enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Barınma temel haktır

Barınma temel haktır

Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran özel yurt ücretleri ve artan ev kiraları ile ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

Bodrum Gündem Haber

Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu dönem açılışı yaklaştıkça daha da görünür olduğunu belirten Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran “Devlet yurtlarının yetersiz kapasitesi ve barınma hizmeti niteliğinin düşüklüğü öğrencileri zaten özel yurtlara ve kiralık ev arayışına itiyordu. Pandemi kapsamındaki tedbirler gereği yurt kapasiteleri daha da düştü. Fahiş derecede artan ev kiraları ve özel yurt ücretleri, öğrencilerin öncelikli sorunudur. Barınma sorununu çözemeyen öğrencilerin varlığını, daha başlamayan yüz yüze eğitim sürecinin sağlıklı işlemeyeceğinin bir işareti olarak değerlendiriyoruz.” dedi.


“Sorunun çözümü adına, Eğitim-Sen Muğla Şubesi olarak yıllardır dillendirdiğimiz şeyler dışında yeni bir şey söylemiyoruz” ifadelerini kullanan Savran, “Devlet bir an önce yurt kapasitesini arttırmalı, var olan yurtlardaki barınma hizmetinin niteliğini ise yükseltmelidir. Her ile üniversite açan yönetim, öğrencilerin barınma sorunu için bir çözüm planlamamıştır. Öğrenci kapasitesine uygun nitelikli barınma hizmeti için bir an önce harekete geçilmelidir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin öğrenci sayısı 42434 iken toplam aktif yurt kapasitesi maalesef 4540`tır Yeni yapılan Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtların bir an önce hizmete açılması için tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.” dedi.
Savran, öğrencileri yurda yerleştirme sürecinin de güvenilirliğini yitirdiğine işaret ederek, “Süreç bir an önce yeniden şeffaflaştırılmalı ve ihtiyaca cevap verir niteliğe büründürmelidir. Kurumlarda yok edilen liyakat ya da kendisini kadroya atamalar; maalesef burs verilmesi ya da yurt yerleştirmeleri gibi yerlerde de kendini göstermektedir. Kamu hizmetlerinin sunumundaki adil ve şeffaflık ilkeleri, öğrencilerin gözünde şaibeli duruma düşmüştür. Bu süreçler gecikmeksizin yeniden şeffaflığa kavuşturulmalıdır” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.