Bodrum Gündem

Bodrum Mayıs’ta Granfondo’ya ev sahipliği yapacak

Bodrum Mayıs’ta Granfondo’ya ev sahipliği yapacak

Bodrum 23 Mayıs’ta Bisiklette dev bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  27 farklı ülkeden 1000 e yakın Bisiklet tutkununu misafir edecek olan Bodrum Halikarnas Granfondo Bisiklet Yol Yarışı 23 Mayıs 2021 tarihinde Kıza ve Uzun Parkur olmak üzere iki ayrı rotada gerçekleştirilecek.

Bodrum Gündem Haber

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Yarışma Bodrum Kaymakamlığı himayelerinde Bodrum Belediyesi destekleri ile gerçekleştirilecek. 56 Km’lik kısa parkur, Bodrum Merkezden start alarak OASİS Kavşağı, Bitez Kavşağı, Ortakent Kavşağı geçilerek Dereköy yolundan Yalıkavak, Gündoğan geçildikten sonra Torba Kavşağından dönüp OASİS önünde son bulurken, 103 Km’lik Uzun Parkur, Yalı, Mumcular gibi bölgeleri de kapsayacak.  Organizasyon Bodrum’un sadece Turizm Bölgelerini değil kırsalda bulunan alanlarını da tüm dünyaya tanıtacak.

Bodrum’un ilk defa bir Granfondo’ya  Ev sahipliği yapacağını belirten Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla Temsilcisi İlker Cömert, “Nisan ayında düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ardından Bodrum Halikarnas Granfondo’nun da Bodrum’da düzenlenmesi bizim için çok önemli, yarışlarımızla ilgili Muğla Milletvekillerimiz Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan bizlere çok önemli destek verdiler. Hem Cumhurbaşkanlığı yarışının Bodrum İlçemize hatta Turgutreise kadar uzanmasında hem de Granfondo Bisiklet yarışının Bodrum’da yapılmasında sayın vekillerimizin çok önemli rolü olmuştur. Yine Bisiklet sporunu çok seven kıymetli Valimiz Orhan Tavlı ve Organizasyonun ilk düşünce aşamasından geldiğimiz noktaya kadar hemen her noktasında engin düşünce ve katkıları ile Bodrum Kaymakamımız  Bekir Yılmaz ve bizleri sürekli cesaretlendiren Bisiklet tutkunu Bodrum Belediye Başkanımız Ahmet Aras’ın organizasyonun Bodrum’da gerçekleştirilmesinde büyük destekleri oldu. Umarım organizasyonu Bodrum’a yakışır bir şekilde gerçekleştirebiliriz.”

Covid döneminin en uygun sporu

Coranavirus Covid 19 salgının ilk günlerinden itibaren Bisiklet sporunun ara verilmeden devam edilen 3-4 spordan birisi olduğunu söyleyen Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla Temsilcisi İlker Cömert, “Avrupa’da  önemli organizasyonların hemen hepsi sağlıkla başarı ile gerçekleştirildi. Ülkemizde de birçok önemli organizasyonu başarı ile yaptık. Bisiklet sporu açık havada yapılması ve mesafe kuralına en uygun sporlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Biz 23 Mayısa kadar bazı şeylerin düzeleceğini düşünmekle beraber UCI tedbirleri kapsamında da önemlerimizi alıyoruz. Umarım yurt dışından gelecek misafirlerimiz içinde o zaman kadar sıkıntılar ortadan kalkmış olur” dedi.

Botav ve Boder’den Önemli Destek

Organizasyon süresince 20 Mayıstan itibaren sporcu, Antrenör, mekanisyen, izleyici ve sporcu aileleri ile Bodrum yarımadasında 5000 kişilik bir hareketlilik yaşanması bekleniyor. Bodrum Turizmi için çok önemli kuruluşlar olan BOTAV ve BODER organizasyonun konaklaması için hazırlıklarını tamamladı.

Ana Sponsor Bodrum’da da okulları bulunan önemli bir eğitim kurumu

23 Mayıs’ta Bodrum Yarımadasında düzenlenecek olan ve 27 Ülkeden 1000 den fazla sporcunun katılması beklenen Bodrum Halikarnas Granfondo yarışının Ana Sponsorluğunu Bodrum’da Okulları bulunan büyük bir eğitim kurumunun üstlendiği belirtildi. Ana sponsorun önümüzdeki günlerde yapılacak bir lansman toplantısı ile açıklanması bekleniyor.

Junior Garnfondo

Bodrum Halikarnas Granfondo Uluslararası Bisiklet Yol yarışı kapsamında 22 Mayıs 2021 akşamı saat 19.00 da Kale önünde 17 metrelik özel hazırlanmış bir alanda 4-6 yaş grubunda 25 çocuk denge bisikleti ile Junior Granfondo yarışını gerçekleştirecek 4-6 yaş grubu kız erkek isteyen tüm çocukların katılacağı yarışmada tüm katılımcı çocuklara ödüller verilecek. “ Baba anne beni de Bodruma götür” mottosu ile gerçekleştirilecek yarışmaya Bodrumlu ailelerde çocuklarını kayıt ettirebilecekler.

Expo alanı Belediye önünde

23 Mayıs’ta Bodrum Yarımadasında düzenlenecek olan ve 27 Ülkeden 1000 den fazla sporcunun katılması beklenen Bodrum Halikarnas Granfondo yarışı öncesi 22 Mayıs 2021 de Bodrum Belediyesi önünden başlayıp Bodrum Kalesinin önüne kadar uzanan bir EXPO alanı yarışmacıların ve Bodrumluların ziyaretine açılacak. Alanda Sponsorların yanı sıra Bisiklet ekip ve teknik servislerinin yer aldığı standlar yer alacak. Birbirinden değişik etkinliklerin de yer aldığı alanda  yarışmacıların kayıt ve kit dağıtım işlemleri de gerçekleştirilecek.

Ödül töreni Bodrum Kalesinde

23 Mayıs’ta Bodrum Yarımadasında düzenlenecek olan ve 27 Ülkeden 1000 den fazla sporcunun katılması beklenen Bodrum Halikarnas Granfondo Uluslararası Bisiklet Yol yarışının Ödül Töreni 23 Mayıs saat 15:00 da Bodrum Kalesi Sahnesinde gerçekleştirilecek. Erkeklerde 10 Kadınlarda 10 ve 2 kategoride de Genel Klasmanda dâhil olmak üzere toplamda 66 sporcuya değişik ödüller ve madalyaların verileceği ödül töreni canlı olarak yayınlanacak.

Bodrum Belediyesi hazırlıklarını sürdürüyor

Organizasyona büyük destek veren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Arası’ın talimatları ile Parkur’da ki yol çalışmalarına hız verildi. Bodrum’un bu önemli ve büyük organizasyonun altından başarı ile kalkacağını söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras “Biz üzerimize düşeni fazlası ile yerine getireceğiz. Zaten belediye olarak spora özellikle Bisiklete çok önem veriyoruz. Bu organizasyon he pandemi sonrası Turizm sezonu öncesi Bodrum’un hareketlenmesine hem de tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Yarışın ödülleri Bodrum Güçbirliği Derneğinden

23 Mayıs’ta Bodrum Yarımadasında düzenlenecek olan ve 27 Ülkeden 1000 den fazla sporcunun katılması beklenen Bodrum Halikarnas Granfondo Uluslararası Bisiklet yarışında Kadınlarda ve Erkeklerde 10’ar dan yirmi kategoride dereceye girenlerin ödüllerini Bodrum Güçbirliği Derneği karşılayacak. Bodrum için Organizasyonun son derece önem arz ettiği söyleyen Bodrum Güçbirliği Derneği Başkanı Serdar Kayhan, “Biz özellikle Covid 19 salgını nedeni ile son derece sıkıntılı bir süreç yaşayan sektörün sezona bu yarış ile önemli bir başlangıç yapacağını değerlendiriyoruz. Bu açıdan elimizden geldiğince bizde destek vermek istedik. Bodrumumuza ülkemize yakışır önemli bir organizasyon olacak” dedi.

Dünyanın ve Türkiyenin gözü kulağı Bodrum’da olacak

Moğalistan, Türkistan, Kazakistan, Azerbeycan gibi Türk Cumhuriyetlerinin yanı sıra Avrupa’nın değişik ülkelerinden ve Türkiye genelinden gelen 1000 den fazla sporcunun katılacağı organizasyonu yerli ve yabancı onlarca medya mensubu canlı olarak takip edecek. Expo alanı Yarış günü ve Ödül Töreni ise canlı olarak verilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.