Bodrum Gündem

Yardım malzemeleri ihtiyacın üstüne çıktı

Bodrum’da yaşanan orman yangını nedeniyle, hem evlerinden tahliye edilen vatandaşların hem de sahada görev yapan ekiplerin ve gönüllülerin ihtiyaçları doğrultusunda kabul edilen malzemeler yeterli seviyeyi aştı. Duyarlılık gösteren vatandaşlara teşekkür eden Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Belediye Başkanı Ahmet Aras bugünden itibaren malzeme yardımı kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Bodrum Gündem Haber

31 Temmuz günü Milas İlçesi Beyciler Mahallesinden başlayan ve Bodrum’un Mumcular Mahallesine ulaştıktan sonra Kissebükü sırtlarına kadar dayanan orman yangınının ilk gününden bu yana Bodrum halkı adeta yardım için seferber oldu.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, toplanan yardım malzemelerinin koordineli bir şekilde dağıtıldığı Mumcular Mahallesi’ndeki yangın koordinasyon merkezini ziyaret etti.

Kaymakam Yılmaz: “İsteyen Nakdi Yardımda Bulunabilir”

Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun’un eşlik ettiği ziyarette çalışmalar hakkında bilgiler alan Kaymakam Yılmaz ziyaret sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yangınların başladığı süreçten itibaren, ihtiyacımız olan lojistik konusunda gerçekten vatandaşlarımız çok duyarlı davrandı. Oluşturulan malzeme toplama merkezlerimizde ihtiyacımızın çok üstünde malzeme var. Bugün itibariyle gıda ve malzeme alımlarını ikinci bir duyuru yapana kadar durdurduk. İhtiyaç fazlası gıdalar israfa yol açıyor. Biz kurumlar, ihtiyaç duyulan malzemelerin duyurusunu yapana kadar merkezlerimize malzeme getirmemelerini rica ediyoruz. Yardımda bulunacak vatandaşlarımız valiliğimiz ya da Bodrum Kaymakamlığımızın hesaplarına nakdi yardımda bulunabilirler. Bizler de bu nakdi yardımları vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamada kullanabilir ve yardımlar yerine daha uygun ulaşmış olur.”

Başkan Aras: “Soğutmalar Yapıldı Teyakkuz Halindeyiz”

Bölgemizde yaşanan mega orman yangınının ilk gününden bu yana gece gündüz çalışmaları sahada koordine eden Bodrum Belediye Başkan Ahmet Aras, bölgedeki son durumu şu sözlerle anlattı:

“Kaymakamımızla, orman şefimizle tekrar bölgeyi gezdik. Şu anda ciddi bir tehdit yok. Rüzgâr doğuya dönerse belki yeniden bazı sıkıntılar olabilir ama şu an tamamen teyakkuzdayız. Nöbet tutan arkadaşlarımız buradalar. Sürekli devriye atıyorlar. Denizden de, Sahil Güvenlik Komutanlığı termal kamera ile bölgeyi izliyor. Aynı zamanda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün de bir söndürme botu bölgede hazır bekliyor. Polisimiz, Jandarmamız burada, Orman İşletme Müdürlüğümüzün ekipleri burada. Bir taraftan da bizim belediye ekiplerimiz, zabıtamız ve diğer ekiplerimiz burada şu anda görev yapıyorlar. Aynı zamanda bölgedeki yolların da genişletilmesi için ve şeritlerin açılması için de iş makinelerimiz şu anda çalışmakta.

Özellikle Ören’de olan yangın Bodrum’da oluyormuş gibi sosyal medyada, basında lanse edildiğini görüyorum. Bunlar dezenformasyondur. Onlara lütfen inanmayalım. Benim burada yaptığım açıklamaların hepsi tamamen resmi açıklamalardır. Çünkü gün boyu ben sahada dolaşıyorum. Ören’den Kissebükü’ne kadar olan alanda her zaman teyakkuzdayız ve konuya hâkimiz.”

Başkan Aras, “Dayanışma Ruhu Üst Seviyede “

Lojistik yardımı konusunda vatandaşlara seslenen Başkan Aras, “Toplanan yardım malzemelerini ilk günden beri halkımız, bütün ülkemiz çok büyük bir dayanışma ruhuyla bizlere yardımlarını gönderdiler. Gıda, ilaç, malzeme, tekstil, ayakkabı her şey. İnanılmaz malzemeler geldi küçüklü büyüklü. Şu anda daha da tabi ki gelmeye devam ediyor. Bizim artık gıda, ilaç gibi malzemelere ihtiyacımız kalmadı. Şimdi artık o gelenleri tasnif etmekle uğraşıyoruz ki çok ciddi bir zaman alıyor. Bir an önce yaraları sarmamız lazım. O yüzden sizden ricam artık bize gıda, ilaç ve malzeme (ayakkabı,hijyen,tekstil) göndermeyin lütfen. Bunlar fazlasıyla var. Hatta biz burada kalanları yavaş yavaş başka yerlere kaydırmaya başladık. İşte Milas’a onlarda ihtiyacımız yok diyor. O yüzden lütfen artık bu yardımları keselim.” dedi.

Güvenle Tatilinizi Yapabilirsiniz

Bölgemizde bir risk kalmadığını açıklayan Başkan Aras, “Özellikle otellerimizde konaklayan, Bodrum’da tatillerini geçiren vatandaşlarıma tatilinizin güvende olduğunu söylemek isterim. Herkes huzur içinde rahatlıkla tatilini yapabilir. Bu konuda şu anda hiçbir tehdit yok. Bugüne kadar böyle bir şey söylememiştim ama bundan sonra artık güvenle Bodrum’da hayat sürdürebilirsiniz, tatilinizi yapabilirsiniz. Bu koyda dün hiçbir tekne yoktu ama bugün birçok mavi yolculuk ve özel tekne konuşlanmış bu akşam. Burada geceliyorlar. O yüzden buranın güvenli olduğunu da tekrar söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Gönüllülerin Hepsi Birer Kahraman

Canla başla sahada yer alan gönüllü vatandaşlara teşekkür eden Belediye Başkanı Ahmet Aras, hasar tespit çalışmalarına başlanacağını belirterek şunları söyledi:

“Gönüllülerimiz de çok aktif bir şekilde bize yangın söndürme faaliyetlerinde ve lojistik faaliyetlerde bize destek oldu. Sağ olsunlar, var olsunlar. Artık bugün biraz daha kurumsallaşmaya doğru gitmek zorundayız.  Hasar tespitlerine başlayacağımız için gönüllü arkadaşlarımıza çok fazla ihtiyaç olmadığını söylemek isterim. Arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Hepsi kahraman bizim için. Ancak şu anda yangın alanları var, daha fazla ihtiyacı olan yerler var. Özellikle gönüllülerin belki de o tarafa doğru intikal etmeleri daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.