enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Proje tamamen rafa kaldırılana kadar mücadeleye devam

Proje tamamen rafa kaldırılana kadar mücadeleye devam

Fethiye’de MUÇEV Ltd. Şti’nin tarafından yapılması planlanan “Tekne Bağlama İskelesi” projesine dava açılmıştı. Davada bilirkişiler “ÇED gereklidir” yönünde rapor hazırladı. 

Bodrum Gündem Haber

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği tarafından 20 Ekim 2020 tarihinde; Fethiye İlçesi, Tuzla Mahallesi, Cahit Gündüz Caddesi, Karayolları Mevkiinde “Muçev Turizm LTD. Şti” tarafından yapılması planlanan “Tekne Bağlama İskelesi” projesine dava açılmıştı. Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği davayı şöyle tanımlamıştı: “bu dava,300 yat kapasiteli marina projesi ile su ekosisteminin yani körfezin ölümünün gerçekleşeceği karada ise ulaşım ve atık yönetiminin mümkün olmadığı gerçeği ile ÇED gerekli değildir kararına itiraz için açılmıştır.”

Çevre Mücadelesi Yürütenlerin İtirazları Haklı…

Davada bilirkişi heyeti raporunu hazırladı ve çevre mücadelesi yürütenlerin itirazlarını haklı buldu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Bilirkişiler, “Çed Gereklidir” diyerek, kendisi başlı başına bir talan ve rant projesi olan MUÇEV’e “dur” dedi. Çevresine sahip çıkan bütün Fethiyelilerin ve bölgedeki demokratik kitle örgütlerinin itirazıyla yürütülen süreç “şimdilik” bir kazanıma ulaştı.”

Daha önce söz konusu projeye dair yapılan eylemlerde şöyle demiştik: ‘İktidar gidici ama kıyılarımıza verilen zarar kalıcı. Eğer burası için gerekli değilse, bu ÇED neresi için gerekli?’ Bilirkişiler bu çağrıyı duydu. Toplumsal talepleri dikkate alan hukuki kararların yaşanabilir bir ülke için ne kadar gerekli olduğunu bir kere daha gördük.”

Proje Tamamen Rafa Kaldırılasıya Kadar Mücadeleye Devam

Girgin: “Önümüzde bu projenin tamamen rafa kaldırılması mücadelesi var. Buraya olumlu bir ÇED verilmesi mümkün değil. Körfezin nefes alması için daha fazla yapılaşmanın önüne geçilmesi gerektiği anlayışıyla mücadeleye devam edeceğiz.

Başta Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler… Mücadeleye devam…” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.