Bodrum Gündem

Bodrum Bale Festivali 9 Ağustos’ta başlıyor

Bodrum Bale Festivali 9 Ağustos’ta başlıyor

18.Uluslararası Bodrum Bale Festivali küresel salgın sebebiyle iki yıl aradan sonra 9 Ağustos 2021 Pazartesi akşamı sanatseverlerin karşısına zengin bir program ve büyüleyici performanslar ile çıkarak gerçek bir sanat şöleni yaşatacak.

Bodrum Gündem Haber

Ülkenin ilk ve tek bale festivali olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin 18’incisi bu yıl Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 9-17 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlenecek.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak düzenlenen seyirci oturma düzeni ile İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeler çerçevesinde, güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi hedeflenen “18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali”nin tüm temsilleri Bodrum Kalesi’nde gerçekleştirilecek.

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

Yangınlar Sebebiyle Ertelenen Açılış “Gangster” Müzikali İle Olacak

1930’ların Amerika’sı muhteşem bir müzikal ile sahnede olacak.  Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından geçen yıl dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve büyük beğeni alan “GANGSTER” müzikali, döneme uygun müzikleri, dansları, şarkıları, dekor ve kostümleriyle 9 Ağustos 2021 pazartesi akşamı Amerika’nın “Büyük Buhran Günleri”ni sahneye taşıyacak.

Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun caz, big band, tap, rock and roll, çarliston ve twist dansları tenor Oğuz Sırmalı’nın şarkıları eşliğinde sanatseverlere keyifli anlar yaşatacak.

Libretto, reji ve koreorafide Nilgün Bilsel Demireller, müzik düzenlemede Bilgehan Erten, dekor-tasarımda Çağda Çitkaya, kostüm-tasarımda Gazal Erten ve ışık-tasarım Tahsin Çetin imzası taşıyan eser iki akşam üst üste Bodrumlu sanatseverle buluşturulacak.

Harem Balesi Bodrum’da

Ülkenin kültür sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir yeri olan “18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali” Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün iddialı eserlerinden biri olan ve yıllardır seyirciyle buluşan “HAREM” ile devam edecek.

11 Ağustos 2021 Çarşamba ve 13 Ağustos 2021 Cuma akşamları iki temsille sahnede olacak eser, 1998 yılında Merih Çimenciler tarafından Klasik Türk Müziği üzerine iki perde olarak tasarlanmış ve 18 yıldır Devlet Opera ve Balesi’nin Türkiye’de kapalı gişe oynayan yegâne eseri olma özelliğini taşıyor.

Ney, kanun, bendir, kudüm gibi klasik Türk müziği sazlarıyla icra edilen ilk Türk Bale eseri olan “Harem” günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirmiş olduğu tüm temsillerde seyirciden büyük ilgi görmüştür. Dekor ve kostümde Alexander Vasilliev, ışıkta ise Tahsin Çetin görev alıyor.

Klasikleşen Eser “Frida”

Geçmiş senelerde Bodrumlu sanatseverlerin büyük beğenisi ile sahnelenen ve Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatının anlatıldığı “FRİDA” balesi 14 Ağustos 2021 Pazar akşamı, sahnede olacak.

Mersin ve Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri tarafından sahnelenecek olan eserde Frida’nın küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen resim yaparak hayata tutunma çabasının ve tutkusunun çarpıcı hikâyesi anlatılıyor.

Eser Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde, Özgür Adam İnanç’ın reji ve koregrafisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek. Dekor Tasarım Aykut Öz’e, Kostüm Tasarım Tülay Usta’ya ait.

Kapanış “Carmen” Balesi İle Olacak

Uluslararası arenada başarıya ulaşmış eser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin kapanışı 17 Ağustos 2021 Salı akşamı İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından sahnelenecek ünlü “CARMEN” balesi ile olacak.

Tüm dünyanın bildiği ve sevdiği, güzel çingene kızı Carmen’in tutkulu aşklarının anlatıldığı, dansları, dekor ve kostümleri ile seyirciden büyük beğeni toplayarak kapalı gişe oynayan eser bu yıl Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Müzik düzenlemesi Tulio Gagliardo Varas’a ait olan Bizet’nin ünlü Carmen operasının müzikleri eşliğinde, ünlü koreograf Carlos Vilan’ın oluşturduğu eserin dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı Gülay Korkuta ait.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.