Bodrum Gündem

Küba’da Atatürk Anıtı – Muhsin Durucan Bodrum Gündem yazıları

Küba’da Atatürk Anıtı – Muhsin Durucan Bodrum Gündem yazıları

Kimi kaynaklardan edindiklerime göre: Yıl 1959… Fidel Castro, Havana’ya Atatürk’ün büstünü diktirdi.

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro‘nun Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili çarpıcı bir detayı TRT arşivinden ortaya çıktı… Geçtiğimiz yıllarda TRT’de yayınlanan Fidel Castro belgeselinde Castro’nun 1959’da yaptığı konuşmada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh dünyada sulh‘ sözlerini sarffettiği ve ardından Havana’ya Atatürk’ün büstünün dikildiği anlatılıyor…

Mihri Belli, Küba izlenimlerini değerlendirdi. Başkent Havana’da Atatürk’ün heykelini görmek, onu çok sevindirmiş! Hele Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’in ‘‘Ya İstiklal Ya Ölüm’’ şiarıyla Küba Devrimi sırasında dillerden düşmeyen ‘‘Ya Vatan Ya Ölüm’’ün bu kadar benzer olması da Belli’yi en çok sevindirenler arasında!

Siz, Türkiye dışında Atatürk’ün heykelini başkentinin ana caddelerinden birine dikmiş olan bir başka ülke biliyor musunuz? Biz biliyoruz. Gittik, gördük. Bu ülke NATO ülkesi değil. Aday ülkeliğe nihayet kabul edildik diye zil takıp oynadığımız Avrupa Birliği’nde de değil bu ülke. Ya hangisi? Müttefikimiz ABD’nin baş düşman bildiği ve kırk yıldır ablukaya alarak dize getirmek istediği, Komünist Parti’sinin yönettiği Fidel Castro’nun sosyalist Kübası.

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

Tuhaf değil mi? Ama yakından bakınca o kadar tuhaf da değil. Küba devrimi ile bizim Kurtuluş Savaşımız arasında paralellikler var. Küba devrimi emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı verilmişti ve hala verilmektedir. Anadolu devrimi de öyle. Küba’da temel slogan ‘‘Ya Vatan Ya Ölüm!’’ idi, hala öyledir. Bizde temel slogan, artık pek hatırlamadığımız ‘‘Ya İstiklal Ya Ölüm’’ idi. Bizim devrimimiz o dönemde dünya devriminin beşiği olan Bolşevik Rusya’dan destek gördü. Küba devriminin de baş destekçisi Sovyetler. Fidel Castro’nun Kübası’nın Anadolu devriminin başkumandanına saygı göstermesinde şaşılacak bir şey yok.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.