Bodrum Gündem

Orman ekosistemi ağır hasar aldı

Orman ekosistemi ağır hasar aldı

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun’un, Muğla yangınlarından zarar gören Muğla arıcılık sektörünün içinde bulunduğu durum ve alınması gereken tedbirlerle alakalı olarak basın açıklaması yayınladı.

Bodrum Gündem Haber 

Son 15 gündür Muğla’yı etkisi altına alan tarihin en büyük orman yangınları yaklaşık 70 bin hektarlık orman varlığını yok ettiğini belirten İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun açıklamasında şu şekilde devam etti; “İktidarın öngörüsüzlüğü ve hazırlıksızlığı felaketin boyutlarını akıl almaz şekilde artırdı. Bu yangınlarda on binlerce kızılçam, zeytin, defne, keçiboynuzu ağacı yanarak kül oldu. Bu felakette ağaçların yanı sıra, henüz sayısını tespit edemediğimiz yüzlerce canlı türüne ek olarak endemik bitki türleri zarar gördü, neticede orman ekosistemi ağır hasar aldı.

Muğla’daki yangınlar sadece orman varlığımız ve içindeki canlı türleri için değil, aynı zamanda doğal yaşamın devamı için büyük rol oynayan arıcılık sektörü için de felaket oldu. Çünkü arıların beslenme kaynakları ve yaşam alanları yok oldu.  Muğla’da tek geçim kaynağı arıcılık olan çok sayıda vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızla alakalı ciddi tedbirler alınmazsa hepsi köylerinden göçmek zorunda kalacaklar.”

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

20-30 Yıl Boyunca Çam Balı Rekoltesi Düşük Olacak

Yangınların neden olduğu ağır tahribattan dolayı önümüzdeki yıllar boyunca arıcılık faaliyetleri ve bal üretimi çok büyük oranlarda azalacağını ve özellikle çam balı rekoltesi önümüzdeki 20-30 yıl boyunca çok düşük olacağını ifade eden Ergun; “yanan ağaçlarda bulunan ve çam balı üretiminde aracılık yapan endemik bir tür olan basra böcekleri de yandı. Dünyadaki çam balı üretiminin %90’ını sağlayan Muğla’daki üreticilerimiz perişan hale geldiler.” dedi.

İktidar Arıcıların Feryadına Kulak Vermeli

Metin Ergun’un orman yangınları ile ilgili açıklaması “Tüm bunların sonucunda, Muğla bölgesinde geçimini arıcılıkla sağlayan çok sayıda vatandaşımızın gelir kaynakları da yanmış oldu. Geçimini arıcılıkla sağlayan vatandaşlarımızın maruz kaldıkları felaketin boyutlarının belirlenmesi, karşı karşıya kaldıkları sıkıntıların önümüzdeki 20-30 yılı da kapsayacak şekilde hafifletilmesi veya giderilmesi için acil tedbirler alınmasına ihtiyaç var. Öncelikle yapılacak tespitlerden sonra hızlı bir şekilde yaraların sarılması için devletimize büyük bir sorumluluk düşüyor. Arıcıların başta Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan kredileri olmak üzere, borçlarının ertelenmesine ve ciddi şekilde desteklenmeye ihtiyaçları var. Ayrıca, Muğla bölgesinde Basralı çamlar büyük oranda yandığı için kalan ağaçlar, zor durumdaki Muğlalı arıcılara destek olmak açısından birkaç yıl boyunca (hiç değilse bu yıl için) sadece Muğlalı arıcılarımıza bırakılmalı. Bunun için de Muğla dışından arıcıların Muğla bölgesine girmesi birkaç yıl için kısıtlanmalı. Acil olarak alınması gereken tedbirlerin yanı sıra, kapsamlı bir “çam balı sektörü çalıştayı” düzenlenmeli ve bilimsel bir şekilde yol haritası ortaya konmalı. İYİ Parti olarak, iktidara bir an evvel arıcıların feryadına kulak vermesi çağrısı yapıyoruz.” cümleleri ile sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.