enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Sahipli Kedi, Köpek ve Gelincikler mikroçip uygulaması ile kimliklendirilecek

Sahipli Kedi, Köpek ve Gelincikler mikroçip uygulaması ile kimliklendirilecek

2021 yıl itibariyle yürürlüğe giren “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında çalışmalar başladı.

Bodrum Gündem Haber

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Muğla Veteriner Hekimler Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı. İl Müdürü Barış Saylak ile Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen arasında imzalanan protokol ile sahipli kedi ve köpekler mikroçip uygulaması ile kimliklendirilecek, aynı zamanda uluslararası geçerliliğe sahip kimlik belgesine (Pasaport) sahip olacak. İmza törenine il Müdür Yardımcısı Enver Aydın, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mustafa Akıskalı katıldı.

Muğla Tarım ve Orman l Müdürü Barış Saylak açıklamasında “Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Veteriner Hekimler Odası işbirliği ile  2021 yılı sonuna kadar tüm yaştaki kedi ve köpekler kimliklendirilmesi hedefledik. 2022 yılı itibariyle ise doğumundan sonra 3 aylık süre içinde hayvanların kimliklendirilmesi gerekmektedir. 26.02.2018 tarih ve 30344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 2021 yıl itibariyle yürürlüğe giren ‘’Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’’ ile hayvan sahiplerine kimliklendirme ile sokağa terk etme gibi durumlar için sorumluluk yüklemiştir. Özellikle yaz aylarında tatilcilerin kısa süreli hevesler uğruna sahiplendiklerin hayvanların sorumluluğunu yükleyerek keyfiyete bağlı terkedilmelerin önüne geçecektir. Ayrıca hayvan hastalıkları ile mücadelede hayvanların kayıt altına alınması da büyük önem arz etmektedir. Ülkemizin en önemli hayvan ve halk sağlığı sorunlarından biri olan sahipsiz sokak hayvanları sorununun çözümü yolunda önemli bir adımdır. Buradan hayvan sahiplerine sesleniyor ve gerekli bildirimler yapılmadığı taktirde idari yaptırım uygulanması olduğunu hatırlatmak istiyorum.  Hayvan sahibi vatandaşlarımıza Veteriner Hekimler Odası ile birlikte etkin bir hizmet vermek adına işbirliği protokolü imzaladık. Bu kapsamda vatandaşlarımız İlçelerindeki herhangi bir veteriner klinik – poliklinik veya hayvan hastanesinden hizmet alabilecek.  Can dostlarımız olan hayvanlarımıza refah getirmesini temenni ediyor, İlimize ve tüm hayvan severlere hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Yorumlar