enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

MUÇEV’E İhalesiz Proje Verildi ÇED Raporu İstenmedi

MUÇEV’E İhalesiz Proje Verildi ÇED Raporu İstenmedi

Adı daha önce Muğla başta olmak üzere kıyıların işletmesini ihalesiz almasıyla gündeme gelen MUÇEV adlı şirkete Cumhurbaşkanı Yazlık Sarayı’nın hemen yanındaki koya “Yat Yanaşma Yeri Yapımı Projesi” verildi.  Ayrıca Muğla Valiliği proje için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı aldı.

Bodrum Gündem Haber

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği’nin ortaklığıyla kurulan MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi, Marmaris’te “Yat Yanaşma Yeri Projesi” ile Fethiye’de “Tekne Bağlama İskelesi Projesi” gerçekleştirecek. Projenin ihalesiz olarak verildiği MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’nin iki ayrı projesi için Muğla Valiliği tarafından ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı verildi. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “MUÇEV anayasaya aykırı olarak işlem yapmaktadır. Bu şirket kapatılmalıdır. Muğla’nın kıyıları karış karış ranta kurban ediliyor” dedi.

İhalesiz ve ÇED’siz MUÇEV’e verilen Marmaris’teki yat yanaşma projesinin yapılmak istendiği Karacasöğüt Mahallesi’ne giden CHP’li Alban, partililer ve vatandaşlarla birlikte açıklama yaptı. Alban, MUÇEV’in kıyı ve koyları işgal etmeye devam ettiğini belirterek, “Şu anda bulunduğumuz yerde, 400 metrekare alanda bir iskele var. Burayı genişletmek için daha önce bir proje yapılmış fakat iptal edilmiş. Şimdi ise MUÇEV’e verilen projeyle burası 40 bin 893 metrekareye çıkarılıyor. Yani 100 kat burası büyütülüyor. Koy tamamen halkın kullanımına kapatılıyor” dedi.

Daha önce burası için istenen ÇED raporunun bu projede kaldırıldığını ve bu işlemi yapanların suç işlediğini vurgulayan Alban, gerekli olan hukuki mücadeleyi başlatacağını ve suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Koylar İşgal Ediliyor

MUÇEV’in Marmaris’e toplam 42 bin 893 metrekarelik alana yapmayı planladığı ‘yat yanaşma yeri kapasite artırımı projesi’ Muğla Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Proje gerçeklemesi halinde 187 yatın bağlanabileceği bu iskele için 8 milyon 445 bin TL harcanacak.

Daha önce başta Muğla olmak üzere birçok şehirdeki kıyıların işletme hakkının ihalesiz şekilde verilmesiyle gündeme gelen MUÇEV’e, şimdi de yat yanaşma ve teknem bağlama iskelesi projesi ihalesiz olarak verildi. Tüm tepkilere rağmen çalışmalarını sürdüren MUÇEV’in yönetim kurulunda AKP’ye yakın birçok isim ve bürokrat bulunuyor.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.