Bodrum Gündem

Datça Demokrasi Evi’nde barış güvercini heykeli

Datça Demokrasi Evi’nde barış güvercini heykeli

Datça’da önemli bir kültür alanı olarak açılacak olan, Datça’nın en eski cezaevi binasının yapısal onarım ve yenilenmesi tamamlandı.

Bodrum Gündem Haber

Datça’nın eski cezaevi, ‘Demokrasi Evi’ yeşil alan ‘Sınırsızlık Meydanı’ olacak. Datça’ya kazandırılan bu projede ‘Barış Güvercini’ heykeline imzasını atan heykeltıraş Halil İbrahim Sever’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Heykel sanatı ile uğraşan ailede üçüncü kuşağım. Akrabalarımızdan büyük dedemiz çok iyi bir mermer yontucusuydu. 10’lu yaşlarda, onun ve büyük kuzenlerimin eserleri, beni, ruhumu ve düşüncelerimi bu hayranlık uyandıran heykel sanatına yönlendirdi. İlkokul beşinci sınıfta ilk sergimi çamurdan figürler ile yapmıştım. Sonrası, benim hedefim ve yaşam tarzım oldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Heykel Bölümü mezunuyum. Atölyem Datça’dadır.

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

Datça Demokrasi Meydanı’na yapmış olduğum Barış Güvercini Anıt Heykeli için bundan 1,5 yıl önce, sanatın ve sanatçının dostu ve destekçisi Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar Bey ve Peyzaj Mimarı Cem Bey ile toplantı yaptık. Gürsel Başkan, güvercin temasının çok uygun ve güzel olacağına dair fikrini paylaştı. Bu fikir beni de heyecanlandırmıştı. Heykelin yapılacağı yer olan eski cezaevine gittim. Güvercin heykelini nasıl bir duyguyla yapmam gerektiğini düşünmeye başladım. Zamanında orada yatan mahkûmların, gökyüzüne baktıklarında, görebildikleri en özgür ve hayranlık uyandıran canlının kuş olduğunu düşündüm. O yüzden, duvarda bir tablo gibi, yüksek rölyef şeklinde yapmaya karar verdim. Kanatlarını açmış, beyaz bir güvercin olacaktı. Karşısındaki seyirci ona baktığında yüreği büyümeli, ayakları yerden kesilmeliydi. Ruhu ve kendi uçup gitmeliydi umudun, özgürlüğün, barışın olduğu güzel bir yere…

Tasarım konusunda hemfikir olduktan sonra, malzeme kaygısı başladı bende. Tabii ki güzel, kalıcı bir malzeme olmalıydı. Mermer olmasına karar verdik. Güvercin’i, Yatağan bölgesinden çıkan gümüş mermerinden yonttum. Kullanmış olduğum mermerin bir diğer ismi de ‘gökyüzü taşı’ olup, parlatıldığında gökyüzü gibi büyülü bir hal alıyordu.

Mermeri, atölyeme, 12 tonluk bir blok halinde getirdim. Datça’nın bir köyünden, burada doğmuş, Datça’nın maviliklerinde uçmuş bir model kuş satın aldım ve üç ay boyunca onu besledim. Bütün anatomik doğruları onun sayesinde mermere nakış gibi işledim. Finalde, güvercinle ne kadar birbirimize alışmış olsak da ayrılma zamanı gelmişti. Onu, kuş besleyen bir arkadaşıma, ona bir eş bulması şartı ile hediye ettim. Artık ikimiz de mutluyduk ve heykel de yerine sorunsuz bir şekilde monte edilmişti. Yakın bir zamanda da açılışı yapılacaktır.

Sevgi ve barışın hüküm sürdüğü, sanat dolu bir yaşam diliyorum herkese.”

Kaynak: Esmeri Alev Ekebaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.