enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Pandemi üreticiye hareket getirdi

Pandemi üreticiye hareket getirdi

Pandemi döneminde gerek Muğla dışındaki Büyükşehirlerden gerekse il merkezlerinden köylere yoğun göç yaşandığı ve bunun sonucunda tarım faaliyetlerinde bir artış olduğu belirtildi.

Bodrum Gündem Haber

Tarım ve Orman Muğla İl Müdürü Barış Saylak; “Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 13 ilçede toplam 850 personelimiz ile pandemiye rağmen bütün önlemlerimizi alarak tarımsal üretimde bütün çiftçimizin ve üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, pandemi sürecinde köylere yoğun bir şekilde dönüşün olmasıyla birlikte çiftçilerin istekleri doğrultusunda İl Müdürlüğü olarak çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini yatırımlarına hız verildiğini söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Saylak; “Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması süresince 13 ilçede bünyemizde çalışan Ziraat Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri, Gıda Mühendisleri ve Veteriner Hekimlerimizle birlikte işletme ziyaretleri, denetimler ve eğitimler gerçekleştirdik. Ekiplerimiz Köyceğiz İlçesinde gerçekleşen hayvan hareketleri kapsamında yol denetimleri yaptı. Ayrıca Yeşilköy Mahallesinde hayvan hastalıkları güncelleme çalışmaları ve buzağı desteklemeleri hakkında bilgilendirme çalışması yürüttü. Ortaca İlçesinde de Tarımsal faaliyetler Covid 19 Pandemisine rağmen aralıksız olarak 7/24 devam etti. İlçe Teknik ve Sağlık personellerimizce, hafta içi ve hafta sonu demeden sokağa çıkma kısıtlamasına takılmadan bağında, bahçesinde, ahırında çalışmalarını sürdürmekte olan üreticilerimizi, İlçe Müdürü Okan Bilgiç ve beraberindeki ekiple ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi. Ortaca İlçesinde paketlenip Ülkemiz geneline, komşu ve Avrupa ülkelerine ihracat yapan paketleme tesisleri ziyaret edildi. Sırbistan’a ihraç edilecek olan limon ürünlerinin karantina kontrolleri yapılarak, temiz bulunan ürünlere Bitki Sağlık Sertifikası düzenlendi” dedi.

13 ilçede Ziraat Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri, Gıda Mühendisleri ve Veteriner Hekimlerle üreticinin yanında olan Muğla Tarım Orman İl Müdürü Saylak Yatağan İlçesi Katrancı mahallesinde bulunan Çam fıstığı kırma tesisini de ziyaret etti. Bağyaka ve Çukuröz Mahallelerinde yapılan yaban domuzu mücadele amaçlı sürek avına katılan avcılarımıza eşlik edilerek güvenlik amaçlı gerekli uyarılarda bulunan İl Müdürü Saylak; “Bölgedeki üreticilerin emeklerinin zayi olmaması, ürün kayıplarının azaltılması, artan domuz popülasyonunun ve zararın en az seviyeye düşürülmesi amacıyla düzenlenen yaban domuzu sürek avı ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Üreticilerimizin emeklerinin en yakın koruyucusu olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kavaklıdere, Milas ve Menteşe’de de üreticinin yanında olduklarını belirten İl Müdürü Saylak; “sokağa çıkma kısıtlamasında da üreticilerimizi yalnız bırakmıyoruz. Kavaklıdere İlçesinde Kurucuova Mahallesinde üretici Yüksel Ön’e ait ceviz bahçesi ziyareti ve Yeşilköy mahallesinde üretici Ahmet Ali Şahin’e ait işletme ziyareti gerçekleştirildi. Ahmet Ali Şahin’e bir torba silajlık mısır tohumu, silaj yapımında kullanacağı bir torba silaj katkı maddesi ile silaj üstü malzemesi verildi. Milas İlçesi Savran Mahallesinde zeytincilik üzerine budama gübreleme eğitimi verdik. Ayrıca çilek bahçelerinde durum değerlendirme ve incelemeler yaptık. Menteşe İlçesinde hayvan hastalıkları ve desteklemeler hakkında bilgilendirme çalışması yürütüldü, ayrıca arıcılarımızın yanına gidilerek arı hastalıkları, kovan yönetimi ve arı konaklama noktaları konusunda bilgilendirme yapılarak sorunları ve bu sorunların çözüm arayışı için çalışmalarda bulunuldu. Marmaris ve Ula İlçelerinde su ürünleri denetimleri gerçekleştirdik” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.