Bodrum Gündem

Deniz sektörü sezona güvende giriyor

Deniz sektörü sezona güvende giriyor

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Güvenli Turizm Sertifikasyon Sistemi ile ilgili basın açıklaması yayınladı.

Bodrum Gündem Haber

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç yayınlanan basın açıklamasının başında Öncelikle tüm üyelerimize ve sektörümüze pandemi döneminde, salgına karşı göstermiş oldukları özveriden ve duyarlı yaklaşımdan dolayı teşekkür ediyoruz. İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Tamer Kıran’ın da destekleri ile  bizim de yapmış olduğumuz girişimler sonucunda Bodrum Yarımadamız sezona hazır.” ifadeleri yer aldı.

Başkan Dinç açıklamasına şu ifadeler ile devam etti; Pandeminin olumsuz etkilerinin en yoğun yaşandığı geçtiğimiz sezon “hayat mavide, teknede kalın” sloganı ile yola çıkmış, elimizdeki istatistiki verilerin de gösterdiği üzere, gerçekleştirdiğimiz yoğun bilinçlendirme ve tanıtım kampanyası ile yatçılık sezonunun pandeminin kötü ekonomik etkilerinden diğer turizme bağlı sektörlere göre pozitif ayrışmasını sağlamış bulunduk.”

100’e Yakın Üye Sertifikalarını Aldı

Güvenli turizm sertifikasyon yöntemi ile ilgili firmalarla görüşüp üyeleri için indirimli fiyatlar alarak bir an önce aşılama sürecini de başlattıklarını ve bu hafta içerisinde birçok personelinde aşılandığını belirten Dinç  “Gerek personelimizin sağlığı gerek gelen misafirlerimizin sağlığı için attığımız adımlar üyelerimizde olumlu yanıtlar buldu. 100’e yakın üyemiz sertifikasını alıp teknelerini hazır hale getirdiler. Diğer üyelerimizde sürecine devam etmekte.

Yat İşletme Belgesi olan her teknemizin alabileceği Güvenli Turizm Programı ile birlikte tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk ve yabancı ziyaretçilerin ulaşımdan konaklamaya bir dizi alınması önerilen tedbirleri tanımlıyor. Teknelerimizde pandemi boyunca vaka görülmediği gibi, şu anda da yaklaşık bir ay öncesinde yapmış olduğumuz istişareler neticesinde “Güvenli Turizm Sertifikası” ve “Turizm Personeli Öncelikli Aşılama Programına” deniz turizmi araç ve personelleri de dahil edilmiştir.” dedi.

Bodrum Denizcileri Titiz ve Bilinçli

Yat işletmeleri ve kıyı tesisleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının yetki verdiği uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvurarak sertifikasyon programına dâhil olabildiklerini ifade eden Başkan Dinç açıklamasına şu şekilde devam etti Program kapsamında denetlenecek işletmelerin hijyen, sağlık ve uygunluk değerlendirmeleri yapılıp bunlara ilişkin raporlar düzenlenmekte ve uygun görülen tesislerin sertifikalandırılması sürecini kapsamakta. Şu ana kadar yapılan denetim ve sertifikalandırmalarda hiç fire vermediğimizi görmüş olmak, Bodrum’ da denizcilerimizin titizliği ve bilincinin en önemli ispatı, uzun zamandır savunduğumuz “hayat mavide, teknede kal” sloganımızın teyididir.”

Başkan Dinç’in yaptığı Güvenli Turizm Sertifikasyon Sistemi ile ilgili açıklama “Tüm bunlarla beraber akredite firmadan alınmış sertifika ile teknelerimizin personelleri de aşı olmaya başlamış, süreç hızlı bir şekilde yürütülmektedir. Teknelerimiz ve personellerimiz hazır bir şekilde misafirlerini beklemekte. Geçen sene olduğu gibi bu sene de butik turizm hizmeti veren mavi yolculuk sektörümüz, bu sezon da en güvenli tatili sunmakta.” cümleleri ile sona erdi.

Yorumlar