Bodrum Gündem

Murat Balkan Koleksiyonu’ndan Seçkiler sergisi ziyarete açıldı

Murat Balkan Koleksiyonu’ndan Seçkiler sergisi ziyarete açıldı

Bodrum Belediyesi, Modern Bodrum Müzesi’nin kurulması için çalışmalar yürütürken trafik kazasıyla hayatını kaybeden Murat Balkan anısına sergi düzenledi. Aspat Koyu’nda uzun yıllar resim ve heykel çalıştayları düzenleyen Balkan’a saygı niteliği taşıyan ve Prof. Dr. Kıymet Giray küratörlüğünde hazırlanan ‘Murat Balkan Koleksiyonu’ndan Seçkiler’ sergisi, Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlere kapılarını açtı.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından, Modern Bodrum Müzesi’nin kurulması için çalışmalar yürütürken trafik kazası geçirerek yaşamını yitiren Murat Balkan anısına düzenlenen serginin açılışına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katıldı.

Sanatçıların Başlattığını Bitirmek Bizlerin Görevidir…

Sanatın; yaşamın, aklın, doğanın, varoluşun, umutların, beklentilerin, kayıpların ve  yıkımların ifadesi olduğunu belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şöyle ekledi: “Sanatçıların tanrıdan gelen yaratıcı kabiliyetleri, ışıkları, etrafa büyük bir etki yapıyor. Sanatçılarla yan yana geldiğiniz zaman ruhunuzun iyileştiğini, tedavi olduğunu hissediyorsunuz. Sanat böyle bir şey ve sanatın insana kattığı çok şey var. Bu yüzden sanata ve sanatçıya böylesine önem ve değer veren Murat Balkan gibi değerli büyüklerimizin bunun gelişmesinde, gelecek kuşaklara aktarılmasında çok büyük bir misyonu var. Çünkü bu iş gönüllü bir iş, yürekten geliyor. Murat Bey doğa ve sanat aşığıydı. Doğa ve sanatı birleştirme yolunda 18 defa üst üste büyük sempozyumlar gerçekleştirmesi bizim için çok değerliydi. Aspat Modern’in kuruluşu için yaptığı çalışmalar yarım kalmayacak. Onların başlattığını bitirmek bizim en büyük sorumluluğumuz ve görevimiz.  Müzeyi hayata geçirdikten sonra bugün bu gördüğümüz eserlerin çok daha fazlasını o müzede göreceğiz ve keyfini yaşayacağız diye düşünüyorum. İnşallah hep beraber sizinle o müzenin de açılışını yaparız ve Murat Bey’e de Bodrum’dan çok önemli bir selam göndeririz.”

Murat Balkan Hepimiz İçin Bir Öncü…

Murat Balkan’ın Bodrum’a önemli izler bıraktığını ve Bodrum’u çok seven bir sanatsever olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kıymet Giray, “Murat Balkan’ın hayatına baktığınızda çok şey söyleyebiliriz. Çok önemli bir iş adamı diyebiliriz, çok değerli bir insan, her niteliğinin yanı sıra dost olabilen bir insan. Yüreği insan sevgisiyle dolu bir insan. İnsanların kalıcı olmasını sağlayan en büyük etken sanattır. Sanatla beraber olmak, sanata katkı değil sanatın kazanımıdır. Bu yüzden Murat Balkan hepimiz için bir örnek ve öncü. Onun hayatında resim almaya başladığı yıllardan itibaren bir prensip vardı, dostlarından resim alıyordu. Konuştuğu sanatçılar Ankara’da çoğalmaya başladığı yıllarda biz çağdaş sanatlar merkezini birlikte kurduk ve Ankara’da bir müze yapmaya karar vermiştik. Ondan sonra Aspat’ta resim heykel sempozyumu yapmaya karar verdi. 18 sene Aspat’ta sanatçılarla beraber olmanın gururunu ve onurunu yaşadık. Yarım kalanları yerine getirmeye çalışacağız. Belediye başkanımız da bunun çok yanında durduğu için biz çok şanslıyız. Hepimizin onunla ilgili büyük anıları var, kitap yazılacak gibi. Ben bunun kitabını yazdım ve şu an baskıda. Okuduğunuzda hepiniz gururlanacaksınız, Bodrumlu olduğunuz için veya Bodrum’da yaşadığınız için, buradan böyle bir insan geçtiği için. Hiçbir zaman ben sanata katkı yapıyorum demeyen, sanat bir erdemdir onun yanında olmak lazımdır diyen bir dostumuzu saygıyla ve sevgiyle anıyorum.” dedi.

Balkan’ın Kızı, Ona Dair Cümlelerini Paylaştı…

Babasının doğum gününde onu güzel bir sergiyle anmak ve onun sanata olan tutkusunu sanatseverlerle paylaşmak istediklerini söyleyen Murat Balkan’ın kızı Naz Balkan Gürses, babası için yazdığı cümleleri paylaştı: “Canım babacığım, senin çok güzel bir yerde hatta Aspat’ta olduğuna ve bizi huzur içinde seyrettiğine eminim. Senin hayallerini gerçekleştirmek için çalışıyor, seni her geçen gün daha çok özlüyoruz.  Bize öğrettiklerin için minnettarız seni çok seviyoruz.”

Balkan’ın anısına düzenlenen bu anlamlı sergide, koleksiyonundan küçük bir bölüm de yer alıyor. Ayrıca sergide; Adnan Turani, Aslı Özok, Ali Kotan, Bedri Baykam, Bedri Rahmi, Devrim Erbil, Ergin İnan, Ertuğrul Ateş, Ferruh Başağa, Gencay Kasapçı, Habip Aydoğdu, Hakan Esmer, Harun Antakyalı, Kayhan Keskinok, Lasche, Lütfi Günay, Mehmet Gün, Neşe Erdok, Ömer Ulaş, Özdemir Altan, Pol Andersen, Selim Turani, Ş. Ateş, Şadan Bezeyiş, Şeref Akdik ve Turan Erol gibi pek çok sanatçının eserleri de sanatseverlere sunuluyor.

Sergi 21 Eylül-21 Kasım tarihleri boyunca saat 10.00-21.00 aralığında ziyaret edilebilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.