle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi veren Alban, şu sorulara yanıt istedi;

1-) Henüz 10 ila 15 yaş arasında bulunan ve yetişmiş genç ağaç olarak nitelendirilen bu kızılçam ağaçları hangi amaçla kesilmiştir?

2-) Adı geçen mahallelerin bulunduğu arazide ne kadarlık bir alanda ağaç kesimi yapılmış, kaç adet ağaç kesilmiştir?

3-) Boş arazilerin yeni dikim yeri olarak belirlenip ağaçlandırılması beklenirken, hali hazırda yetişmiş ağaçları kesip, yerine fidan dikip büyümesini beklemek, yapılan işlem açısından bir çelişki değil midir?

4-) Kesildiği belirlenen ağaçlar nerede depolanmıştır?

5-) Bölgede halen kesim için işaretlenmiş birçok ağaç bulunmaktadır. Kesim işlemi devam edecek midir?

6-) Kesim işleminin yapıldığı ormanlık alanın içine ulaşım yollarının açılmasının anlamı nedir? Buraya bir imar işlemi yapılacak mıdır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.