enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Sınavlar iptal edilmeli

Sınavlar iptal edilmeli

 

Eğitim-Sen Muğla “Sınavlar iptal edilmeli, öğrencilerin başarıları notla değerlendirilmemeli…”,

Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem
Eğitim Sen Muğla Şube Başkanlığı tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sürecine ilişkin açıklamalarına yönelik değerlendirme yapıldı. Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran; “Uzaktan eğitimin 22 Ocak 2021 tarihine kadar devam etmesi salgının geldiği aşama dikkate alındığında doğru olmakla birlikte alınan önlemlerin yetersizliği salgınla mücadelede yeterli değildir. Salgın koşullarında sınavların tamamı iptal edilmeli, öğrencilerin başarıları notla değerlendirilmemelidir…” dedi.
Eğitim Sen tarafından paylaşılan metinde şu ifadeler yer alıyor;

“Milli Eğitim Bakanlığı  yaptığı açıklama ile uzaktan eğitimin 22 Ocak 2020 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. Yapılan açıklamada ilkokullarda sınav yapılmayacağı ancak ortaokul ve liselerde öğrencilerin dönem notunun 1 sınav sonucuna göre verileceği ifade edildi.  Ayrıca, açıklamada ikinci dönem ara tatilinin yarıyıl tatili ile birleştirildiği ve bundan dolayı da 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin de 15 Şubat 2021 Pazartesi başlayacağı belirtildi. Okudukları okul ile ikâmetgâh adresi farklı olan öğrencileri ise ikamet adreslerinin bulunduğu yerleşim yerinde, okul türü aynı olmak kaydıyla, bulunan bir okulda sınava girme hakkı verildi. Bu durumla ilgili bazı hususların ifade edilmesi gerekmektedir…”
Yüz Yüze Sınavlar Yeni Sağlık Sorunları Çıkaracak…
Önlemlerin yetersizliği ve sağlık sorunlarının daha da artacağı endişesini yaşadıklarını kaydeden Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Uzaktan eğitimin 22 Ocak 2021 tarihine kadar devam etmesi salgının geldiği aşama dikkate alındığında doğru olmakla birlikte alınan önlemlerin yetersizliği salgınla mücadelede yeterli değildir. Bilim insanlarının önerileri dikkate alınmalı ve acilen 4 haftalık tam bir kapanmaya gidilmelidir. Salgın halen devam ederken öğretmenlerin ve öğrencilerin okullara yüz yüze sınavlar için çağrılması yeni sağlık sorunları yaratacaktır. Salgın koşullarında sınavların tamamı iptal edilmeli, öğrencilerin başarıları notla değerlendirilmemelidir. Uzaktan eğitime erişemeyen öğrenciler başta olmak üzere, salgın koşullarında sınav yapma ısrarı dezavantajlı gruplar açısından çeşitli eşitsizlikler ve mağduriyetler yaratacaktır. Önceliğimiz salgın koşullarında sınav yapmak değil öğrencilerin salgınla baş etmesine katkı sunmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek ve geleceğe dair umutlarının sönmesini engellemek olmalıdır…”
Aşıların Tam Ve Geçerli Denetimler Sonrası Kullanılması Gerekiyor…

MEB ve Sağlık Bakanlığının önünde tüm hazırlıkları yapmak ve gerekli önlemleri almak için yeterince zaman olduğuna dikkat çeken Birdal Savran açıklamasını şu şekilde tamamladı; “Öğrencilerin kendi okullarında değil de ikamet ettikleri yerleşim yerlerinde bulunan bir okulda sınava girmeleri çeşitli sorunlar yaratacaktır. Okullar arasındaki farklar ve zümrelerin öğretim programları üzerinde kullandıkları inisiyatif dikkate alındığında, bu kararın çeşitli mağduriyetler oluşturacağı açıktır. Bu nedenle bu dönemde sınav yapma ısrarından vazgeçmek gerekecektir. Resmi Gazetede  bugün Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğinde yapılan  değişiklik yayınlandı. Bu değişiklikle “…etkililik, güvenlilik ve kalite ile ilgili kapsamlı verilerin henüz sağlanamadığı aşılar için bu veriler sağlanıncaya kadar Kurum tarafından AKO (acil kullanım onayı) verilebilir.” İbaresi yönetmeliğe eklendi. Öğretmenlerin de aşılanacak öncelikli gruplar arasında olduğu dikkate alındığında burada bir açıklamaya ihtiyaç olduğu açıktır. Aşıların tam ve geçerli denetimlerden sonra kullanılması gerekmektedir. MEB ve Sağlık Bakanlığının önünde tüm hazırlıkları yapmak ve gerekli önlemleri almak için yeterince zaman vardır. Vakit geçirmeden gerekli tüm hazırlıklar yapılmalı, aşı ile ilgili kamuoyuna yeterli ve tatmin edici bilgi verilmelidir. Dün olduğu gibi bugün de öğrencilerimizin, eğitim ve bilim emekçilerin hakları ve sağlıkları için mücadelemiz aralıksız sürecektir….”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.