enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Gören Kalpler Eğitim Derneği Muğla İl Temsilciliği açıldı

Gören Kalpler Eğitim Derneği Muğla İl Temsilciliği açıldı
22.09.2021
0
A+
A-

Kamuoyunda Sivil toplum çalışmalarıyla tanınan Seher Yılmazer “Onurlu yaşam mücadelemizi görünür kılmak zorundayız…”  Sloganı ile Gören Kalpler Eğitim Derneğinin il temsilciliğini açtı.

Bodrum Gündem Haber

Engelli bireylerin ve ailelerinin toplumsal yaşama daha etkin bir şekilde katılmalarını ve toplumla bütünleşmelerini hedefleyen Gören Kalpler Eğitim Derneği merkezi Ankara da bulunan bir sivil toplum örgütü ve özel eğitim merkezi olarak hizmet vermekte. Türkiye’nin çeşitli illerinde teşkilatlanmasını sürdüren dernek Konya’dan sonra Muğla’ya da temsilcilik açtı.

Kamuoyunun yakından tanıdığı engellik alanında sivil toplum çalışmalarıyla bilinen Sosyolog ve Aile Danışmanı Seher Yılmazer ve genel merkez yönetim kurulu üyesi Çağlar Karsantı’nın Muğla Valiliği İl Dernekler müdürlüğüne verilen bildiri ile Gören Kalpler Eğitim Derneğinin il temsilciliği açıldı. Temsilciliğin açılmasıyla birlikte Seher Yılmazer yanındaki heyetle birlikte kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti.

Onurlu yaşam mücadelemizi görünür kılmak zorundayız…

Gören Kalpler Eğitim Derneği Muğla il temsilcisi Seher Yılmazer kamuoyuna şu açıklamaları yaptı. “Eğitim, özel eğitim, istihdam, sosyal, kültürel, sportif alanların tamamında görme engelli bireylerin yanında olacağız. Erişilebilirlik sorunlarının ivedilikle çözülmesi için çalışmalar sürdüreceğiz. Yaşamın her alanında standardı yükseltmek üzere faaliyetlerde bulunacağız. Toplumun engelli bireylere bakış açısını pozitif yönde etkilemek üzere birçok kurum ve kuruluşlarla ortak faaliyetler gerçekleştireceğiz. Onurlu yaşam mücadelemizi görünür kılmak zorundayız…” Amaç ve hedeflerini sıralayan Seher Yılmazer sözlerine şöyle devam etti. “Gören Kalpler Eğitim Derneği, 1997 yılında kurulan, görme engelli bireylerin ve ailelerinin toplumsal yaşama daha etkin bir şekilde katılmalarını ve toplumla bütünleşmelerini hedefleyen bir sivil toplum örgütüdür. Engellilerin benzerlikleri sadece engelli olmalarıdır. Her engelli grubunun eğitimi ayrı bir uzmanlık işidir. Biz, sadece yaşadığımız ve bildiğimiz görme engellilerin eğitimiyle ilgileniyoruz. Metroda gördüğünüz beyaz baston kullanan birine (yardıma ihtiyacınız var mı?) diye sormak. Trafikte aynı bastonu gördüğünüzde durmak, birlikte düzenlenecek sanat ve spor etkinliklerine katılmak, gönüllü kitap okuyucusu olmak… Görme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmakla beraber farklı hassasiyetleri olan bireylerin yaşamın her alanını ortaklaşa kullanabiliyor olmasının haklı gururunu hisseder ve pozitif etkilerini yaygınlaştırmış oluruz.

Engelliliğin tespit edildiği andan itibaren, erken müdahale hizmetlerinin verilmesi, öncelikle aileye psikososyal desteğin sağlanması ve aynı anda engelli bireyin eğitimine, özel eğitimine, sanat ve spora yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle: engellilere yönelik hizmet üreten sağlık, özel eğitim, rehabilitasyon, sanat ve spor kurumlarının aile ve sivil toplum örgütleri ile iş birliği içinde çalışmaları gerekmektedir.

Amacımız: engelli bireylerin akranlarıyle birlikte, aynı zamanda, eşit, erişilebilir ve engelsiz bir biçimde yaşamın her alanını kullanabilmesidir” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.