enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

VAR OLAN KÜLLİYELERİ RESTORE ETMEK VARKEN…

mimarlar beçin kalesini gezdi (1)

Bodrumlu mimarlar Beçin Kalesi’ni ve surlarla çevrili tarihi kenti gezdi. TMMOB Muğla Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Cevat Kalfa “Var olan Külliyeleri restore etmek varken, neden Bodrum’a Külliye yapmak isterler?” dedi.

Bodrum Gündem Haber

Mimarlar Odası Milas Temsilciliği Menteşe Beyliğinin başkenti olan Beçin Ören kentinde düzenlediği teknik geziye, Muğla ve ilçelerinden mimarlar katıldı. Mimarlar Odası Bodrum Şube başkanı Cevat Kalfa’nın yanı sıra mimarlar Güray Karadağlı, Erkut Söylev, İlhan Erkani, Mahmut Yıldırım, Toprak Gürkan ve Bülent Bardak’ın da katıldığı gezide mimari bakışla kent surları ile Beçin kalesi, ören yeri incelendi. 

TAM BİR BEYLİK DÜZENİ VAR…

Bodrumlu mimar Erkut Söylev Beçin Kalesi’ne ilk kez geldiğini ve çok şaşırdığını ifade ederek. “Yıllardır buradan geçerim ve Beçin Kalesini sadece küçük bir kaleden ibaret sanırdım. Çok şaşırdım bu kadar büyük bir yerleşim alanının olduğunu hiç düşünmemiştim. Her taraf surlarla çevrili hamamlar, medreseler, külliyeler, camiler, mesire yerleri burada tam bir beylik düzeni varmış o yıllarda. Gerçekten çok önemli bir tarih yatmakta ve hala buraları gelip görmeyen varsa bence gelip görmeli.” diye konuştu.

mimarlar beçin kalesini gezdi (8)ALIN SİZE KÜLLİYE…

TMMOB Muğla Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Cevat Kalfa ise Beçin’de gezdip gördüğü Külliyelere atıfta bulunarak “Külliyeyi Bodrum’a yapmak istiyorlar, işte size külliyeler gelip buraları kalkındırsınlar. Var olan Külliyeleri restore edip buradaki kültür ve tarihi yerleri turizme açsınlar” dedi.

Gezide Beçin Ören yeri surlarla çevrili kale içi arkeolojik ve mimari gözle gezildi. Kazı ekibi başkanı Davut Oğuz tarafından, Menteşe Beyliğinin başkenti olan Beçin Ören kenti detaylı olarak gezilerek o döneme ait bilgiler aktardı.

29 Ekim Cumartesi günü yapılan etkinlikte, TMMOB Muğla Mimarlar Odası Milas Şube Başkanı Ayşegül Keskin Muğla’nın dört bir yanından gelen mimarları tek tek karşılarken, gezi öncesinde de mimarlara Beçin kalesinde kahvaltı ikram edildi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.