enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Ankara’dan Sonra İstanbul’da da 65 Yaş Üstüne Yasak Geldi

Ankara’dan Sonra İstanbul’da da 65 Yaş Üstüne Yasak Geldi

Ankara’dan sonra İstanbul’da da koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlara 10.00-16.00 saatleri arası hariç sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildi.

Bodrum Gündem Haber

Gün içinde Ankara ve İstanbul valiliklerinden yapılan açıklamaya göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına uymak ve maske takmak şartıyla dışarı çıkabileceklerine, bu saatler dışında sokağa çıkmasının kısıtlanmasına karar verildi.

Son dönemlerde yaşanan vaka artışları nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlar için uygulanan kısıtlamanın Ankara ve İstanbul’dan sonra hangi şehirlerde uygulanacağı merak konusu oldu.

65 yaş üstü olup bu yasaklar kapsamı dışında kalacak vatandaşlarla ilgili olarak yapılan açıklamada; “

Kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri v.b. olmak üzere kamu görevlileri,

İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK Hizmet Belgesi, Vergi Kaydı, Şirket Yetki Belgesi, Oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının, muaf tutulmasına.” Karar verildi.

Uymayanlara Para Cezası Var

Kaymakamlarımız ve ilgili Kurumlarımızca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.