enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladığı Hedeflere 2021 Bütçesiyle Ulaşamaz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladığı Hedeflere 2021 Bütçesiyle Ulaşamaz

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığına 2021 yılı bütçesinden ayrılan payın, “hayal kırıklığı yarattığını” öne sürerek “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladığı Hedeflere 2021 Bütçesiyle Ulaşamaz…” dedi.

Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya düzenlediği basın toplantısında Milli Eğitim Bakanlığı 2021 Bütçesi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. “İzmir’de meydana gelen depremde 114 canımızı kaybettik, çok sayıda da yaralımız var. Acımız çok büyük. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın değerli ailelerine ve tüm sevenlerine başsağlığı, yarlılarımıza da acil şifalar dilerim…” diyerek başladığı açıklamasına şu şekilde devam etti; “Bir kez daha öldürenin deprem değil, tedbirsizlik olduğunu gördük. Yarın deprem olacakmış gibi tedbirlerin alınması gerektiğini artık tüm yetkililerin görmesi ve tedbir alması, ivedilikle de Türkiye genelinde tüm okulların depreme dayanıklılık kontrolünün yapılması gerekir…”

2021 Eğitim Bütçesi Hayal Kırıklığı Yarattı…

“Covid-19 pandemisi etkisini artırarak devam ederken, eğitime ayrılan bütçe hayal kırıklığı yaratmıştır…” şeklinde konuşan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya; “2020 yılında Covid-19 pandemisi yokken Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 125 milyar 396 milyon, eğitim yatırımlarına ayrılan pay ise yüzde 4,65 idi. Bu bütçenin normal koşullarda dahi yetersiz kaldığını gördük.

Covid-19 pandemisi koşullarında hazırlanan 2021 yılı Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi ise 146 milyar 920 milyon olarak öngörülmüş. Yatırımlara ayrılan pay ise 7,69 olmuş. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde sadece 21 milyar 524 milyonluk bir artış söz konusu.

Covid-19 pandemisi koşullarında Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini değerlendirdiğimizde, bir artışın söz konusu olmadığını, aksine pandemi koşulları nedeniyle geçen yıla göre daha da aşağıda kaldığını söyleyebiliriz. Çünkü pandemi koşullarında yüz yüze eğitime geçmek için derslik ve öğretmen açığının kapatılması birinci koşuldur. Uzaktan eğitim yapabilmek için de bilgisayar/tablet televizyon, internet ihtiyacının karşılanması gerekir…” dedi.

Milli Eğitim Bakanı 2021 Bütçesiyle Açıkladığı Hedeflere Ulaşamaz…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2021 bütçe görüşmelerinde hedef olarak;

 • Tekli eğitime geçileceğini,
 • Eğitimde fırsat eşitliği sağlanacağını,
 • Öğretmenlerin sorunlarının çözüleceğini,
 • Köy okullarının açılacağını,
 • EBA alt yapısının iyileştirileceğini,
 • Öğrencilere 500 bin tablet dağıtılacağını,

açıkladığını anımsatan Kaya açıklamasına şu sözlerle devam etti; “Ancak bu bütçeyle bu hedeflerin gerçekleşemeyeceğini kendisi de çok iyi biliyor.

Buradan AKP ve MHP Milletvekillerine sesleniyorum, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2021 yılı bütçesinde açıkladığı hedefleri gerçekleştirmesi için gelin hep birlikte buna uygun bir bütçe verelim.

Aksi halde, 2021 Milli Eğitim Bakanlığı bütçesiyle ne öğretmen açığı kapatılabilir, ne derslik ihtiyacı giderilebilir, ne öğrencilerin, bilgisayar, tablet ve internet bağlantısı karşılanabilir, ne de Milli Eğitim Banının açıkladığı hedeflere ulaşılabilir…” 

2021 Bütçesiyle Öğretmen Açığı Kapatılamaz…

Milli Eğitim Bakanlığının 2021 yılı bütçesi ile ilgili olarak arka arkaya eleştirilerini sıralayan Kaya, “2021 Bütçesiyle Öğretmen Açığı Kapatılamaz…” uyarısında da bulundu.

Kaya ;

 • 20 bin köy okulu açıldığında bile, her okula en az 2 öğrenmen, toplamda ise 40 bin öğretmen ataması yapılamaz.
 • Her okula pandemi koşullarını takip edecek en az bir öğretmen, toplamda 54 bin 715 öğretmen atanması yapılamaz.
 • Uzaktan eğitimin sağlıklı yapılaması için her okula bir teknoloji öğretmeni, toplamda en az 54 bin 715 öğretmen atanması yapılamaz.
 • 4+4+4 eğitim siteminden kaynaklı ortaöğretime başlayan fazladan 600 bin öğrenciyi için 100 bin öğretmen ataması yapılamaz.

Bu bütçeyle ne bizim tespit ettiğimiz 250 bin öğretmen açığı kapatılabilir, ne 2019 Sayıştay Raporuna göre 138.393 öğretmen ihtiyacı karşılanabilir…” dedi.

20121 Bütçesiyle Derslik İhtiyacı Karşılanamaz…

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya eleştiri ve uyarılarına şu şekilde devam etti; “Devlet okullarındaki dersliklerdeki ortalama öğrenci sayısı 26’dır. Bu sayı Bilim Kurulunun pandemi sürecinde yüz yüze eğitim için açıkladığı 15 öğrenci ortalamasının çok üstündedir. Her derslikte 15 öğrenci olması için 424 bin 659 dersliğe daha ihtiyaç vardır. Pandemi sürecinde ikili eğitim yapılacağını varsaydığımızda ise en az 212 bin 329 dersliğe ihtiyaç duyulmaktadır. 2021 Milli Eğitim bütçesiyle derslik ihtiyacının karşılanmasına da imkan yoktur…”

2021 Bütçesi Öğrencilerin Bilgisayar İnternet İhtiyacını Karşılayamaz

“• Eğitimin uzaktan yapılması halinde, internet bağlantısı bulunmayan 3 milyon 621 bin öğrencinin evine internet bağlantısı sağlanamaz.

 • Uzaktan eğitime bilgisayar/tablet ve televizyonu olmadığı için erişemeyen 12 milyon öğrencinin ihtiyacı karşılanamaz…” diyerek açıklamalarını sürdüren Yıldırım Kaya “Üniversiteler bu bütçeyle nasıl bilimsel araştırma yapsın…” dedi.

2020 yılı bütçesinde Yükseköğretim Kurumu ve üniversitelerin bütçelerinin toplamının, 36 milyar 034 milyon 244 bin TL iken; 2021 bütçesinde YÖK ve Üniversitelere 45 milyar 395 milyon 788 bin TL ayrıldığına dikkat çeken CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya açıklamasını şu sözlerle tamamladı; “YÖK ve Üniversiteler, ilave olarak verilen 9 milyar 361 milyon 544 bin TL’yi pandemi koşullarında eğitim-öğretim için mi harcasın yoksa bilimsel araştırmalar mı yapsın? Bu koşullarda üniversitelerimizden ne bekleyebiliriz? Dünyadaki ilk 500 üniversite içine tek bir üniversitemizin girememesinin yanıtı burada gizli değil mi? AKP iktidara geldiği 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde %17,18 idi. AKP eğitim yatırımlarına ayrılan payı iktidara geldiği 2002 yılındaki seviyeye çekerek,  en az 17,18 yapmalıdır. 2021 yılı eğitim bütçesinde bir artış olmazsa eğitimi zor günler bekliyor. Bu bütçeyle eğitimde fırsat eşitliği sağlanamayacak, çocuklarımız sağlıksız koşullarda pandeminin gölgesinde mağdur edilecekler. 2021 bütçesi “Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor” anlayışın eğitime reva gördüğü bütçedir…”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.