enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Erol Toy yaşamını yitirdi

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazarı Erol Toy, 85 yaşında yaşamını yitirdi. Toy, Bodrum’da toprağa verildi.

Bodrum Gündem Haber

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazarı Erol Toy, 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bodrum’da yaşayan yazarın vefatını, kızı Ayşe Toy sosyal medya hesabından duyurdu.

Toy yaptığı açıklamada, “Canım babam, yazar Erol Toy, uzun bir hastalığının sonunda yanımızdan ayrıldı, acımız tarifsiz. Babacım, merak etme, ömrün boyunca kaleminle anlatmak ve korumak için mücadele ettiğin laik Cumhuriyet bize emanet artık. Fikirlerin ölümsüz, huzur içinde uyu” ifadelerini kullandı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Uzun süredir yaşamını Bodrum’da sürdüren, edebiyatımıza birçok değerli eser kazandırmış kıymetli yazar Erol Toy’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Erol Toy’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.

Erol Toy kimdir?

Erol Toy, 1936 yılında Alaşehir Manisa’da dünyaya geldi. İlk öyküsü 1952 yılında Çınar dergisinde yayımlandı. Romanlarında Türkiye’nin toplumsal, ekonomik ve politik sorunlarını işledi.

Bank-İş sendikasının kurucuları arasında yer alarak sendika yaşamına adım attı.

Toplumcu gerçekçi ekolünü benimseyen yazar, 1974 yılında yayımlanan ve Vehbi Koç’un yaşam öyküsünün anlatıldığı öne sürülen ‘İmparator’ adlı romanıyla okur kitlelerine adını duyurdu. Yazarın 2 ciltlik ‘Azap Ortakları’ da oldukça ilgi çekti.

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazılarının dışında sahnelenmiş tiyatro oyunları da bulunan Erol Toy, 1962 Ali Naci Karacan üçüncülük ödülü sahibidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.