Bodrum Gündem

Alternatif turizm trendleri, 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nda

Alternatif turizm trendleri, 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nda

14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı, Türkiye’de turizm sektörünün ilk sanal fuarı olarak kapılarını açmaya hazırlanıyor. 25-27 Şubat 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan fuar, bu yıl ilk kez Türkiye ve dünya turizm profesyonellerini sanal platformunda ağırlayacak.
Bodrum Gündem Haber
25-27 Şubat tarihlerinde düzenlenecek 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı; sürdürülebilirlik, ekoturizm ve alternatif turizm konularını derinlemesine ele alacak. Gerçekleşecek webinarlarda turizm sektörüne ışık tutan konuşmaları ile pek çok uzman ve akademisyen konuşmacı olacak. Fuar kapsamında gerçekleşecek online söyleşileri takip eden izleyiciler, konuya dair merak ettiklerini sorabilecek. Bu sayede konuşmacılar ile izleyiciler birebir diyalog halinde olacak.
Alternatif turizm fuarda konuşulacak
Fuar kapsamında, 25 Şubat Perşembe günü, 15.30-16.30 saatleri arasında “Dizi ve Filmlerin Destinasyonlara Katkısı” konulu online söyleşinin moderatörlüğü, TÜRSAB Incoming İhtisas Başkanı Aylin Özsavaş tarafından yapılacak. Söyleşide konuşmacı olarak ünlü tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmen Berke Üzrek ve LookBook Holiday Kurucusu Murat Mallı yer alacak. 27 Şubat Cumartesi günü, 14.00-15.00 saatleri arasında “Biz Evde Yokuz İle Alternatif Destinasyonlar” söyleşisi düzenlenecek. Her sene birçok okuyucunun faydalandığı Biz Evde Yokuz adlı web sitesi gezi rehberi kurucu ve yayıncıları Bilgehan Çelik ve Duygu Şar, konuşmacı olacak. Turizmin yeni trendi olan “Kamp ve Karavan Turizminin Bugünü ve Yarını” konulu söyleşi ise, 27 Şubat Cumartesi günü 15.15-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek. TÜRSAB Karayolu Turizmi İhtisas Başkanı Kerem Serkan Çoban moderatörlüğünde gerçekleşecek olan online söyleşiye konuşmacı olarak Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu (UKKF) Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ ve UKKF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Baykal katılacak. Aynı gün, 16.30-17.30 saatleri arasında “Ekoturizm ve Türkiye’nin Doğa Sporları Potansiyeli” söyleşisinde milli sporcu, profesyonel dağcı, yazar ve fotoğrafçı olan mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış, motor sporları, yelken ve bisiklet sporları yapan kurtarma çalışmaları ile adı bütünleşen Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Kurucu üyesi Nasuh Mahruki olacak.
İzmir’in doğayla uyumlu kent hedefi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in öncülüğünde İzmir’in yeni turizm hedeflerinde; yalnızca farklı görüş ve düşüncelerdeki insanların uyum içinde yaşadığı bir kent iklimini değil; aynı zamanda insanların diğer canlılarla, havayla, suyla, iklimle barışık bir hayat sürdüğü bir yaşam tarzı var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i marka kent yapma vizyonu ile bu hedefin tüm Türkiye’ye ilham vermesi de amaçlanıyor. İzmir turizm stratejisi “dünya uygarlıklarına yön veren pek çok kavram, düşünce ve yaklaşımın İzmir’den dünyaya taşınması” fikrinden hareket ediyor. Ana eksenini ise, şehrin Akdeniz çanağı ve dünyadaki diğer şehirlerden pozitif ayrışmasını sağlayacak tarih, kültür ve arkeoloji turizmi oluşturuyor. Gastronomi, deniz, doğa ve kırsal turizm, kıyı turizmi, inanç, etkinlik, kongre ve fuar turizmi öne çıkan diğer turizm türleri arasında yer alıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde oluşturulan doğa ile uyumlu yaşam ve sürdürülebilir turizm perspektifi, turizm sektörüne büyük bir ivme kazandırdı. Fuar, İZFAŞ’ın sanal platformu olan “Dijital İzmir Fair’de” gerçekleştirilecek. 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı, 25-27 Şubat 2021 tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği, İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık A.Ş.’nin iş birliği ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde; İzmir Ticaret Odası, TÜROFED ve İzmir Vakfı desteği ile düzenleniyor.
Alternatif rotaları tanıtmak için eşsiz bir fırsat
TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, turizmin pandemiyle kabuk değiştirdiğine dikkat çekiyor. İnsanların salgın sonrası butik tatillere yöneldiğini belirten Firuz Bağlıkaya, 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nın Türkiye’nin alternatif rotalarını tanıtmak için eşsiz bir fırsat olduğunu belirtiyor.  Dünyadaki fuarların ard arda ertelenip iptal edildiğini belirten Bağlıkaya Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nın sanal olarak yapılmasının ülkemiz turizmi için büyük önemi olduğunu belirtti. Bağlıkaya; salgın sürecinde insanların doğaya dönüşü ile ekoturizm, alternatif turizm, kamp ve karavan turizmine ilgisinin arttığını ifade ediyor. Bağlıkaya “fuarda alternatif turizm rotalarının gündeme taşınması çok önemli, ülkemiz bu konuda eşsiz güzelliklere sahip” dedi.
Alternatif turizm seçenekleri yükselişe geçti
Pandemi sürecinde tatil trendleri de değişim gösterdi. Yeni tatil tercihlerinde doğaya kaçış, kalabalıktan uzaklaşma ve sosyal mesafe belirleyici oldu. Pandemi nedeniyle tüm dünyada bir yıldır binalara hapsolan insanlar alternatif tatil seçeneklerinin izini sürerek, doğayla buluşmak için gün sayıyor. Bu süreçte, içinde doğa, macera, kamp, karavan, bisiklet, trekking olan rotalara ilgi arttı. Türkiye gibi doğa, tarih, deniz açısından her türlü zenginliğe sahip ülkelerin turizmi sürdürülebilir kılması için alternatif turizm büyük önem taşıyor. Avrupa ülkelerinin elde ettiği turizm gelirinde önemli bir paya sahip olan alternatif turizm trendi salgın sürecinde tüm dünyada yükselişe geçti. Görünen o ki önümüzdeki günlerde turizm pastasından alternatif turizm daha büyük bir pay alacak. 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nda doğanın ana unsur kabul edildiği alternatif turizm seçenekleri fuar katılımcılarıyla buluşturulacak.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.