enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Büyükşehir Belediye Başkanları Sonuç Bildirgesi

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları ortak sonuç bildirgesinde oldukça dikkat çeken noktalar dile getirildi…

Fatih Bozoğlu- Çiçek Bozoğlu- Kübra Kurucu-Bodrum Gündem

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından okunan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanları ortak sonuç bildirgesinin başında, Türkiye nüfusunun yaklaşık 40 milyonuna hizmet veren Büyükşehir Belediye Başkanları olarak, buluşmalarının dördüncüsünü, Muğla Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Muğla’da gerçekleştirildiğini kaydetti.

Dün çok karanlık bir güne uyandık…

Büyükşehir Belediye Başkanlarının ortak olarak hazırladıkları Sonuç Bildirgesinin başında; “Toplantı konusuna gelmeden önce değinmek istediğimiz bir konu var. Dün çok karanlık bir güne uyandık. Kadına şiddet olaylarının bu denli arttığı bir ortamda akıl almaz bir kararla karşılaştık. Şiddetin önlenmesi, mağdurların korunması ve şiddet uygulayanların adalete teslim edilmesi, İstanbul Sözleşmesinin temel hedefiydi. Kaldırılma kararı insan haklarına indirilen ağır bir darbedir. Bu hatadan hızla dönülmesini talep ediyoruz…” ifadeleri yer aldı…

Bir numaralı gündem maddesi olan pandemi…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından okunan ortak sonuç bildirgesi şu şekilde devam etti; “Toplantımızda; yaklaşık bir yıldır bir numaralı gündem maddesi olan pandemiyi; olumsuz etkilediği alanlardan biri olan Turizmi ve hayati bir konu olan Depremi, uzman isimlerle ele aldık.

Bir yılı aşkın süredir mücadele edilen, fakat vatandaşlarımızın, sağlık meslek örgütlerinin ve bizlerin tam ve detaylı bilgilere ulaşamamaktan şikayetçi olduğumuz pandemi konusunda artık tüm kurum ve kuruluşların ortak paydada buluşması zorunludur. Pandemide bilgiyi ve karar alma süreçlerini paylaşmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir…”

Büyükşehir Belediye Başkanları parti ayrımı gözetmeksizin düzenli olarak bilgilendirilmelidir…

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları buluşmasının ardından yapılan ortak sonuç bildirgesinde başkanların pandemi konusunda bilgilendirilmediğine dikkat çekilerek; “Baştan beri ifade edilen, topyekün mücadele yöntemi benimsenmeli, vaka sayıları il il, ilçe ilçe açıklanmalı, il hıfzısıhha kurulları gerekli olduğu dönemlerde il, ilçe geçişlerini kapatabilmeli, karantina altına alabilmelidir. Açıklanan İçişleri Bakanlığı genelgeleri yanında, iller kendi başlarına da kararlar alarak uygulayabilmeli, İl Pandemi Kurulu üyesi olan Büyükşehir Belediye Başkanları parti ayrımı gözetmeksizin düzenli olarak bilgilendirilmelidir. Aşı konusunda da bir an önce nüfusumuzun yüzde 70’ine ulaşılmalı, aşıların ithalatı ve ülkemize ulaşması konusunda yaşanan sıkıntılar giderilmelidir…” denildi.

Turizmcilerin hükümet tarafından desteklenmeli…

Pandemi ile büyük yara almış sektörlerin başında gelen turizm sektörünün temsilcileri,  yaklaşan 2021 sezonu için de umutlu olmadıkları ifade edildiği açıklama şu şekilde devam etti; “Aşıya rağmen, salgın kontrol altına alınabilmiş değildir. Özellikle, önümüzdeki Nisan ve Mayıs ayları turizm sezonu için hayati önem taşımaktadır. Aşılamanın hızlandırılması ve turizmcilerin hükümet tarafından desteklenmesi ile 2021 en az hasarla atlatılabilir…”

Şehirleri tehlikeye atan ütopik hayallerden vazgeçilmeli…

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 90’ı deprem bölgeleri üzerinde yaşamakta olduğu anımsatılarak devam eden açıklamada; “2020 yılında ve daha öncesinde yaşadığımız acılar, sessiz bekleyişler hala yüreğimizin bir köşesinde sıcaklığını korumaktadır. Deprem bilimsel bir gerçektir. Alınacak önlemler de bilimsel tanımlarla yapılmalı, şehirler depreme bilimsel ölçütlerle hazır hale getirilmelidir. Sağlam temeller üzerine kurulu şehirler inşa etmek, kentsel dönüşümleri tamamlamak, şehirleri tehlikeye atan ütopik hayallerden vazgeçip bir an önce tedbirleri hayata geçirmek elimizdedir. İlgili bütün kurum ve kuruluşların katılımıyla şehirlerimizi hızla depreme dayanaklı hale getirmeliyiz. Tüm bu konu başlıklarında bizlerle, bilgi, birikimlerini paylaşan çok değerli isimler; Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya, Prof.Dr. Naci Görür’e ve Osman Ayık’a katkıları için teşekkür ediyoruz…” ifadeleri yer aldı.

Yurttaşların Nevruz Bayramı da Kutlandı…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından okunan ortak sonuç bildirgesi “Baharın habercisi, tabiat ananın uyandığı, tüm çiçeklerin, ağaçların farklı renkleri ile mükemmel bir ahenk içinde doğayı süslediği Nevruz Bayramı bugün. Tüm renklilik ve farklılıklarımızla bir arada yaşamanın güzelliğinin ve değerinin herkesçe bilinmesi dileğiyle, umudun ve kardeşliğin bayramı Nevruz’u kutluyoruz…” şeklinde sona erdi.

Bir sonraki toplantının da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde gerçekleştirileceği de kaydedildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.