enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kadına yönelik şiddete sessiz kalmayacağız

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanları Bodrum buluşmasında başkan eşleri “İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı…

Fatih Bozoğlu – Çiçek Bozoğlu – Kübra Kurucu– Bodrum Gündem

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı Bodrum Yalıçiftlik’te Sea garden Otelinde bir araya geldi. Pandemi, Deprem ve Turizm konularının masaya yatırıldığı başkanlar toplantısının ikinci günü başkan eşleri bir basın toplantısı düzenledi. Başkanlarında eşlerinin arkasında durduğu basın açıklamasını Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün eşi Gülsüm Gürün okudu.

“İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararı ile ilgili yapılan basın açıklamasının başında; “Türkiye’de yaşayan kadınlar olarak 20 Mart 2021 tarihinde çok karanlık bir güne uyandık. Gece yarısı açıklanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyeti, ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi adına çok kıymetli olan bu sözleşmeden çıkılması, tarihimizde kara bir leke olarak kalacaktır…” ifadeleri yer aldı.

Gülsüm Gürün tarafından okunan basın açıklamasında çok üzgün, öfkeli ama asla yılgın, güçsüz ya da umutsuz olmadıklarının altı çizilirken, Kadınlar tarih boyunca olduğu gibi hakları için mücadele etmeye var güçleriyle devam edeceklerini ve bundan da hiç kimsenin kuşkusu olmaması gerektiği vurgulandı.

İstanbul Sözleşmesi kadınları, kız çocuklarını tacizden korur…

“İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararı ile ilgili bir basın açıklaması şu şekilde devam etti; “Burada İstanbul Sözleşmesi’nin maddelerinden ve amacından kısaca söz etmek istiyoruz ki neye karşı çıkıldığı biraz daha iyi anlaşılsın. İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddeti bir insan hakları ihlali olarak tanımlar. Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmayı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını, kadın haklarının korunmasını hedefler. Devletlerin kadına yönelik şiddeti yok etmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına yasal düzenlemeler ve politikalar hayata geçirmesi gerekliliğinden söz eder. İstanbul Sözleşmesi kadınları, kız çocuklarını ayrımcılıktan, şiddetten, tacizden korur…”

Siz kız çocuklarımızın şiddete ve tacize uğrasın mı istiyorsunuz?

CHP’li Büyükşehir Belediyesi başkan eşlerinin ortak basın açıklamasında AK Parti İktidarına oldukça net sorular yöneltildi. Açıklama “Şimdi soruyoruz. Bunda sizi rahatsız eden nedir? Sadece bu yılın ilk üç ayında 80’e kadın erkekler tarafından öldürülmüşken, yurdun dört yanında kadınlar tacize ve şiddete uğruyorken bu kararı alma nedeniniz nedir? Siz kız çocuklarımız geleceğe umutla bakmasın, kadınlar hayatın her alanında eşitsizlikle mücadele etsin, şiddete, tacize uğrasın mı istiyorsunuz? Türkiye Cumhuriyeti bu ortaçağ karanlığına mahkum değildir. Bu karar hayata değil cinayete, eşitliğe değil erkek zorbalığına destek vermektir. Bu kararın alınmasında etkisi olan kim varsa kadına yönelik şiddetin sorumluluğu onların üzerinde olacaktır…” şeklinde devam etti.

Kadına yönelik şiddete sessiz kalmayacağız…

Basın açıklaması “Buradan Türkiye’nin her köşesinde yaşayan kız kardeşlerimize sesleniyoruz. Yılmak, vazgeçmek, geri adım atmak yok. Haklarımız için her zamankinden daha büyük bir azimle mücadele edeceğiz. Her yerde var olmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddete sessiz kalmayacağız. Kadınları yaşatacağız. Toplumun her kesiminin bu uğurda mücadele edeceğine dair inancımız tam. Birlikte güçlüyüz, birlikte başaracağız. Hiçbir kararın bizim inancımızdan ve azmimizden güçlü olmadığını biliyor İstanbul sözleşmesi yaşatır diyoruz…” cümleleri ile sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.