Bodrum Gündem

“Bodrum Millet İttifakı” erken seçim için harekete geçti

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı, Demokrat Parti Bodrum İlçe Başkanlığı, Demokrasi ve Atılım Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı, Gelecek Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı, İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanlığı bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasında esnafın ekonomik kriz nedeni ile batma noktasına geldiğine dikkat çekilirken, basın açıklamasını 5 partinin ilçe başkanları bölüm bölüm birlikte okudu…

Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem

Bodrum Millet İttifakını oluşturan partilerin ilçe başkanları Bodrum Belediye Meydanı Atatürk Anıtı önünde bir araya gelerek ekonomik kriz ve esnafın durumu ile ilgili bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasını bölüm bölüm sıra ile okuyan ilçe başkanları, bu birlikteliğin seçime kadar değil, seçimden sonra da sürdürüleceğini söylediler.

Güç zehirlenmesi yaşayanlar mevcut gücü kaybetme korkusu yaşıyor…

Millet ittifakının birlikte hazırladıkları basın açıklamasının ilk bölümü Gelecek Partisi İlçe Başkanı Albuz Altıok tarafından okundu. Albuz Altıok’un okuduğu bölümde şu ifadeler yer aldı; Açıklamamıza başlamadan önce ülkemizin siyaseten içinde bulunduğu duruma dikkat çekmek ve şiddeti çözüm yolu olarak görenlere bir mesaj vermek adına Ankara’da aynı gün içerisinde Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Selçuk Özdağ ve gazeteci Sayın Orhan Uğurluoğlu ile Avukat Sayın Afşin Hatipoğlu’na, organize suç örgütü tarafından gerçekleştirilen silahlı ve sopalı saldırıları İYİ Parti, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe başkanları olarak lanetliyoruz. Bu ülkenin siyasetçisini, gazetecisini terörist diyerek suçlamak, bizden değil diyerek ayrıştırmak kabul edilebilir bir tutum değildir. Güç zehirlenmesinden alınan cesaretle İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in evinin önünde yapılan sözlü saldırı ardından şehit cenazesinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi ile devam etmiş ve günümüzde Sayın Özdağ’ın ölümün eşiğine kadar geldiği büyük ve organize saldırılara everilmiştir. Bu durum güç zehirlenmesi yaşayanların mevcut gücü kaybetme korkusunun bir sonucudur ve artık tahammül edilemez bir boyuta ulaşmıştır…”

Her şeyi yapıyorsunuz da esnafımızın sesine kulak vermiyorsunuz…

Bodrum Millet İttifakı tarafından hazırlanan metnin ikinci bölümünü de Deva Partisi Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Billorer okudu. Deva Partisi Bodrum İlçe Başkanı Billorer’in okuduğu bölümde, ülkemizin içinde bulunduğu bu çıkmazda yükün büyük bir kısmı esnafın ve işletmecinin sırtına yüklenmiş olduğuna, çalışanının maaşını vermeyi bırakın, kendi evine ekmek götüremez hale getirildiği vurgulanarak şu ifadelere yer verilmiş; “Hükümetin ve küçük ortağının üzerine yapışmış zehir dolu siyaset dili ve başarısız politikaları sadece sosyal yaşantıda değil, ekonomide de ülkemizin bir bataklığa sürüklenmesine neden olmaktadır. 2018 yılından bu yana etkisini artarak devam ettiren ekonomik kriz, tek adam sisteminin sorgulanmaz ve denetlenmez yapısının bir sonucu olarak engellenemez hale gelmiştir. Salgının da ülkemizde etkisini göstermesiyle beraber başlangıçta uygulanan yetersiz tedbirler sonucunda Kasım ve Aralık aylarında vaka sayısı 30 bin gibi inanılmaz rakamlara ulaşmıştır ki bunun öncesinde gizlenen sayıları net olarak bilemiyoruz.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu çıkmazda yükün büyük bir kısmı esnafın ve işletmecinin sırtına yüklenmiş olup; bırakın çalışanının maaşını vermeyi, kendi evine ekmek götüremez hale getirilmişlerdir. Büyükşehirlerdeki esnafın halini ise ne siz sorun ne biz söyleyelim.  Bugün sokağa çıktığımızda bir esnafa selam verip halini hatırını sorduğumuzda en küçük bir memnuniyet duyamıyoruz, duymayı da beklemiyoruz. Zira esnafa, işletmeciye verilen devlet desteğine karşılık omuzlarına yüklenen yük ağır geliyor. Bir yıl önce Şubat, Mart aylarında esnafa sözde destek amaçlı verilen geri ödemeli ve “faizli” kredilerin ödemesi geldi ve esnaf ödeyemeyince ertelendi. Aynı esnaf 6 ay sonra yine ödeyemeyecek. Tunus’a karşılıksız milyonlarca lira değerinde yardım yapıyorsunuz da kendi esnafınızın on bin lira borcunu silemiyor musunuz? Ziraat Bankası üzerinden nereye gittiği belli olmayan, bakınız milyar olarak bu kısmı vurgulamak istiyorum, bir milyar dolardan fazla parayı bir anda ülkenin en büyük ve en köklü bankası üzerinden çarçur edebiliyorsunuz. Her şeyi yapıyorsunuz da esnafımızın sesine kulak vermiyorsunuz…”

HES Kodu uygulamasıyla işyerlerinin açılmasına izin verilmelidir…

Daha sonra İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber basın açıklamasında kendine ayrılan bölümünü okudu. İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Kanber, öncelikle; esnafın, işletmecinin ve turizmcinin kredi borçlarının en azından faizleri silinmesi, faizle verilen krediler, hibe olarak yeniden yapılandırılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi; “Burada, karşınızda İYİ Parti, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe başkanları olarak bulunuyoruz.  Esnafımızın sesini duyurmak adına, onların sorunlarına çözüm bulmak adına atılması gereken adımları güçlü bir şekilde dile getirmek istiyoruz.

Öncelikle; esnafın, işletmecinin ve turizmcinin kredi borçlarının en azından faizleri silinmelidir. Faizle verilen krediler, hibe olarak yeniden yapılandırılmalıdır.

Yardım adı altında 3 aylığına verileceği dile getirilen bin lira nakdi ve 500 lira kira yardımı olarak sınıflandırılan destek 12 aya uzatılmalı ve miktar en azından asgari ücret miktarına çıkarılmalıdır. Bin lira esnafın sorunlarına bir çare olamaz. Bu bin lira, eğer o da işletme küçükse, mekânın vergisine, faturasına gidecek devletin bir cebinden verip diğer cebine gireceği bir paradır.

Esnafımızın, işletmecimizin ve çalışanlarının çocuklarının eğitimde ihtiyaç duyduğu internet ve tablet, bilgisayar gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanmalıdır. Kullanılabilir bir internet ücretinin aylık 70, 80 lira gibi bir fiyattan başladığı ülkemizde, zor durumdaki esnafımız için bu küçük de olsa manevi olarak rahatlamasını sağlayacak bir adımdır.

Daha sıralayabileceğimiz birçok adım mevcuttur. Şayet hükümet bu ve benzeri şekilde esnafın, işletmecinin omuzlarına bindirdiği yükü hafifletemiyorsa o zaman AVM’lerde olduğu gibi, HES Kodu uygulamasıyla işyerlerinin açılmasına izin verilmelidir…”

Farklılıklarımızı bir avantaj olarak görmekteyiz…

Beş partiden oluşan Bodrum Millet İttifakının birlikte hazırladığı basın açıklamasının son bölümünü ise CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan okudu. Esnafımızın, vatandaşımızın derdinin farkındayız ve çözümleri için sesimizi yükseltmeye devam edeceklerini kaydeden CHP Bodrum İlçe Başkanı Karahan; “Ülkemizin aydınlık yarınlarının temini için birlik içerisinde planlı bir çalışma yürütmek mecburidir. Güzel ilçemizin siyasi parti temsilcileri olarak farklılıklarımızı bir avantaj olarak görerek ortak paydamız olan konularda anlayış ve istekle mücadele etmekte, çaba göstermekteyiz. Esnafımızın, vatandaşımızın derdinin farkındayız ve çözümleri için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Hükümet ve küçük ortağının da bu yükselen sese bir an önce kulak vermeli, esnafına, ülkesine, milletine karşı sorumluluğunu yerine getirmeli ve en zor gününde sahip çıkmalıdır…” cümleleri ile Bodrum Millet İttifakı tarafından hazırlanan basın metnin sunumunu tamamladı.

Bu birliktelik seçim ve seçimden sonra da devam edecek…

Daha sonra Bodrum Gündem olarak; “Bu gün Bodrum siyasetinde önemli bir gün yaşanıyor. Bu beş partinin birlikteliği bundan sonra da sürecek mi?” şeklindeki sorumuza CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, diğer ilçe başkanlarından izin alarak yanıt verdi. Karahan şöyle konuştu; “Ülkemizde demokrasiyi getirene, hukukun üstünlüğünü sağlayana kadar bu beş parti bir arada olacak. Hayata farklı pencerelerden bakabiliriz ama ortak noktamız, güçlendirilmiş parlamenter sistem kurulana kadar beraber olacağız. Daha sonrasında da birlikte olabiliriz ancak birinci hedefimiz yapılacak ilk seçimlerde 50+1’i almaktır. Sonrasında da bu beş partinin bir arada olmaya devam edeceğini diliyoruz…”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.