enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

4 sitenin kullandığı yolun kapatılmasını protesto ettiler

Bodrum’un Gündoğan Mahallesinde 4 sitenin yaklaşık 31 yıldır kullandığı yolun kapatılmasına tepki gösteren site sakinleri yolun tekrar kullanıma açılması için basın açıklaması yaptılar.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

1990 yılından bu yana kullanılan yolun kapatılmasına tepki gösteren site sakinleri, çıkmaz sokak haline gelen bölgeye ambulans, itfaiye ve vidanjörün giremediğini ve acil durumda ne yapacaklarını bilemediklerini kaydettiler.

Gündoğan Mahallesi’ndeki Kızılburun Caddesi üzerinde olan Uğur Boran Sokağı’nın 1990 yılından bu yana kullanıldığını ve Haziran ayının ortalarında hazine arazisini satın alan Rada Enerji ve Şekerciler Gıda Sanayi şirketinin hem araziyi hem de imar yolunu kapattığını iddia eden Nazlı Sanberk 4 sitenin sakinlerinin de duruma tepki gösterdiğini ifade etti.

MUSKİ tutanağı  yolun kullanılamadığını ispat etti

4 tatil sitesi adına açıklama yapan Nazlı Sanberk konuşmasına şöyle başladı “Yüzlerce kişinin oturduğu ve 1991 yılından bu yana kullanılan ve Kızılburun Caddesi’ne yolun bağlanmasını sağlayan imar yolu, hazine arazisini satın alan şirket tarafından kapatılmıştır. Bu durumd , Kızılburun caddesine erişimin kapatılmaması için Cennet Evleri sitesinin yolu kapatan  Rada Enerji ve Şekerciler Gıda Sanayi Ltd.’le olan davasında , Bodrum 2. Asliye Hukuk mahkemesi , 23 Temmuz 2020 ara kararıyla, Kızılburun caddesine erişimi sağlayan yol üzerinde geçici geçit hakkı tesis etmiştir. Söz konusu davanın 15 Haziran 2021 tarihinde yapılan celsesinde Belediye  Fen İsleri Müdürlüğü’nün,  ilgili Belediye Başkan Yardımcısı’nın imzasıyla mahkemeye sunduğu yazıda, Farilya An, 7 Evler ve Yıldızlar siteleri arasından yukarı doğru uzanan yeni bir yol açıldığı bilgisini vermesi üzerine, ilgili mahkeme, yola ilişkin bilirkişi raporu olmaksızın, tedbiren getirilen geçit hakkı tesisinin kaldırılmasına karar vermiştir. Bu ara karar sonucunda, şirket yolu yaya ve araç trafiğine kapatmıştır.

Yukarıya doğru, alelacele, dik merdivenlerin sıva ile kapatılmasıyla oluşturulan yeni yolun, ambulans, itfaiye, vidanjör, çöp kamyonu başta olmak üzere çeşitli vasıtaların geçişine müsait olmaması nedeniyle ciddi biçimde mağdur olan sitelerin müracaatı üzerine Fen  İşleri Müdürlüğü, tekrar yaptığı incelemede, bu yolun elverişsizliğini saptamış ve yeniden yapılmasını kararlaştırmıştır.  Sözde alternatif yolun elverişsizliğinin somut bir kanıtı, 7 Evler Sitesinin dolan fosseptiğinin boşaltılması için müracaat ettiği, önce özel vidanjör ve ardından Muğla Belediyesi (MUSKİ) vidanjörünün gerekli işlemi yapamayacaklarını belirtmiş olmasıdır. MUSKİ’nin tutanağında vidanjörün eğim nedeniyle, açıldığı iddia edilen yoldan inemeyeceği ve çıkamayacağı belirtilmiştir. Ayrıca, söz konusu elverişsiz alternatif yoldan inen bir aracın geriye dönememesi nedeniyle vinçle çekildiği de fotoğraflarla saptanmıştır. Bu itibarla, açıldığı iddia edilen, ancak elverişsizliği açıkça saptanmış yolun yapılmasına kadar geçecek süre içerisinde 579/1 parselden “geçici geçit hakkının yeniden tesisi” insani ve sağlık açısından aciliyet taşımaktadır. Toplamda 4 sitenin 48 hanesinin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamalarını engelleyecek şekilde ara yolu kapatmakta ısrarlı davranması, gerçek niyeti hakkında ciddi soru işaretlerine yol açmaktadır. Ayrıca 16 Temmuz 2021 tarihinde 579/1 numaralı parsel sahibi Rada Enerji ve Şekerciler Gıda Sanayi Ltd. , inşaat yasağının devam ettiği bir dönemde ve henüz yol altındaki alt yapı hakkında mahkeme kararı kesinleşmeden, bir iş makinesiyle alt yapıya hasar vermek üzere kazıya teşebbüs etmiştir. İş makinesinin çalıştırılmasının hukuka aykırılığını belirterek bu isleme son verilmesini isteyen Cennet Evleri sitesi yetkilileri darp edilmeye çalışılmış, çağrılan jandarma duruma müdahale ederek bu hukuksuz girişimi engellemiştir. Beklentimiz, Belediyenin halkın bu yaşamsal sorunlarına odaklanması ve ivedilikle ilgili mahkemenin de talep ettiği hususları açıklığa kavuşturarak, “tedbiren geçici geçit hakkının yeniden tesisini” sağlamasıdır. Boşaltılamayan foseptiğin lağımının dışa akmasına , çöplerin toplanamamasına, ambulans ve itfaiye araçlarının söz konusu sitelere gerektiğinde ulaşamamasına sorumluların nasıl  göz yumduğunun cevabı bizde yok. Dolayısıyla soruyoruz? Nasıl oluyor da göz yumuyorsunuz?” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yorumlar