enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Denize yirmi bin yavru balık salımı gerçekleştirildi

Denize yirmi bin yavru balık salımı gerçekleştirildi

Tarım ve Orman Bakanlığının su kaynaklarındaki nesli tehlikede olan, zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla “Su Ürünlerinin Balıklandırılması Projesi” kapsamında Datça’dan 15 bin levrek ve 5 bin granyöz olmak üzere toplam 20 bin yavru balık salımı gerçekleştirildi.

Bodrum Gündem Haber

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, İlçe Müdürü Bülent Şatır, Datça protokolü, kooperatif başkanları ve katılımcılarla Esenada Mevkii Kumluk Plajı’nda düzenlen balık salma etkinliğine katıldı.

İl Müdürü Saylak, Datça’da ailesiyle tatilde bulunan İstanbullu ilkokul 4’üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki İpek Öztürk ve protokol üyeleri ile 20 bin yavru denize bıraktı.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak yaptığı konuşmasında  “İnsanoğlu yıllardır denizleri, gölleri, ırmakları fazlasıyla tüketiyor. Bizde burada bir nebzede olsa balıklandırma ile geleceği korumaya çalışıyoruz. Küresel ısınma çaresiz yaşamımızı tehdit eder hale geldi. Bu durum, üretim maliyetlerini artırıyor. Bunun için üretici birliği ve kooperatifleşme önem taşıyor. Göreve geldiğimizden bu yana ilimizde 203 adet tarımsal kalkınma kooperatifi ile bire bir ilişki içinde olmaya, herkesin derdi ile dertlenmeye gayret ettik. Ayakta kalabilmemiz, gelecek kuşaklara sürdürebilir tarım, güvenilir gıda temini için küçük üreticilerin ayakta kalması lazım. Maalesef küresel ısınmanın yol açtığı zararlı balıklar, sizlerin bizlerin haklarını yiyor. Küresel ısınmaya bağlı deniz suyu sıcaklığı artınca, Hint Okyanusu ve Kızıldeniz’den gelen balıklar Akdeniz’i, Ege Denizi’ni sardı. Devlet olarak balon balığı ile mücadele başlattık. Geçen yıl, Muğla’da 57 balıkçıya 6 bin 59 adet balon balığı kuyruğu için toplam 30 bin 295 TL ödeme yapıldı. Bakanlığımızın üç gün önce açıkladığı yeni uygulama ile üç yıl içerisinde kıyı balıkçılarımıza ülke genelinde toplam 15 milyon TL ödeme planlıyoruz. Ekmeğinizi elinizden alan balon balığı ile mücadelede devletimiz böyle bir katkı veriyor. Sizlerden bir isteğim var. Üreticiler, kooperatifler birbirimize kenetlenelim. Bir olalım, iri olalım, diri olalım. Başka şansımız yok.” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.