enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Muğla Valisi Orhan Tavlı’yı Ziyaret Etti

Muğla Valisi Orhan Tavlı’yı Ziyaret Etti
23.04.2021
0
A+
A-

Ticaret Bakanlığı tarafından hibe almaya hak kazanan Begonvil Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi yöneticileri, Güneşin Kadınları Muğla Kadın Girişimi İşletme Kooperatifi yöneticileri ve Ortaca El Ele Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi yöneticileri Ticaret İl Müdürü Vekili Gülşah Yalçınkaya ile birlikte Vali Orhan Tavlı’yı makamında ziyaret ettiler.

Bodrum Gündem Haber

Ticaret Bakanlığı 2020 yılında kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla öncelikli olarak kadın kooperatiflerinin faydalandığı bir Kooperatifçiliği Destekleme Programı’nı hayata geçirdi. KOOPDES olarak bilinen programdan bugünde kadar Türkiye’de toplam 140 kadın kooperatifi yararlandı. Mart ayında başvuruları sona eren programın ikinci etabında Muğla’dan projesi gönderilen üç kadın kooperatifi de hibe almaya hak kazandı.

Bu kooperatiflerden biri Muğla’nın ilk kadın kooperatifi olan Begonvil. Kooperatif Başkanı Funda Akçalı geçen 10 yılda kooperatifin geldiği noktayı özetleyen bir konuşma yaptı. Ardından hibeye konu projeleri ile ilgili bilgi verdi. Faaliyetleri arasında gıda ve giyim sektörü önemli bir yer tutan Begonvil Kadın Kooperatifi hazırladığı proje ile Üzümlü, Yeşilyurt ve Çomakdağ dokumalarının unutulmasını önlemek için hazırladıkları projenin amacı bu dokumaları yeni nesil tezgâhlarda çoğaltmak, canlandırmak, hikâyelerini yeniden yorumlamak ve yeniden tasarlayarak giyim ve ev tekstili için değerlendirmek. Kooperatif Başkanı Funda Akçalı proje ile ilgili bilgi verdikten sonra bu desteği uzun zamandır beklediklerini ve projelerini hayata geçirmek için çok heyecanlı olduklarını ifade etti.

Bu kooperatiflerden ikincisi Güneşin Kadınları Muğla Kadın Girişimi İşletme Kooperatifi, Tarım ve gıda dışında el sanatları ve hediyelik eşya alanında da faaliyetlerde bulunmak üzere 2021’de kurulmuştur. Kuruluş amacı ve hedefleri ile ilgili bilgi veren Kooperatif Başkanı Deniz Ekinci, kadınların daha çok üretim sürecine dâhil edilmesi, ürünlerinin pazarlarla buluşturulması için büyük hedefleri olduğunu ifade ettiği konuşmasında, kadın üreticilerle çiftçilerle, ev hanımlarıyla birlikte üretmek istiyoruz biz de tarlaya gidip çalışacağız dedi.

Bu kooperatiflerden üçüncüsü Ortaca El Ele Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi. Ülkenin meyve üretiminde dünyada 5. Sırada yer almasına rağmen kişi başı taze meyve tüketiminde geri sıralarda kaldığından hareketle bir proje hazırlayan Ortaca Elele Kadın Girişimi Kooperatifinin bir diğer amacı da meyvede israfı engellemek. Kooperatifin bulunduğu Ortaca yöresi narenciye ve limon üretimi dışında tropikal meyve üreticiliği alanında da önümüzdeki dönemde kendinden söz ettirmeye aday. Kooperatif hazırladığı proje ile meyvelerin özellikle tüketimi kısıtlı olan çocuklar ve yaşlılar tarafından da rahatlıkla tüketilebilmesi için doğrudan tüketilebilir halde pazara sunulması amacını taşıyor. Kooperatif ortaklarından Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca M.Y.O. Öğretim Üyesi Ziraat Mühendisi Nazan Korkmaz projeleri hakkında bilgi verdikten sonra hibe ile alınacak makine ve ekipmanın kooperatifleri için önemli bir adım olacağını  belirtti.  Ortaca El Ele Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi. Ülkenin meyve üretiminde dünyada 5. Sırada yer almasına rağmen kişi başı taze meyve tüketiminde geri sıralarda kaldığından hareketle bir proje hazırlayan Ortaca Elele Kadın Girişimi Kooperatifinin bir diğer amacı da meyvede israfı engellemek. Kooperatifin bulunduğu Ortaca yöresi narenciye ve limon üretimi dışında tropikal meyve üreticiliği alanında da önümüzdeki dönemde kendinden söz ettirmeye aday. Kooperatif hazırladığı proje ile meyvelerin özellikle tüketimi kısıtlı olan çocuklar ve yaşlılar tarafından da rahatlıkla tüketilebilmesi için doğrudan tüketilebilir halde pazara sunulması amacını taşıyor. Kooperatif ortaklarından Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca M.Y.O. Öğretim Üyesi Ziraat Mühendisi Nazan Korkmaz projeleri hakkında bilgi verdikten sonra hibe ile alınacak makine ve ekipmanın kooperatifleri için önemli bir adım olacağını  belirtti.

Toplantıda, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Kadın Kooperatiflerinden ortak sayılarını artırmaları ve özellikle de kırsal alanda daha çok kadına ulaşmalarını istedi. Muğla’ya ait kültürel ve ticari zenginliklerin ortaklaşa değerlendirilmesi için her kuruma, sivil toplum kuruluşlarına ve girişimcilere önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.