enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bal ve zeytine boksit madeni için kıymayın

Bal ve zeytine boksit madeni için kıymayın

karaca-reklam-15 temmuz ile 15 eylül 2022
alize banner 5 şubat 2020
Acıbadem - 17.12.2022
Bahçeşehir Koleji - 26.9.22 - 1110x200
BURSLULUK BANNER 23-24
previous arrow
next arrow

Yatağan ilçesi Bencik Mahallesi ve Milas ilçesi Tuzabat Mahallesinde bulunan boksit madeninin alan genişletmesine tepki gösteren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, CHP Yatağan ilçe başkanı Mehmet Kemiksiz, alan genişletmesine tepki gösteren bal üreticileri ve köylülerle bir araya geldi.

Bodrum Gündem Haber

Girgin, boksit madeninin alan genişletmesi için “Çed Gerekli Değildir” kararına tepki gösterdi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na “Bal ve Zeytine Boksit Madeni İçin Kıymayın” çağrısında bulundu. Girgin bu konuda bir soru önergesi vereceklerini de sözlerine ekledi.

Buralar Çam Balının Kalbi Zeytinin Diyarı

Girgin açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Dünyadaki çam balının yüzde 90’ı Türkiye’de üretiliyor. Bunun da yüzde 80’i Muğla’dan karşılanıyor. Muğla’da 40 bin kişi arı yetiştiriciliği ve balcılık ile geçimini sağlıyor. Boksit işletmelerinin yayacağı toz, Basra böceğinin yaşamsal faaliyetlerine olumsuz etki edecektir.

Basra böceğinin yaşadığı mikro flora üzerinde de ciddi etkileri olacak ve bunun sonucunda çam balı üretiminin sürdürülebilirliği sekteye uğrayacaktır. Söz konusu sahanın bulunduğu alanlarda Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce çam balı üretimi yapmak amacıyla 10-12 bin kovanlık bir konaklama noktası olduğu görülmektedir. Hangi akla hizmet ile çam balının ana vatanı olan ve bal ormanlarının yoğun olduğu yerlerde boksit alanlarının genişletilmesine izin veriliyor?

Diğer yandan Milas ilçesi zeytin ile büyüyor. Milas Zeytinyağı AB’den coğrafi işaret alarak tescil edildi. 10 milyon dolayında zeytin ağacına sahip olan ve var yılında 18 bin ton zeytinyağı üreten Milas ilçemiz ve Milas’ta zeytin üreticileri coğrafi işaret alıp Avrupa düzeyinde tanınırlık sağlarken kalkıp buralarda boksit çıkarmak akıl erdirilebilir bir iş değil.”

Arı Bitti Demek Tarım Bitti Demektir

Zeytin üreticileri, ‘’Burası bizim dede toprağı zeytinliğimiz. Bu maden ocağından çıkacak toz bitkileri çiçek zamanında öldürür. Bu ağaçlar zeytin yapamaz. Tarımı bitirir. Şimdi bu arıların zeytine, kiraz, elma ağacına da faydası var. Arı bitti demek tarım bitti demek.” diye itiraz ediyor.

Bal üreticileri de ‘’ zaten bu sene bal olmadı, Muğla’nın markası olan çam balı hiç olmadı. Çam balı için basra üreten çamların olduğu alanların da boksit madenciliğine açılması bizi bitirir’’ diye itiraz ederek geçim kaynaklarımıza dokunmayın diye feryat ediyor.

Geçim Kaynaklarımıza Dokunmayın

Girgin şunları ifade ederek sözlerini noktaladı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Yatağan’dan çağrı yapıyoruz: Milas Tuzabat ve Yatağan Bencik Mahallelerinde boksit çıkarılan alanların genişletilmesine köylülerimiz razı değildir. Bu karardan vazgeçilmelidir. Halkımızın ana geçim kaynaklarını yok edecek faaliyetlerden uzak durulmalıdır. Zeytinlerimizi, zeytinyağımızı, balımızı ve onları bize sunan doğayı, üreten elleri korumak için daha güçlendirmek için ne yapılmalı diye uğraşmak yerine, boksit çıkararak bu güzelim coğrafyaya kıymayın.”

Öte yandan, bölge halkının ve üreticilerin talebiyle Arıcılar Birliği’nin alan genişletilmesini Danıştay’a taşıyacaklarını belirten Girgin, yasal sürecin de takipçisi olacaklarını söyledi.

Yorumlar