enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Özel hastaneler parayla yoğun bakım satıyor, devlet seyrediyor  

Özel hastaneler parayla yoğun bakım satıyor, devlet seyrediyor  
Spread the love

Sol Parti Muğla İl Başkanlığı tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, ülkemiz derin bir ekonomik krizin içerisinde olduğuna dikkat çekilerek, halkın sorunlar yumağıyla ve hayatta kalma mücadelesiyle yalnız başına bırakıldığı vurgulandı.

Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem

Sol Parti Muğla İl Başkanlığı yayınladığı yazılı basın açıklamasında ekonomik krizin derinleştiğini ve halkın sorunlarla başbaşa bırakıldığına dikkat çekiliyor.

“İktidardan topyekün kurtulmak, demokratik, laik bir hukuk düzenini halkla birlikte yeniden kurmak tek çözümdür…”

Sol Parti Muğla İl Başkanlığı yazılı basın açıklamasının başında; “Ülkemiz derin bir ekonomik krizin içerisindedir. Bir yandan ekonomi politikalarında başarısızlık, bir yandan pandemi sürecinin yönetilememesi halkımızı sorunlar yumağıyla, hayatta kalma mücadelesiyle başbaşa bırakmıştır. Ekonomi politikası; ülke kaynaklarını beş müteahhite ve yandaşlara aktarma olan,  demokrasi ve yargı bağımsızlığı olmadığı için, bütün kredibilitesini yitiren iktidar, ayakta kalabilmek için sendikalara, meslek örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına, sokakta, sosyal medyada konuşan herkese saldırarak, çözüm bulmaya çalışmaktadır. İktidar halkın yaşadığı sorunları çözmekten uzaktır.  18 yıldır iktidarda olan siyasi parti, üstelik rejim değişikliği yapılmasına rağmen hala reformdan bahsedebilmektedir. Yaşanılan sorunların aslı astarı olmayan, makyaj uygulamalarla çözülmeyeceği aşikardır. Ekonomi bakanını, Merkez bankasını değiştirmek, ekonominin sorunlarını çözemez. Bu siyasal İslamcı, faşist iktidardan topyekün kurtulmak, demokratik, laik bir hukuk düzenini halkla birlikte yeniden kurmak, halkımızı, ezilenleri, emekçileri, gençleri, kadınları kurucu iradede birleştirmek sorunların çözümüdür…” ifadeleri yer alıyor.

Özel hastaneler parayla yoğun bakım satıyor, devlet seyrediyor.  

Pandemi’nin tüm dünyayı ve ülkemizi sarstığı anımsatılarak devam eden basın açıklamasında şu vurgular dikkat çekti; “Virüs herkese eşit bulaşıyor, diye buradan bir eşitlik çıkarmak mümkün değil. Virüs herkese eşit bulaşmıyor. Yöneticiler, elitler, yandaşlar neredeyse hergün test yaparken, yoksula test yok. Hastane önlerinde kilometrelerce test kuyruğu var.  Aşı üreten bir ülkeden, aşı bulamayan bir ülkeye dönüştük. Maske dağıtmayı beceremeyen iktidar, pandemi mücadelesinde, önlem alıyormuş gibi yapıyor. Önceliği insan değil, inşaat olan bu iktidarı toptan değiştirelim. Pandemi ile gerçekten mücadele edebilmek için; halkın evde kalması için zorunlu işler dışındaki tüm işler acilen durdurulmalı. Emekçilere ücretli izin verilmelidir. Koruyucu sağlık hizmetlerine önem vererek her türlü kaynak aktarılmalıdır. Kamu hastanelerinin İstanbul başta olmak üzere çoğu ilde yoğun bakımları doldu. Özel hastaneler parayla yoğun bakım satıyor, devlet seyrediyor. Tüm özel hastaneler kamu denetimine alınmalı, kamulaştırılmalıdır. Yoğun bakım yatakları ve tedaviler ücretsiz sunulmalıdır. Tüm topluma yaygın test yapılmalı. Sağlık hizmetlerine bütçeden kaynak aktarılarak, sağlık ücretsiz olmalıdır. Yeterli grip aşısı sağlanmalıdır. Tüm hastaneler pandemi hastanesi yapıldı. Korona dışı hastalığı olanlar gidecek hastane bulamayıp, özel hastanelere para döküyor, parası yoksa ölüyor. Her ilde pandemi dışı hastaların ücretsiz yararlanacağı hastaneler ayrılmalıdır. Sağlık çalışanlarının talepleri kabul edilmeli, Kovid meslek hastalığı sayılmalıdır. Sağlığı; meslek odaları, sendikalar, bilimsel kuruluşlar, sağlık emekçileri ve halk demokratik planlama ile birlikte yönetmelidir…”

Krizin nedeni bizatihi İktidardakilerdir…

Sol Parti Muğla İl Başkanlığının basın açıklaması, esnafın da zor durumda kaldığına dikkat çekilerek şu şekilde devam ediyor; “Kapatıyoruz diyerek olmaz. Esnafların nasıl yaşayacağı, kira ödeyeceği, çalışan maaşlarını nasıl ödeyeceği düşünülerek,  kredi değil, hibe desteği sağlanmalıdır. Verin yetkiyi diye kurulan ucube tek adam rejiminin ülkeyi getirdiği yer uçurumdur. Krizin çözümü olamayacakları gibi, bizatihi nedenidir. SOL Parti, halkın kendi kendini yöneteceği bir demokrasinin nüvelerini bugünden yaratacak bir halk demokrasisini kurmak için mücadele edecek. Bu mücadeleye katılın söz de karar da iktidar da halkın olsun…”

SOL’da birleşelim, örgütlenelim, örgütlü gücümüzle değiştirelim…

Depremde, salgında önlem almayan, yeri geldiğinde kader, doğal afet diyen, yeri geldiğinde halkı, ölenleri suçlayan iktidar acilen değişmesi gerektiğini kaydeden Sol Parti Muğla İl Başkanlığı basın açıklamasında “Hukuk reformundan bahsedip, mafya bozuntuların tehditlerinden medet uman, iktidar acilen değişmelidir…” ifadeleri yer aldı.

Basın açıklaması; “Ülkenin tüm kaynaklarını peşkeş çekmek üzerine ekonomi politikasını kuran bu iktidar acilen değişmelidir. Ülkedeki tüm muhalif seslere, madencilere, işçilere, kadınlara, gençlere yoksullara ülkeyi dar eden bu iktidar değişmelidir. Kamu kaynaklarıyla beslenen tarikatlar, kapatılmalıdır.  Siyasal islamın egemenliğine son verilmeli, başta eğitim olmak üzere devlet laiklik temelinde yeniden kurulmalıdır. Halkın din duygularını sömüren Ortaçağ karanlığını yenmek, laik bir ülke kurmak için SOL Partide birleşelim. Geleceği için mücadele eden gençler, ürettiğinin karşılığını almak isteyen köylüler, emeğinin çalınmasına hayır diyen işçiler, özgürlük için sokakları dolduran kadınlar… Tüm emekçiler, yurtsever emekçi milyonlar birleşelim. Umut başka yerde, başka güçlerde değil. Tek umut, halkın örgütlü gücündedir. Örgütlü gücümüzle bu karanlığı, bu kötülüğün iktidarını, bu harami saltanatını yıkalım. Eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin ülkesini kuralım. SOL’da birleşelim, örgütlenelim, örgütlü gücümüzle DEĞİŞTİRELİM…” şeklinde sona erdi.