enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Güntürk Üstün’ün 10’uncu Şiir Kitabı yayınlandı

Güntürk Üstün’ün 10’uncu Şiir Kitabı yayınlandı

Yol ve yolculuk temalarını ağırlıklı olarak işlediği özgün eserleriyle son dönem Türk Şiiri’ne yeni ve dinamik bir bakış açısı getiren şair-yazar Güntürk Üstün, onuncu şiir kitabı ile okuyucularının karşısına çıktı. Sidas Yayınları arasında çıkan  “Mavilikler Birliğinin Sözcükleri” isimli şiir kitabı engin denizlerin eşsiz maviliklerine götürecek.

Bodrum Gündem Haber

21’inci yüzyıl Türk Şiiri’nde alışıla gelmişliğin dışında bir şiir bilinci meydana getirmeye yönelik bir bütünlük şairi olarak, Güntürk Üstün’ün Türkçe şiirlerinin yanında, bizzat kendisi tarafından yazılıp çeşitli yabancı yayın organlarında yayınlanmış İngilizce şiirleri de bulunuyor. Onuncu şiir kitabı edebiyatseverlerin beğenisine sunulan Üstün’ün tanınırlığı her geçen gün ivme kazanıyor.

Yeni yayınlanan son şiir kitabı “Mavilikler Birliğinin Sözcükleri” adlı eseri, onun şiirlerinin temel temasının doğa ve insan ilişkileri ile yol ve yolculuk ağırlıklı günlük yaşam kesitlerinden oluştuğuna bir kez daha tanıklık edeceksiniz.

Güntürk Üstün bu kitabında, her zamanki gibi, yine sanatıyla özdeşleşmiş estetik ve düşündürücü denizyolu dizeleriyle yeni gözlerle zihinlere rahatsızlık yaratmayan bir ısrarla seslenmeyi sürdürüyor. Elbette bunu yaparken, çağdaşlıktan kopmadan, klasik ve kalıcı olabilmenin aydınlatıcılığındaki enerjiyi okurun bakış açısıyla paylaşmayı da ihmal etmiyor.

Şair-Yazar Güntürk Üstün’ün daha önce yayınlanmış şiir kitapları ise şöyledir: Kıyı Şeridi ve Kıyı Sakini Şiirleri (2014), Demiryolu Palas Oteli’nden Şiirler (2015), Limanı Gören Bir Çatı Katından Şiirler (2016),  Raylı Sistemin Uzun Öyküsünün Kısa Şiirleri (2016), Denizyoluna Turkuaz Gölgeli Dizeler (2017), Raysever Şair Merhabasının Dizeleri (2017), Havayoluna Selam Uçuran Dizeler (2018), Gurmelik ve Gezginlik Sözcükleri (2019), Tren Heveslisi Sözcükler (2020)

Güntürk Üstün hakkında;

Ankara’da doğdu. İlköğrenimini tamamladığı İzmir’de, Ege Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında “tıp doktoru” olarak mezun oldu. İlaç sektöründe çalışmaya karar verince, 1994 yılının ilk aylarında İstanbul’a yerleşti. O tarihten 2014 yılı sonuna dek, Türk İlaç Sektörü’nde “medikal müdür” olarak görev yaptı. 1969 – 1985 yılları arasında, pek çok yaşıtı gibi yoğun biçimde şiirle uğraştı. Ancak yazdıklarını, çocuk – gençlik – okul gazete ve dergileri dışında bir edebiyat yayın organında yayımlatmayı başaramayınca, biraz da kırgınlıkla 1985 yazında şiir yazmayı tamamen bıraktı. 2006 yılı ilkbaharında yeniden şiire yönelerek, bu kez bir tür kesin dönüş yaptı. O tarihten beri de aksatmadan şiir yazmayı sürdürüyor. Şiirleri Türkiye’deki çeşitli edebiyat dergileriyle antolojilerinde yayınlandı. Ayrıca, farklı yazarların editörlüğünde çıkmış ve farklı yazarlarca kaleme alınmış birtakım kitaplarda da birer şiiri yer aldı. Şiirlerinin temel temalarını doğa ve insan ilişkileri ile yol ve yolculuk ağırlıklı günlük yaşam kesitleri oluşturan ve iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Güntürk Üstün, halen yeni kitapları üzerinde çalışmakta ve Türkiye’deki bir internet ulaştırma ve taşımacılık sitesinde de [Lojiport] değişik konularda haftalık köşe yazıları yazmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.