Bodrum Gündem

Canlı Yayın – Engin Altay, Tunç Soyer, Osman Gürün ve Ahmet Aras Değerlendirmelerde Bulunuyor

 

Muğla Yanmaya Devam Ediyor…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’da meydana gelen orman yangınlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Gürün, sergilenen dayanışma için herkese teşekkür ederken, tüm güç ve dikkatlerini yangınları söndürmeye verdiklerini ancak yangınlar söndükten sonra buradaki alevlerin neden bu kadar yayıldığı kimlerin ne gibi zaaflarının olduğunu belirlemek gerektiğini söyledi.

Bodrum Gündem Haber

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Milas ve Bodrum İlçelerinde meydana gelen yangınları incelemek için bu bölgelere gitti. İncelemelere CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras katıldı.

Ahmet Aras, “Hava Desteği Şart”

Heyet, incelmelerin ardından açıklamalarda bulunurken, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Bodrum’da ki yangınların yerden müdahale ile söndürülemeyeceğini ve etkili bir hava desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Aras, “Yangın şuan Kissebükü bölgesinden Çiftlik bölgesine doğru yayılıyor. Aynı şekilde de Yeniköy ve Armutçuk mahallelerinde yangın yayılıyor. Buralarda hava desteğine ihtiyacımız var. Hava desteği sağlanacağı söylendi ancak bunları göremedik acilen bu desteğin gelmesi gerekir. Aksi takdirde yangının kontrol altına alınması mümkün olmayabilir” dedi.

Tunç Soyer, “Bu Dayanışmayı İzmir Depreminde Görmüştük”

Acıların paylaşıldıkça azaldığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu durumu İzmir depreminde yaşadıklarını söyledi. Soyer, “ Biz bu durumu geçen sene İzmir depreminde yaşadık. Gördük ki dayanışma acıları hafifletmekte yaraları sarmakta büyük etki yaratıyor. O günlerde bütün Türkiye’nin kalbi İzmir için atıyordu şimdi bizde aynı şekilde Muğla’nın acısını paylaşıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Gürün, “Yangının Yerleşim Yerlerine Ulaşmasını Önlemeye Çalışıyoruz” “Muğla Yanmaya Devam Ediyor”

Muğla’da başlayan yangınların devam ettiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Muğla yanmaya devam ediyor. Köyceğiz’de Ağla Yaylası dediğimiz yüksek kesimlerde hem kara, hem de kızılçam ormanları yanmaya devam ediyor. Maalesef Marmaris yanmaya devam ediyor. Orada da durum bildiğiniz gibi çok kötü. Bodrum’da yine aynı  şekilde. Bir türlü önüne geçilemeyen alevlere karşı, yangının yerleşim birimlerine intikalini önlemeye çalışıyoruz” dedi.

Başkan Gürün, “Öncelikle Yangınları Söndürüp Daha Sonra Buradaki Zaafları Ortaya Koyacağız”

Yangının tespitini erken yapıp, erken ve etkin şekilde müdahale edilmesi gerektiğini altını çizen Başkan Gürün, tüm dikkatlerini yangını söndürmeye verdiklerini ancak söndükten sonra gereken önlemlerin alınıp alınmadığının incelenmesi gerektiğini vurguladı. Gürün, “Şu anda ormanlar yanıyor bizim de bütün gayretimiz alevlerin yerleşim birimlerine inmesini önlemek, can ve mal kaybını önüne geçmek. Yangınların ardından bu olayı çok dikkatli incelememiz gerekiyor. Neden böyle oldu, gereken müdahaleler yapıldı mı ve önlemler alındı mı tüm bunları incelemeliyiz. Ancak şimdi değil. Şimdi tüm dikkatimizi ve gücümüzü, yangını bir an önce söndürmek için kullanıyoruz. Bunu yaptıktan sonra buradaki zaafları belirlemek ve nasıl giderileceğini tespit etmek gerekiyor. Hepimize tekrar geçmiş olsun” dedi.

Son olarak konuşmasını yapan CHP Parti Sözcüsü Engin Altay, bölgede yaşanan yangın felaketi nedeniyle üzgün olduklarını ancak can kaybı yaşanmamasının bir nebze teselli edici olduğunu söyledi. Altay, “Bu yanan ülkemizin akciğerleridir. İçinde birçok hayvan, böcek ve canlı öldü. Bu olaya ağaç yanar dikilir yeniden yetişir olarak asla bakamayız. Bu felaketin bu denli büyümesinde yeterli yangın söndürme uçağı bulundurmayanlar sorumludur” dedi.

Yorumlar

  1. serap dedi ki:

    çay içiliyor olması????