enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Yerel medya raporunu milletvekillerine ulaştırdık

Yerel medya raporunu milletvekillerine ulaştırdık

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Akbulut, federasyon olarak sektörün içinde bulunduğu sorun ve çözüm önerilerine yönelik hazırladıkları Yerel Medya Raporu’nu Muğla milletvekillerine ulaştırdıklarını ifade etti.  Akbulut ayrıca, basın mensuplarının öncelikli olarak aşılanması gerektiğine de vurgu yaparak, konuya ilişkin bu taleplerini Muğla Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne de ileteceklerini dile getirdi.

Bodrum Gündem Haber

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin de mensubu olduğu Türkiye Gazeteciler Federasyonu, sektörün yaşadığı zorlukların ve çözüm önerilerinin ele alındığı bir Yerel Medya Raporu hazırladı.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Akbulut, federasyon olarak hazırladıkları raporu, cemiyet başkanları olarak, illerin milletvekillerine ulaştırdıklarını söyledi.

Söz konusu raporu, Muğla ilinin 7 milletvekiline sunduğunu belirten Başkan Akbulut, Muğla milletvekillerinin konuyu gündeme getireceklerini dile getirdiklerini ifade ederek, kendilerine duyarlı yaklaşımlarından dolayı teşekkür etti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından hazırlanan Yerel Medya Raporu, “Aşılamada gazetecilere öncelik tanınması, basına destek paketi sağlanması, SGK primlerinin indirilmesi, BİK komisyon oranının düşürülmesi, gazete sahipleri ile işsiz gazetecilerin desteklenmesi, yıpranma payı hakkının geri verilmesi, uydu bedellerinin düşürülmesi, internet yasasının hayata geçirilmesi, yapılandırma ve borcu yoktur konusu, meclis kararlarının resmi ilana dahil edilmesi, alım-satım ihalelerinin BİK kapsamına alınması, gazeteler ve aboneliklerin desteklenmesi ve icra ilanlarına zorunluluk getirilmesigibi konu başlıklarından oluşuyor.

“Basın mensupları öncelikli aşılanmalıdır”

Öte yandan basın mensuplarının öncelikli olarak aşılanması gerektiğinin altını çizen Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Akbulut, salgın sürecinde şua ana kadar 30’u aşkın sayıda gazetecinin yaşamını kaybettiğine dikkat çekti.

Sağlık ve emniyet çalışanları gibi basın mensuplarının da en fazla risk grubunda bulunan meslek çalışanları olduğunu ve basın mensuplarının yüzde 50’sinin dışarıda görev yaptığını kaydeden Başkan Akbulut, “Sağlık Bakanlığımızın onayı ile birlikte gazeteci meslektaşlarımızın ve gazete basım, dağıtımını sağlayan matbaa personellerinin aşılanmasının sağlanması bu yönde hayati önem arz etmektedir” dedi.

Gerek Cemiyet olarak ve gerekse Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak basın mensuplarının aşılamada öncelikli olmaları gerektiği konusunu daha önce de gündeme taşıdıklarını ifade eden Akbulut, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın, “Sağlık çalışanları gibi toplumla her zaman iç içe olan gazetecilerin korunması ve salgının önlenmesi için aşı yaptırmaları öncelik olmalıdır” ifadesini de yineledi.

Akbulut, konuya ilişkin bu taleplerini Muğla Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne de ileteceklerini de sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.